MČK - Patrícia Bretas v Praze

3-4 2008 MČK česky
obálka čísla

Brazilská klavíristka ve službách české hudby

Pro českou hudbu ve světě pracují přirozeně nejčastěji čeští interpreti či dirigenti. Na jihoamerickém kontinentu jich však zrovna mnoho nepůsobí. Konkrétně v Brazílii se 160 miliony obyvatel však našla česká hudba skvělou propagátorku v osobnosti vynikající klavíristky a profesorky Hudební akademie Federální univerzity v Rio de Janeiro, Patrície Bretas. Charismatickou umělkyni můžete v dubnu slyšet v Praze v duu s houslistou Jaroslavem Šonským, dlouholetým příznivcem Českého dialogu.

Jedna z nejlepších brazilských klavíristek po roce a půl opět přijíždí do České republiky na sérii koncertů, která bude pokračovat dalšími ve Švédsku. Osa Česko - Švédsko, zpestřovaná o další evropské státy, vznikla v roce 2003, odkdy umělkyně intenzivněji zajíždí do Evropy díky stálé spolupráci s Jaroslavem Šonským, českým houslistou žijícím ve Švédsku. To prohloubilo její speciální vztah k české hudbě. Poprvé a hned s velkým úspěchem společně vystoupili již v roce 2001 v Rio de Janeiro. Kromě obvyklého repertoáru se jako sólistka, ale i v duu zaměřuje především na interpretaci českých a brazilských skladatelů 20. století.

I pro laika může být překvapivé, kolik nádherných melodií v podání tohoto dua skrývá hudba, jíž se mnozí obávají jako obtížně poslouchatelné "moderny". Dvojice zaujme vzájemnou hudební spřízněností a obdivuhodným vcítěním se brazilské umělkyně do českého repertoáru. Kromě společných recitálů i koncertů s velkými orchestry (u nás např. s dirigenty Svárovským, Vavřínkem) však podstatná část práce obou spočívá především v systematické podpoře české hudby ve světě a také brazilské u nás. Pražské pobyty přivedly Patrícii Bretas i Jaroslava Šonského osobně do společnosti skladatelů jako jsou Otomar Kvěch, Luboš Sluka a také Oldřich F. Korte a dalších, s jejichž díly vystupují, a která Patrícia Bretas také propaguje v Brazílii. Například v jejím nastudování tak vloni 22. 7. zazněla poprvé na jihoamerickém kontinentu známá klavírní Sonáta O. F. Korteho. S jeho nelehkými životními osudy a s hudební tvorbou seznámila umělkyně i posluchače brazilského rozhlasu.

Samostatnou kapitolou jsou pro Patrícii Bretas snahy o rozšíření povědomí o hudbě Bohuslava Martinů v Brazílii. Dvořák či Smetana a částečně i Suk jsou zde i díky její interpretaci poměrně známi, pro hudbu Martinů je třeba ještě dost udělat.

Její činnost proto nyní směřuje k tomu, aby se Martinů hudba v jubilejním roce 2009 (50 let od skladatelova úmrtí) dostala na brazilská koncertní pódia v míře ještě mnohem významnější. Mělo by se tak stát v podání předních českých umělců a dirigentů na brazilských hudebních festivalech vedle hudby brazilského národního skladatele Villa Lobose, Martinů současníka s týmž výročím úmrtí. V těchto aktivitách se naplňuje spolupráce Patrície Bretas s pražským Institutem Bohuslava Martinů v rámci projektu Martinů revisited. Podobné snahy o představení hudby Villa Lobose v roce 2009 vyvíjejí Patrícia Bretas a Jaroslav Šonský zároveň v Česku, kde již i dříve společně interpretovali i další známé brazilské autory (Ronalda Mirandu) a natočili i velice zajímavé CD Česká a brazilská hudba (k zaslání prostřednictvím redakce Českého dialogu).

MEZINÁRODNÍ ČESKÝ KLUB zve na koncerty dua Patrícia Bretas - Jaroslav Šonský v Praze

7. dubna - Zrcadlová kaple Klementina 18.00 - recitál (Brahms, Smetana, Suk, Villa-Lobos, Ravel)

8. dubna - Libeňský zámeček 19.00- recitál se stejným programem

Další koncert v ČR

3. dubna - Pardubice, kulturní dům - 19.00 - Felix Mendelssohn Bartholdy - dvojkoncert pro housle a klavír s Virtuozi di Praga

Stránku připravila Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012