Ladislav Feierabend Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952

Autor byl vynikajícím předválečným národohospodářem (mj. také předsedou Československé obilní společnosti) a po okupaci naší země exilovým ministrem Benešovy vlády. Po válce se z Londýna vrátil a chtěl pokračovat v zemědělské politice pro rozkvět své vlasti, jak to dělal celý život. Komunisté jej však od roku 1945 pronásledovali, pomlouvali a nakonec po převratu v roce 1948 vyštípali. Ještě dalších deset let monitorovala komunistická rozvědka jeho politické aktivity v USA, tak obávaným odborníkem pro "rozorávače mezí" byl.
Feierabend napsal fundovanou knihu o družstevnictví, které teprve po roce 1948 dostalo nádech marnosti. Svépomocné družstevnictví totiž umožnilo ekonomický rozkvět našeho území už koncem 19. století. Tenkrát to byli malí i střední rolníci a živnostníci, kteří se stali svobodnějšími v rámci rakouských podniků a bank. Rozkvět zaznamenalo družstevnicví po roce 1918, v roce 1929 bylo u nás obchodních a řemeslných družstev už 1415! Byla nezávislá na velkých podnikatelích, nezadlužovala se, měla peníze na modernizaci a výhodně prodávala. Prosperovala města i vesnice, vznikaly odborné školy a peněžní ústavy - Kampeličky. Nebyla to zatraceníhodná monstra, jaká si pamatujeme z dob Jednotných zemědělských družstev.
Po roce 1949 se bolševikům podařilo původní záměry družstevnictví velmi rychle zmršit a přišli jsme především o naši potravinovou nezávislost. Prioritu měla průmyslová výroba pro SSSR a jeho zbrojní průmysl.
V knize psané původně v angličtině je spousta zajímavých údajů a přehledných tabulek, ze kterých vyplývají nejen ekonomické, ale i politické souvislosti. Nejen pro odborníky. Autor mohl v Americe spoléhat jen na svou fenomenální paměť a měl velmi omezený přístup k pramenům. Přesto vydal v roce 1952 v New Yorku tuto knihu, kterou teprve teď dostávají do rukou čeští čtenáři zásluhou jeho dcery Hany Ludikarové a jeho syna prof. Ivo Feierabenda. Ti poskytli nakladatelství Ivo Stehlíka nejen finance, ale všechny dostupné materiály a informace.
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad