Košice v neděli

Košicím to v nedělí náramně sluší. O tom jsem se opět přesvědčila, když jsem dopoledne cestou do centra potkávala vyšňořené rodinky, jdoucí do kostela. A protože skladba obyvatelstva je tu přepestrá (Slováci, Maďaři, Češi, Rusíni a kdovíkdo ještě), míří různě početné skupinky do různých kostelů, kterých je kolem hlavního náměstí hned několik (včetně synagogy). Po mši postávají hloučky před kostelem, povídají a pak se rozcházejí do místních kaváren, cukráren či restaurací anebo prostě domů na oběd - ale jak podle oblečení, tak podle chování je vidět, že neděle se tu ještě světí v rodinné pospolitosti a slouží k odpočinku a zamyšlení, a ne k honu za nákupy. Kromě těch zmíněných "občerstvovacích" zařízení a jediného obchodního domu na náměstí je totiž všude zavřeno. Ale není tu pusto, naopak, krásně opravené centrum s mnoha výstavnými domy a památkami láká k procházce.
Já jsem však místo do kostela zamířila ke středověké Mikušovej veznici a Katovej baště, poblíž nichž stojí další zdejší historická památka, tzv. Rodošto, neboli dům, kde pobýval uherský odbojný kníže, František II. Rákoczi. Zajímavě orientálně vyhlížející dům je replikou jeho dřívějšího sídla v tureckém vyhnanství. Areál, který tvoří tyto tři památky, tvoří jedinečné zákoutí s rozlehlým prostorem chráněným baštami, které je možné v létě využít i pro pořádání divadelních či hudebních představení pod širým nebem.
Jak mi ředitel Východoslovenského muzea PhDr. Robert Pollák slíbil, stalo se - a tak se mi dostalo jeho odborného a velice zajímavého výkladu. V Mikušovej veznici o historii Košic, zejména o jejich středověké tváři, která je zde zdokumentována řadou zajímavých exponátů včetně těch upomínajících na původní účel objektu. Dokonce jsem si vše mohla i názorně představit, protože se zde právě natáčel amatérský film zachycující docela věrně proces krutého mučení vězňů. Ulevilo se mi, že tyto středověké zvyky jsme alespoň v evropském prostoru převážně překonali.
Katova bašta v současnosti prochází nutnými rekonstrukcemi, aby mohla být také zpřístupněna veřejnosti. A Rodošto? To je opravdu velice zajímavý kousek historie jak zdejší, slovenské, tak maďarské, ale vlastně i evropské. Repliku svého tureckého domu si Rákoczi snad i sám částečně vyzdobil, v každém případě však vybavil skvostným nábytkem a uměleckými předměty. Přestože se z vybavení mnoho nedochovalo, podařilo se během let muzeum upomínající na tuto zajímavou postavu, obohatit o řadu dokumentů a památek, zachycujících Rákocziho život. Hodně prostoru je věnováno pak i jeho legendě národního hrdiny (ale které země vlastně?), která vznikla po smrti knížete ve vyhnanství. Podle závěti mu srdce vyňali z těla a poslali do Paříže, kde ho uložili v grosboiském klášteře. Tělesné ostatky jeho přívrženci tajně pochovali vedle jeho matky v jezuitském kostele v Cařihradu. A roku 1906 je převezli do Košic a za obrovského zájmu několikatisícového davu pochovali ve zdejším dómu sv. Alžběty. Kdo se chce o revolucionáři Rákoczim, jehož krásný pomník odhalený přesně o 100 let později, stojí před muzeem, dozvědět víc, musí do encyklopedií, neboť zde na to bohužel nemáme prostor.
Poslední moje zastávka před odjezdem do Prahy byla v Českém centru Košice. S paní ředitelkou JUDr. Kateřinou Novotnou jsme si krásně popovídaly o činnosti a možnostech ČC i o tom, čím bychom možná mohli (míněn je Mezinárodní český klub) k jeho činnosti přispět.
Posezení to bylo velice příjemné, a tak doufám, že jsem nebyla v Košicích naposledy, a že se najdou další zajímavé příležitosti, jak pro zdejší Čechy něco zajímavého udělat - ať již ve spolupráci s jejich spolkem či s Českým centrem či obojím dohromady.
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad