Stalo se v únoru

3-4 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. února

Pražská část Jižní město začala shromažďovat ty nejobyčejnější věci, které byly v domácnostech v 60. letech. V depozitáři budou mj. televizory, tapety, fotografie i noviny a kuchyňské zařízení.

2. února

Plzeňský primátor Pavel Redl (ODS) zrušil podle soudního rozhodnutí plánovaný pochod neonacistů neoprávněně - nebyl prý k tomu důvod.

5. února

Hradní kancléř Jiří Weigl měl několik tajných schůzek s kontraverzním lobbistou Miroslavem Šloufem, který byl poradcem bývalého premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Šlouf podporuje znovuzvolení Václava Klause prezidentem.

7. února

Den před volbou prezidenta vyplynulo z průzkumu veřejného mínění, že na V. Klausovi se lidem líbí jistota, reprezentativnost a důvěryhodnost. Oceňovali, že je dobrý prezident a Čech. Na J. Švejnarovi ocenili jeho střední věk, charisma, je jim sympatický a není arogantní jako V. Klaus. Také je vítanou změnou na Hradě.

9. února

Rozpadající se vysokoškolské koleje na pražském Strahově, které byly postaveny jako ubytovny pro cvičence spartakiád, by měly zmizet. Asi tam vznikne čtvrť s luxusním bydlením.

11. února

Jediný hlas chyběl Václavu Klausovi ke znovuzvolení prezidentem. Volby trvaly dva dny a projevy poslanců byly plné vzájemných urážek.

12. února

Bývalá komunistická prokurátorka L. Brožová- Polednová, která poslala na smrt čtyři lidi v procesu s Miladou Horákovou, byla osvobozena a nenastoupí osmiletý trest. Politické vraždy z roku 1950 jsou podle soudu promlčeny!

13. února

Václav Klaus a Jan Švejnar budou mít v prezidentské volbě rivalku - komunisté nominovali jako svou kandidátku velmi cílevědomou (bývalou televizní moderátorku, neúspěšnou lokální političku a europoslankyni) Janu Bobošíkovou.

14. února

Předvolení boj získal na další "kvalitě": pět poslanců dostalo poštou obálku s nábojem, což je obecně známý vzkaz mafie. Adresáti mají být poslušní, jinak jim hrozí smrt.

15. února

Tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s poplatky za zdravotnické služby, které mají ušetřit peníze v rozpočtu tím, že lidé nebudou tak často chodit k lékaři.

16. února

Po prudkých sporech a podpásových ranách všech zúčastněných na všech stranách se na pět let znovu stal prezidentem Václav Klaus.

18. února

Jan Švejnar prohlásil, že Václav Klaus se stal prezidentem jen díky hlasům politických přeběhlíků. Václav Klaus ho naopak kritizoval za "banality, prázdná slova a nedůstojné fráze".

19. února

Předseda křesťanské strany Jiří Čunek se omluvil knězi a sociologovi Tomáši Halíkovi za slova svého ministra Miroslava Kalouska (finance). Ten osočil Halíka, že křesťanské demokraty nevybíravě varoval před zvolením Václava Klause. Kalousek a část lidovců Klause volili a Kalousek zůstane ministrem.

20. února

Soukromá romská škola jednoho z hlavních představitelů romských organizací v Česku Milana Ščuky zkrachovala a někam zmizelo mnoho milionů korun od zahraničních i českých dárců.

22. února

"Heparinový vrah" Petr Zelenka (31) dostal za vraždy sedmi lidí a deset pokusů o vraždu doživotní trest. Jako zdravotník píchal bezbranným lidem a pacientům po operacích lék na ředění krve a měl radost z toho, že lékaři jsou bezmocní.

23. února

Ministři zahraničí Německa Frank-Walter Steinmeier a Karel Schwarzenberg podepsali dohodu o pohřbení ostatků německých vojáků z 2. světové války. Hroby budou zřejmě v Chebu.

25. února

Před šedesáti lety prožilo Československo komunistický puč. Jedním ze sovětských "poradců" byl agent V-101 Valerij Vilinský. Pracoval na ministerstvu dopravy a dával komunistům informace o plánech demokratických stran.

26. února

Z ulice rovnou pro sošku Oscara si v Los Angeles přišla česká písničkářka Markéta Irglová a její přítel Glen Hansard z Irska. Dostali ji za píseň Falling slowly. Markéta je první Češkou, která ocenění Americké filmové akademie získala.

27. února

Ve Washingtonu byla podepsána dohoda o zrušení vízové povinnosti při cestách do USA. Evropská unie vyčítá premiérovi Mirku Topolánkovi, že jednal "sólo".

28. února

Podle íránského diplomata v Česku je íránská hrozba jen záminkou pro umístění amerického radaru na našem území. Írán prý naopak usiluje o bezjaderný Blízký východ.

29. února

Ozbrojený útěk bratří Josefa a Ctirada Mašínů a Milana Paumera, kteří se prostříleli z komunistického Československa, je i po 55 letech kontroverzní záležitostí. Komunisté je i dnes nazývají vrahy, premiér Topolánek je naopak vyznamenal čestnou plaketou předsedy vlády.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012