Stalo se v lednu

3-4 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. ledna

Nový rok začal velkými reformami: u lékařů, v nemocnicích a v lékárnách se začaly vybírat poplatky - někde do kasičky, jinde byly nainstalovány automaty. Problematický je poplatek za zdravotní péči především u malých dětí (i miminek) a starších lidí s více nemocemi.

3. ledna

Prezident Václav Klaus označil za "směšné, že dnes někdo bojuje s komunismem". Naštval tím hodně lidí a zavděčil se pár dní před volbami českým komunistům.

4. ledna

Česko, Rakousko, skandinávské státy, Nizozemsko, Irsko a Španělsko jsou státy EU, které neumějí ochránit osobní data svých občanů, i když je to jejich zákonná povinnost.

5. ledna

Kardinál Miloslav Vlk označil plánované vyrovnání mezi státem a církví za velkorysé a gentlemanské. Několika poslancům ODS se nelíbí, že stát vyplatí za zabavený a zničený majetek během 60 let 267 miliard korun.

7. ledna

Zahájila činnost polovojenská tzv. Národní garda, kterou založili nacionalisté. Její příslušníci podstoupí tříměsíční výcvik, budou mít uniformy a výstroj. Ministr vnitra prohlásil, že všechny aktivity gardy budou monitorovány.

8. ledna

Prezidentský kandidát Jan Švejnar uvažuje o tom, že by se mohl vzdát občanství USA.

9. ledna

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) přemluvil premiéra Mirka Topolánka (také ODS) k podpoře kandidatury Prahy pro letní olympijské hry v roce 2016.

10. ledna

Politické předvolební rvačky zastínila zpráva, že se oženila hvězda české pop music Karel Gott.

10. ledna

V Norsku byla zadržena Barbora Škrlová (33), která se tam schovávala jako třináctiletý Adam. Je zapletena do týraní malých chlapců, tzv. případ z Kuřimi.

11. ledna

Majitel nemocnice v krkonošském Vrchlabí odmítá vybírat poplatky za ošetření dětí. Zákon o tom považuje za protiústavní.

12. ledna

Kontroverzní "odborník na romské otázky" Jiří Čunek prohlásil, že tradiční romská kultura je v rozporu s Listinou práv a svobod a že ochota pracovat má být podmínkou pro vyplácení sociálních dávek.

14. ledna

Na Olšanském hřbitově se rozsvítily svíčky na paměť Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti politickém vývoji v Československu po sovětské okupaci.

15. ledna

Premiér Mirek Topolánek (ODS) prohlásil, že pokud se prezidentem republiky znovu nestane čestný předseda této strany, může to ohrozit jeho funkci i celou vládu.

16. ledna

Na senátním výboru ODS se představil prezidentský kandidát Jan Švejnar. Návštěva trvala jen sedm minut a nikdo se s ním nebavil.

17. ledna

Nejpopulárnějším politikem zůstává pražský primátor Pavel Bém (52% respondentů).

19. ledna

Na internetu se objevily nabídky lidí, kteří nabízejí za peníze vypracování seminárních, bakalářských a diplomových prací - a to dokonce v němčině i angličtině.

20. ledna

Česko vyváží asi třetinu vyrobené elektrické energie, tj. produkci jaderné elektrárny Temelín za rok a půl.

Jsme druzí v Evropě.

21. ledna

Exprezident Václav Havel má problémy se srdcem a musel do nemocnice.

22. ledna

Prezidentští konkurenti Jan Švejnar a Václav Klaus bojují i ve svých knihách: Švejnar napadá divokou privatizaci po roce 1989, Klaus jako jeden z jejích autorů ji hájí.

23. ledna

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) slibuje, že policie bude pracovat lépe, chránit lidi a bojovat proti zločincům. Mafie totiž čím dál víc proniká do státní správy.

24. ledna

Klaus a Švejnar slíbili, že se sejdou v klubu poslanců ČSSD a budou odpovídat na jejich otázky. ODS na to přistoupila se zaťatými zuby.

25. ledna

Krasobruslař Tomáš Verner se stal mistrem Evropy - zlato jsme získali po šestnácti letech.

26. ledna

Bývalý agent komunistické StB Pavel Minařík (nasazený také v Rádiu Svobodná Evropa) byl před soudem kvůli pojistnému podvodu v obchodu s Ukrajinou. Pojistka byla na 41 milionů korun a hrozilo mu 12 let vězení. Byl však osvobozen.

28. ledna

Člen ODS Martin Bacík (23) má pracovní kontakty s extrémisty - českými neofašisty.

29. ledna

Politická scéna se zřejmě z nadbytku času začala napadat ohledně zákazu nebo omezení kouření. Prezident Klaus je přesvědčen, že jeho regulace je omezováním osobní svobody!

30. ledna

Na následky kouření u nás umírá 2x víc lidí než při dopravních nehodách. Lékaře udivilo přesvědčení prezidenta Klause, že pasivní kouření neškodí.

31. ledna

Záhadné okolnosti se objevily při vyšetřování smrti Američana, kterému opilý strážník probodl srdce. Američan byl v Praze na soukromé návštěvě a strážníkovi (v tu dobu mimo službu) vadilo, že sedí v zaparkovaném autě.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012