Stavebnice pro všechny generace

1-2 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Jste kutilové? Rádi si hrajete s dětmi? Tak zavítejte do Západočeského muzea v Plzni, které přichystalo pěknou výstavu pro všechny generace o stavebnici Merkur. Výstava nesoucí název "Merkur žije" bude otevřena do 17. února 2008.

Možná vás zajímá, jaký je osud této stavebnice, kterou zajisté všichni znáte. Zakladatelem stavebnice Merkur byl Jaroslav Vancl (1890 – 1980). Po vyučení v tatínkově firmě v Benátkách nad Jizerou, kde žil ještě se svými třemi bratry, se postupně vypracoval na dílovedoucího. Až do roku 1914 pracoval ve firmě Katschner, která v té době vyráběla vyhlášené brusle vysoké kvality. Po stávce začal pracovat v Hradecké automobilce, kde setrval i po celou dobu 1. světové války.

Po 1. světové válce založil vlastní firmu, která se zabývala vrtáním studní. Firmu Inventor založil v roce 1920. Až tato firma začala vyrábět stavebnici stejného názvu. Od roku 1925 se na trhu konečně objevila stavebnice Merkur. Jaroslav Vancl řídil velmi úspěšnou firmu na výrobu stavebnic a vláčků až do znárodnění v roce 1948. Po té v ní až do roku 1976 pracoval jako dělník. Opět vidíme, že naše země si nikdy nevážila lidí, kteří tvořivě kolo dějin posouvali vpřed. Pan Vancl měl tři dcery a zemřel v úctyhodném věku 90 let.

Projdete – li expozicí, uvidíte velké množství stavebnic. Inventor z roku 1920 byla stavebnice bez šroubků. V poválečné době se i v této firmě vyrábělo různé kovové zboží pro domácnost. Jako byly například visací zámky, pokladny do obchodů, kamna na uhlí a pochopitelně stavebnice Inventor, která se spojovala pomocí háčků. Ale pro děti toto spojování bylo příliš složité a tak se spojování pomocí háčků neosvědčilo.

Za to velký úspěch zaznamenala stavebnice Merkur. V době hospodářské krize se majitel věnoval svým patentům. Měl patenty téměř v celé Evropě. Háčky byly zaměněny za otvory v páscích o průměru 4 milimetry a začaly se používat šroubečky a matičky. A tak byla v roce 1925 na světě první stavebnice Merkur. Stavebnice se až do roku 1930 vyráběla v mnoha velikostech. Například stavebnice č. 7 obsahovaobsahovala již 653 součástek. To bylo smutku, když se nějaký dílek zatoulal.

Velkou událostí pro firmu byla účast na světové výstavě v Chicagu v USA v roce 1932. Od té doby se staly historické vláčky, lokomotivy Mikado a stavebnice Merkur sběratelským artiklem. Znárodnění po roce 1948 znamenalo nejen konec podnikání, ale i exekuce. Pan Vancl pracoval na revolverovém soustruhu. Merkur dostal novou "budovatelskou obálku". Stavebnice se stala výhodným obchodním artiklem. Merkurů se do světa prodalo přes 5 milionů.

Jaroslav Vancl napsal památnou větu. "...proto je třeba, aby otázce hraček, byla věnována náležitá pozornost ze strany rodičů i školy"

Merkur pomáhal i ve vědě. Na Vánoce v roce 1961 se profesor Wichterle pokusil sestavit pomocí stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola, zapojený na zvonkový transformátor. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko. Zanedlouho se tento vynález rozšířil do celého světa.

Budete – li procházet expozicí, ihned poznáte například Merkur ze 60. let, na něm byl pásový traktor. Mnozí si pamatují Merkury, kdy byl na obálce chlapec s bagrem, auto nebo jeřáb. Až později se objevil Merkur – elektro či stavebnice s cizojazyčnými návody určené na zahraniční trh.

Jak vidíte, stavebnice Merkur je stavebnicí mnoha generací. Podporuje lidskou tvořivost a vy si tak můžete do Plzně přijet výstavu prohlédnout, ale i si ze stavebnice něco vyrobit. Panu Vanclovi za tak skvělý vynález můžeme poděkovat.

Dr. L. Mašková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012