Stalo se v prosinci

1-2 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. prosince

Třeboňský kapr získal evropskou známku ve formě chráněného zeměpisného označení. Udělila ji EU.

3. prosince

Bývalý partyzán Radomír Luža (dnes žije v USA) prohlásil, že v létě 1948 byl připraven útěk prezidenta E. Beneše z komunisty ovládnuté země do zahraničí. Plán, připravovaný francouzskou rozvědkou a českými emigranty, byl odvolán kvůli velmi špatnému zdravotnímu stavu E. Beneše.

4. prosince

Největší krádež v České republice vynesla zloději Františku Procházkovi 560 milionů korun. Třiatřicetiletý zaměstnanec bezpečnostní služby nebyl dopaden, i když Prahu pročesávaly desítky policistů. Hranice jsou víc hlídány.

5. prosince

Vláda rozdá obcím v Brdech, kde má stát americký radar protiraketové obrany, 1,25 miliardy korun na rozvoj infrastruktury. Je to třetina požadovaných peněz.

6. prosince

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Nedostávají se peníze na ekologickou dopravu a důchody, přidáno dostalo školství. Schodek bude 71 miliard korun.

7. prosince

Kristina Colloredo-Mansfeld podle rozhodnutí Nejvyššího soudu nezíská zpět zámek Opočno, který její rod vlastnil od roku 1635. Nejdřív ho zabrali nacisté, pak komunisté.

8. prosince

V Praze byla otevřena výstava "Václav Havel – český mýtus". Jsou na ní předměty z doby dětství, disentu i prezidentování v současnosti ve světě nejznámějšího Čecha.

10. prosince

Na velezloděje Františka Procházku, který ukradl 560 milionů korun, byl vydán mezinárodní zatykač. Agentura, kde pracoval, vypsala na jeho dopadení odměnu 52 milionů korun (dva miliony euro). Procházka pravděpodobně v roce 2004 okradl i směnárnu, kde pracoval jako pokladník – ztratilo se z ní 23 milionů korun.

12. prosince

Obrovský rozruch způsobila zpráva, že česká vláda ruší zbrojní zakázku za 21 miliard korun. Rakouská firma Steyer totiž nedodala včas prvních sedmnáct obrněných transportérů.

13. prosince

Vedení sociálních demokratů přemýšlí, jak kontrolovat hlasování svých poslanců při únorové volbě nového prezidenta České republiky. Minule se po mnoha trapných kolech hlasování díky několika sociálním demokratům a komunistům dostal na Hrad Václav Klaus.

14. prosince

Václav Klaus je přesvědčen, že se jako prezident osvědčil. Dokonce tvrdí, že dokázal rozbít iluzi, že "prezident nemůže být z jedné strany".

15. prosince

Dělnický prezident Klement Gottwald nadále čestným občanem Valašského Meziříčí na Moravě. Zastupitelé města zamítli návrh na odnětí této pocty!

17. prosince

Zrušení hranic s Českem rozšířením Schengenského prostoru o další země bývalé východní Evropy není moc po chuti Rakušanům. Mají strach z růstu kriminality.

18. prosince

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík byl nařčen z trestného činu krácení daní. Pronajímá své domy v nejatraktivnějších místech staré Prahy.

19. prosince

Podle průzkumu agentury STEM má nyní vládnoucí ODS o devět procent menší preference než opoziční ČSSD. Šéf poslanců ODS Petr Tlučhoř prohlásil, že "těm výsledkům nevěří".

20. prosince

Pokud Jan Švejnar vyhraje prezidentské volby, uváží větší zapojení českých komunistů do politiky. Jsou už totiž zastoupeni v parlamentu (včetně funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny), na radnicích měst i vesnic se s nimi většina politiků "domluví".

21. prosince

Česko se v první minutě tohoto dne začlenilo do Schengenského prostoru bez hraničních kontrol!

22. prosince

Prezident Václav Klaus odmítl veřejnou diskuzi s prezidentským kandidátem Janem Švejnarem. Řekl, že Jan Švejnar nesplňuje nároky na prezidentského kandidáta a veřejnosti jsou jeho postoje a skutky neznámé.

23. prosince

Václav Klaus prohlásil, že "KSČM na konci roku 2007 není komunismus, jaký jsme prožívali čtyřicet let a snahy o její zákaz jsou spíš směšné". Komunisté se zatím nevyjádřili, jestli v prezidentských volbách podpoří Švejnara nebo Klause.

28. prosince

O tom, že režim před listopadem 1989 nebyl totalitní a měl i své světlé stránky, píší v návrhu na zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů poslanci ČSSD. Podepsalo ji 57 poslanců v čele se Zdeňkem Jičínským.

29. prosince

Do Prahy přiletěl Jan Švejnar, jeho žena Katherine Terrell-Švejnar a jejich dcera Laura. Spolu s bratrem Danem se Laura chystala na oslavu Nového roku do některého z pražských klubů.

31. prosince

Na žebříčku popularity politiků se na prvním místě objevil Václav Klaus, druhý byl Václav Havel a třetí Jan Švejnar.

připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012