Stalo se v listopadu

1. listopadu
Kdo z Česka pojede do Kanady jen na 90 dní, nepotřebuje už vízum. Důležité je, aby tato změna nevyvolala větší počet žadatelů o azyl – pak by kanadská vláda vízovou povinnost opět zavedla.
2. listopadu
Prezident Václav Klaus byl vyznamenán Puškinovou medailí. Ta se udílí osobám, které se "významně zapsaly v oblasti humanitních věd, literatury či jiných oborů umění". Dostal ji od ruského velvyslance Alexeje Fedotova v Praze na Hradě. Když byl na návštěvě u prezidenta Putina, mluvil Václav Klaus rusky.
3. listopadu
Konkurentem prezidenta Václava Klause bude podle oznámení sociálních demokratů silný soupeř – světově známý ekonom Jan Švejnar (55).
5. listopadu
Odstupující místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek prohlásil, že právem pobíral v letech 1997 a 1998 sociální podporu ve výši 50,- a pak 140,- Kč. V té době měl na účtech úspory 3,5 milionu Kč.
6. listopadu
Vojenské zpravodajství oznámilo, že v místě případné výstavby amerického radaru v Brdech se vyrojili zahraniční špioni, a to nejen Rusové. Kromě monitorování aktivit sledují náladu v blízkých obcích a setkávají se s tamními starosty.
7. listopadu
"Mladí národní demokraté" jsou neofašisté, kteří na výročí protižidovského pogromu tzv. Křišťálové noci chtějí pochodovat centrem Prahy. V pohotovosti bude mj. 1.400 policistů.
8. listopadu
V české armádě stoupá počet pravicových extrémistů, kteří se hlásí do armády. Tam mají dokonalou bojovou přípravu. Chystají se proniknout také do policejních řad.
9. listopadu
Na mnoha místech Česka už vůbec nejsou včely – vymírají vinou roztočů, kteří ničí včelí larvy. Na potlačení varoázy uvolnila vláda 171 milionu korun.
12. listopadu
Prezident Václav Klaus osočil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že podporuje ochranu ovzduší, přestože je "vzdělaná fyzička". Podle Klause považují problémy s globálním oteplováním za směšné i jiní státníci, na rozdíl od něj se to však bojí říci nahlas.
13. listopadu
Pokud bude v Česku postaven americký radar, vyhrožuje česká pobočka teroristické organizace "Frakce Rudé armády" vraždami, výbuchy a násilím. Chce u nás zničit vše, co není slovanského původu.
14. listopadu
Evropský soud souhlasí s tvrzením 18 romských rodin, že jejich děti zbytečně chodily do zvláštních škol. Každá rodina proto dostane od českého státu odškodné 4.000 euro.
15. listopadu
Rusko prohlásilo, že prodá Běloruskému režimu rakety, které bez problémů zasáhnou české území.
16. listopadu
Po šedesáti letech bylo očištěno jméno Jana Antonína Bati. Podle soudního rozhodnutí J. A. Baťa nebyl zrádcem národa a nespolupracoval s nacisty. Neprávem byl tedy v roce 1947 odsouzen v nepřítomnosti na 15 let vězení.
19. listopadu
Česká veřejnost diskutuje o písničkáři Jaroslavu Hutkovi, který obvinil písničkáře Jaromíra Nohavicu z udavačství. Velmi populární a publikem žádaný Nohavica popřel svou spolupráci s komunistickou StB, na kterou Hutka upozorňuje v písni Udavač z Těšína.
20. listopadu
Tomáš Baťa junior (vnuk zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati) bude žádat odškodnění za majetek, zabavený u nás jeho rodině po 2. světové válce.
21. listopadu
Komunisté nemusejí opustit svůj palác v ulici Politických vězňů u Václavského náměstí. Předběžnou smlouvou ji slíbili prodat firmě POSTE-RE a ta se s nimi soudila kvůli nedodržení dohody.
23. listopadu
Mladí Češi do 24 let jsou v Evropské unii (bohužel) na prvním místě v kouření marihuany a hašiše.
24. listopadu
Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu chybí některým hasičským záchranným sborům dokonce i základní moderní vybavení, např. cisterny, žebříky a speciální technika pro likvidaci jedovatých látek.
26. listopadu
Začaly vánoční trhy. Rok od roku se ve stáncích objevuje víc tradičních výrobků a ubylo šuntu z vietnamských tržnic.
27. listopadu
Zemřel zakladatel první protialkoholní stanice na světě MUDr. Jaroslav Skála (91). Věnoval se výzkumu, prevenci a léčbě závislostí. V Česku je nejméně 300.000 alkoholiků!
28. listopadu
Místopředseda Strany zelených a (budoucí) ministr školství Ondřej Liška (30) slibuje, že držení marihuany nebude trestným činem.
29. listopadu
Víc než osm tisíc Čechů si koupilo pozemek na Měsíci. Odborníci se tomu smějí, Američan Denis Hope však od roku 1980 vydělal obrovské peníze. Nyní stojí akr (4.047 m2) 999.- Kč.
30. listopadu
Jako nesmyslný zamítla Sněmovna návrh na zrušení Mezinárodního dne žen a jeho nahrazení Svátkem matek. Diskuse by prý byla nekonečnou hádkou o právech žen a rodiny.
připravila Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad