Stalo se v listopadu

1-2 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. listopadu

Kdo z Česka pojede do Kanady jen na 90 dní, nepotřebuje už vízum. Důležité je, aby tato změna nevyvolala větší počet žadatelů o azyl – pak by kanadská vláda vízovou povinnost opět zavedla.

2. listopadu

Prezident Václav Klaus byl vyznamenán Puškinovou medailí. Ta se udílí osobám, které se "významně zapsaly v oblasti humanitních věd, literatury či jiných oborů umění". Dostal ji od ruského velvyslance Alexeje Fedotova v Praze na Hradě. Když byl na návštěvě u prezidenta Putina, mluvil Václav Klaus rusky.

3. listopadu

Konkurentem prezidenta Václava Klause bude podle oznámení sociálních demokratů silný soupeř – světově známý ekonom Jan Švejnar (55).

5. listopadu

Odstupující místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek prohlásil, že právem pobíral v letech 1997 a 1998 sociální podporu ve výši 50,- a pak 140,- Kč. V té době měl na účtech úspory 3,5 milionu Kč.

6. listopadu

Vojenské zpravodajství oznámilo, že v místě případné výstavby amerického radaru v Brdech se vyrojili zahraniční špioni, a to nejen Rusové. Kromě monitorování aktivit sledují náladu v blízkých obcích a setkávají se s tamními starosty.

7. listopadu

"Mladí národní demokraté" jsou neofašisté, kteří na výročí protižidovského pogromu tzv. Křišťálové noci chtějí pochodovat centrem Prahy. V pohotovosti bude mj. 1.400 policistů.

8. listopadu

V české armádě stoupá počet pravicových extrémistů, kteří se hlásí do armády. Tam mají dokonalou bojovou přípravu. Chystají se proniknout také do policejních řad.

9. listopadu

Na mnoha místech Česka už vůbec nejsou včely – vymírají vinou roztočů, kteří ničí včelí larvy. Na potlačení varoázy uvolnila vláda 171 milionu korun.

12. listopadu

Prezident Václav Klaus osočil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že podporuje ochranu ovzduší, přestože je "vzdělaná fyzička". Podle Klause považují problémy s globálním oteplováním za směšné i jiní státníci, na rozdíl od něj se to však bojí říci nahlas.

13. listopadu

Pokud bude v Česku postaven americký radar, vyhrožuje česká pobočka teroristické organizace "Frakce Rudé armády" vraždami, výbuchy a násilím. Chce u nás zničit vše, co není slovanského původu.

14. listopadu

Evropský soud souhlasí s tvrzením 18 romských rodin, že jejich děti zbytečně chodily do zvláštních škol. Každá rodina proto dostane od českého státu odškodné 4.000 euro.

15. listopadu

Rusko prohlásilo, že prodá Běloruskému režimu rakety, které bez problémů zasáhnou české území.

16. listopadu

Po šedesáti letech bylo očištěno jméno Jana Antonína Bati. Podle soudního rozhodnutí J. A. Baťa nebyl zrádcem národa a nespolupracoval s nacisty. Neprávem byl tedy v roce 1947 odsouzen v nepřítomnosti na 15 let vězení.

19. listopadu

Česká veřejnost diskutuje o písničkáři Jaroslavu Hutkovi, který obvinil písničkáře Jaromíra Nohavicu z udavačství. Velmi populární a publikem žádaný Nohavica popřel svou spolupráci s komunistickou StB, na kterou Hutka upozorňuje v písni Udavač z Těšína.

20. listopadu

Tomáš Baťa junior (vnuk zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati) bude žádat odškodnění za majetek, zabavený u nás jeho rodině po 2. světové válce.

21. listopadu

Komunisté nemusejí opustit svůj palác v ulici Politických vězňů u Václavského náměstí. Předběžnou smlouvou ji slíbili prodat firmě POSTE-RE a ta se s nimi soudila kvůli nedodržení dohody.

23. listopadu

Mladí Češi do 24 let jsou v Evropské unii (bohužel) na prvním místě v kouření marihuany a hašiše.

24. listopadu

Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu chybí některým hasičským záchranným sborům dokonce i základní moderní vybavení, např. cisterny, žebříky a speciální technika pro likvidaci jedovatých látek.

26. listopadu

Začaly vánoční trhy. Rok od roku se ve stáncích objevuje víc tradičních výrobků a ubylo šuntu z vietnamských tržnic.

27. listopadu

Zemřel zakladatel první protialkoholní stanice na světě MUDr. Jaroslav Skála (91). Věnoval se výzkumu, prevenci a léčbě závislostí. V Česku je nejméně 300.000 alkoholiků!

28. listopadu

Místopředseda Strany zelených a (budoucí) ministr školství Ondřej Liška (30) slibuje, že držení marihuany nebude trestným činem.

29. listopadu

Víc než osm tisíc Čechů si koupilo pozemek na Měsíci. Odborníci se tomu smějí, Američan Denis Hope však od roku 1980 vydělal obrovské peníze. Nyní stojí akr (4.047 m2) 999.- Kč.

30. listopadu

Jako nesmyslný zamítla Sněmovna návrh na zrušení Mezinárodního dne žen a jeho nahrazení Svátkem matek. Diskuse by prý byla nekonečnou hádkou o právech žen a rodiny.

připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012