Slovo šéfredaktorky - Feliz Aňo Nuevo

1-2 2008 Slovo redakce česky
obálka čísla

Je Nový rok. Většinou jej lidé prožívají dost urputně, i když se snaží tvářit se svátečně. Je jim totiž špatně po včerejším silvestru. Mamky ohřívají již včera připravenou pečeni či čočku, taťkové se léčí pivem. Větší děti dlouho vyspávají, zatímco ty malé ničí už od rána celé rodině nervy svou živostí.

Vím o čem mluvím, také jsem to léta zažívala. Ale dnes to mám jiné. Sedím na lavičce v parku ve veliké botanické zahradě jménem Puerto de la Cruz na Tenerife, jednom z Kanárských ostrovů, kde žije moje dcera. Nevím nic o tom, co se děje doma, jsem v pohodě. Kochám se pohledem na kaktusy všemožných tvarů, keře, palmy a množství velikých krásných květů. Je slunečno a na leden velmi příjemných 22 stupňů. Na koupání v moři to moc není kvůli velikým vlnám, ale brouzdat se na břehu v černém vulkanickém písku se dá...

Přemítám o tom, jaký byl uplynulý rok pro náš časopis a klub a zdá se, že docela dobrý, určitě ne horší než ty minulé.

  1. Z měsíčníku se stal dvouměsíčník, což šetří peníze za výrobu a mně nervy s neustálými uzávěrkami.
  2. Dostali jsme dotaci od Ministerstva zahraničí, která nám pomohla zaplatit výdaje.
  3. Získali jsme kancelář v centru Prahy, v areálu Klementina – Národní knihovny ČR, kde je moc jedinečná atmosféra, jak se říká, genius loci.
  4. Uspořádali jsme na 12 úspěšných setkání a pořadů MČK, zájezd do Maďarska aj.
  5. Potkali jsme další báječné lidi, kteří s námi spolupracují, i když jim z toho nekouká žádný zisk, což je v dnešní době nevídané. Je to: Věra Doušová, organizátorka 1. krajanského festivalu, cestovatel a spisovatel Stanislav Chládek, organizátorka Art Festivalu Marcela Kotrčová, publicistka, fotografka a pracovnice Českého centra ve Švédsku Jitka Vykopalová, autorka článků z Plzně Ludmila Mašková, Éva Molnárová z Budapešti, bývalý politik a nyní komentátor Čestmír Hofhanzl, publicistka Libuše Konrádová, kulturní atašé naší ambasády v Chicagu Bořek Lizec, mladý autor Michal Hužvár, předseda populárního Jonáš klubu Ivan Kott, autorka z La Grange v Texasu Cathleen Noska, význačný filmový producent Norbert Auerbach, spisovatel Arnošt Lustig, jeho syn filmař Josef Lustig, dopisovatel ze Švédska Ivan Trefný, úžasná žena a velká módní návrhářka z Kanady Vali Dubská, výtvarnice Lucie Čapková a mnozí další, kteří přispěli dobrým článkem, povídkou či poezií.
  6. Věrni nám zůstali i autoři Jana Volfová, Venda Šebrlová, Ludmila Lojdová, Olga Szymanská, Helena Karasová, Ota Ulč, Jana Reichová, Walter a Peggy Albert, Jan Šinágl, Pavel Loužecký a Václav Židek, Ota Štorch, Jan Beneš, který bohužel na jaře umřel, Bořek Šindler, Vladislav Křepelka, Vladimír Kašák, Jiří Polák, Marina Hužvárová, Bohuslav Hynek, Michaela Swinkels-Nováková, Věra a Karel Pokorný, Olga Bezděková, Jaroslav Veteška aj. Poděkování zaslouží i naši dobrovolní překladatelé Marie Dolanská, Paula Schultz, Vilma Iggers, Charles Opatrný.

Velmi vděčni jsme za obětavou pomoc a propagaci všem našim zástupcům ve světě. Jejich jména najdete na str. 48 v tiráži našeho časopisu.

Zvláštní poděkování patří Martině Fialkové, bez jejíž vydatné pomoci bych časopis již dávno "zabalila". A také čtenářům, kteří nám posílají hezké a povzbudivé e-maily a hlavně nás – čtou. Takže všem přeji z Kanárských ostrovů Feliz Aňo Nuevo a hlavně dobrý a pohodový celý letošní rok.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012