Vánoce pod Jižním křížem

„Takovéhle Vánoce jsem nezažil, ani nepamatuji,“ prohlásil a zahleděl se oknem do padajících sněhových vloček. Před týdnem přijel Frank z Austrálie na pozvání přátel, aby prožil Vánoce ve své bývalé vlasti.
Dojat vracel se ve vzpomínkách do července 1948, jak se jich s manželkou a malou vnučkou Vendulkou na vystěhovaleckém úřadě v západní Austrálii ptali, jestli by nechtěli pást ovce a oni přikývli. Druhý den je převezli do buše a předali jim dřevěnou haciendu, dva tisíce ovcí a dva jezdecké koně. To tedy byl rozdíl proti stádečku oveček v domovině na Vysočině. Připadali si jako ve filmu z dalekého západu. Na všechno sami, vlastně ne tak docela, jako pomocníka jim přidělili domorodého pastevce jménem Kvimbo. Patřil k nedalekému kmeni původních domorodých obyvatel Austrálie.
Zatímco manželka opatrovala Vendulku, my s Kvimbem jsme každé ráno vyháněli na koních dva tisíce ovcí na pastvu. Současně jsem se seznamoval s australskou přírodou, v řídké buši mezi blahovičníky a akáciemi se proháněli divocí králíci, ježury, ale i divocí psi dingo. Kvimbo odcházel na noc ke svému kmeni a ráno se opět vracel. Jednou za 14 dní přijíždělo auto pastvinářské společnosti se zásobami: Dvakrát do roka přijela skupina mužů a žen na stříhání ovcí, zpátky odjíždělo pět nákladních aut plných pytlů s lnou.
Ani jsme se nenadáli a byly tu první Vánoce v Austrálii. Místo zimy teplo jako v létě, pást se však muselo i na Štědrý den. Když jsme přihnali stádo domů a zavřeli do ohrady, Kvimbo odešel. Manželka ozdobila jednu z akácií blízko haciendy a já se vydal k blízkému jezírku ulovit nějakou rybu ke štědrovečerní večeři. Snesl se soumrak a my vzpomínali na domov, rodiče a známé. Stesk po domově byl stále silný. Jednu radost jsme však měli, Vendulka začala na Štědrý den chodit.
Po večeři jsem se z terasy zahleděl do noční oblohy, na nebi zářil Jižní kříž s dalšími hvězdami, které připomínaly, že jsme proti Evropě na opačném konci zeměkoule.
Náhle jsme si připadali jako Svatá rodina mezi těmi zvířaty na samém konci světa. I pastýři přišli, byla to skupina tanečníků z Kvimbova domorodého kmene. Zatančili nám svůj obřadní tanec a my je obdarovali, jak se sluší na Štědrý den.
Tak proběhl náš první Štědrý den v Austrálii. A stejný jsme prožili ještě o rok později. Další Vánoce jsme už trávili mezi našimi krajany v Sydney. Splnili jsme tím také tehdy platný předpis pro přistěhovalce, dvouletou pracovní povinnost.
Jiří KolářHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad