Stalo se v červenci a v srpnu

9-10 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. července

Druhý nejvyšší stranický politik odešel od své ženy k mladší partnerce: loni to byl současný premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, nyní šéf ČSSD Jiří Paroubek. Jeho novou láskou je také mladá blondýnka.

3. července

Ministr zahraničí polistopadových vlád Klause a Tošovského pracoval od října 1953 do listopadu 1954 v rámci základní vojenské služby u Vojenské kontrarozvědky v rámci Státní bezpečnosti. Jmenuje se Jaroslav Šedivý a nepokládal za nutné tuto „životní epizodu“ přiznat.

5. července

Jaderné palivo budeme dovážet z Ruska. Americkému Westinghouse končí smlouva v roce 2010. Od Rusů už dovážíme dvě strategické suroviny: ropu a zemní plyn, což naší nezávislosti příliš neprospívá.

8. července

Stovky lidí se sešly v Betlémské kapli, při vzpomínce na církevního reformátora Jana Husa. Byl tam i Jiří Paroubek, člen Církve československé husitské.

9. července

Tři roky po našem vstupu do Unie se Čechům nedaří obsadit místa vyšších euroúředníků, na která máme nárok. Referentů a sekretářek se hlásí dost.

10. července

Začal boj o post prezidenta na Pražském hradě. Podporu senátorů začal hledat bývalý disident a exministr zahraničí Jiří Dienstbier. Politické strany zatím proti Václavu Klausovi nikoho nepostavily.

11. července

Nejznámější ostravská politička, senátorka Liana Janáčková (KDU-ČSL) loni v srpnu prohlásila, že „nesouhlasí s integrací Cikánů a že je bohužel rasistka“. Nahrávku z úředního jednání našel údajně nyní ve schránce její politický rival Radomír Michniak (ODS).

12. července

Ruské ministerstvo zahraničí protestovalo proti hanobení hrobů sovětských vojáků na pražských Olšanech. Zloději kovů z nich kradou stylizované bronzové vlajky.

13. července

Prezident Václav Klaus dostal dopis od padesáti umělců a známých osobností, ve kterém žádají referendum o americké radarové základně u nás. Zároveň si stěžují na nedostatek informací.

14. července

Čeští řidiči našli způsob, jak obejít postih za dopravní přestupek – místo nich si trestné body nechá připsat člověk, který jezdí jen výjimečně a není na autě pracovně závislý. Za jeden trestný bod se platí pět set korun.

16. července

Exministr zahraničí a pravděpodobný sok Václava Klause při volbě prezidenta na jaře příštího roku, Jiří Dienstbier, napadl hradní politiku. Hrad označil jako „centrum negativismu proti všemu“ a V. Klause za „šiřitele blbé nálady a všeználka“.

17. července

Primátor Prahy Pavel Bém oznámil, že na červnovém služebním pobytu v Chicagu propagoval české tramvaje.

18. července

České porodnice praskají ve švech. Rodí ženy, které patří k silným populačním ročníkům. Situaci komplikují také obrovská vedra – pokoje a dokonce ani porodní sály nemají mnohde klimatizaci.

19. července

Senátoři zamítli návrh, aby byli trestáni lidé s dětskou pornografií v počítači. Do vězení mají jít jen výrobci a prodejci. Údajně by mohlo dojít ke kriminalizaci těch, kteří takové obrázky dostali bez objednávky (například politiky).

20. července

Šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu plukovník Kubice bude bez práce. Ministerstvo vnitra chce Útvar zrušit. Tzv. „Kubiceho zpráva“ o prorůstání zločinu do politiky výrazně ovlivnila výsledky posledních voleb v neprospěch sociálních demokratů.

23. července

Rolling Stones hráli v Brně a přivedli do varu 30 000 diváků. Mick Jagger potvrdil, že je pořád světovým showmanem.

24. července

V letní Praze kolabuje doprava. Uzavřeno bylo v rámci oprav tolik ulic, že auta popojíždějí ve špičce rychlostí pět (!) km/h.

25. července

Do Česka se vrátí nejméně 170 našich krajanů z Kazachstánu. Zájem roste a proto na zabezpečení akce nebude slíbených 50 milionů korun stačit.

26. července

V některých školách by se po prázdninách měly místo automatů na sladké limonády objevit automaty na mléčné výrobky. Akci bude částečně dotovat Evropská unie.

27. července

Obě komory amerického kongresu uvažují o tom, že by Češi nemuseli mít do USA víza. Snad se dočkáme do dvou let…

28. července

Dlouholetý ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas byl odvolán. Nedaří se mu potlačit korupci v dopravní policii a účinně vymáhat dodržování rok starého silničního zákona.

30. července

Jára Cimrman, nejslavnější (a nikdy nežijící) český velikán nebude mít na Altaji svou horu. Skupina jiných českých horolezců předběhla Expedici Altaj-Cimrman a pojmenovala horu podle místních tradic. Obyvatelé Altaje pokládali akci cimrmanologů za zneuctění své země.

31. července

Neznámější justiční vražda v českých dějinách se bude znovu projednávat. Prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová (86) pomohla inscenovat proces, ve kterém byla k trestu smrti oběšení odsouzena právnička a politička Milada Horáková. Teď půjde před soud ona.

1. srpna

Bolševická prokurátorka L. Brožová-Polednová poskytla rozhovor Lidovým novinám. Škvírou v pootevřených dveřích prohlásila, že M. Horáková doznala trestnou činnost a v době studené války „životy padaly na obou stranách“.

2. srpna

Odměnu až 5.000 korun dostane policista, který přivede do služby nového kolegu. Ten ovšem musí projít všemi testy a k policii opravdu nastoupit.

3. srpna

Asistovanou sebevraždu podstoupil ve Švýcarsku muž, který sem přicestoval za tímto účelem z ČR. Byl tělesně postižený po úrazu. Vypil na klinice nápoj s jedem.

4. srpna

Celkem 91 lidí má česká vojenská jednotka, která odjela do afghánského města Fajzábád. Pomůže s rekonstrukcí města.

6. srpna

Historici Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd se obrátili na pozůstalé po lidech, kteří tragicky zahynuli při okupaci naší země v roce 1968. Podívejte se na adresu www.usd.cas.cz.

7. srpna

Devět let trval spor o část peněz, které svému divadlu vydělávají loutky Spejbla a Hurvínka. Ústav sociální péče v Plzni se domáhal dědických práv po Josefu Skupovi, který však podle rozhodnutí soudu nebyl fyzickým autorem vzhledu loutek.

8. srpna

Skončilo vyšetřování údajného přijetí úplatku, který měl přijmout vicepremiér a šéf křesťanských lidovců Jiří Čunek. Jeho bývalá sekretářka M. Urbanová mu vzkázala, že není lhářka: že Čunek vzal úplatek půl milionu korun a navíc ji sexuálně obtěžoval.

9. srpna

Vicepremiér Martin Bursík (zelení) nezahynul v kavkazském pohoří Karákóram, jak deníku Právu oznámil kdosi e-mailem. Je však pravda, že jednoho z členů výpravy zasypala kamenná lavina.

10. srpna

V Praze opět plavalo metro – po vydatných bouřkách a lijácích bylo na stanici Hloubětín půl metru vody.

11. srpna

V severočeském Mostu chce zchátralou budovu restaurace a kina Zahražany vietnamsko- německo-česká společnost, která vyrábí levné instantní polévky a nudle.

13. srpna

Že potřebujeme reformu veřejných financí si myslí 55% Čechů. Proti ní je deset procent tazatelů (s malým příjmem a nízkým vzděláním).

14. srpna

Sociální demokracie chce prezidentu Václavu Klausovi co nejvíc ztrpčit případné vítězství v prezidentských volbách. Chtějí volby až poté, co Václav Klaus vyklidí pražský hrad.

15. srpna

Před pražským Hlavním nádražím se znovu objeví socha amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. V roce 1941 ji zničili nacisté.

16. srpna

Loňský předvolební slib současného primátora Pavla Béma (ODS), že dostaví Staroměstskou radnici, je v nedohlednu. Nepodařilo se ani sestavit komisi odborníků, která by připravila zadání pro soutěž architektů.

17. srpna

Pražská Židovská obec poslala stížnost fotbalovému klubu Sparty, jejíž fanoušci nadávali hráčům londýnského Arsenalu pokřikováním „Jude“.

18. srpna

Prokurátorka L. Brožová-Polednová, která žádala trest smrti pro Miladu Horákovou, dělala prokurátorku i v procesu s představiteli církve počátkem roku 1950. Tažení proti katolickému duchovenstvu začalo tzv. čihošťským zázrakem, při jehož vyšetřování byl ubit farář Josef Toufar.

20. srpna

Devatenáctiletý mladík z jižních Čech umístil na švýcarský internet pirátskou nahrávku amerického filmu o Simpsonových. Způsobil tak obrovské škody distributorům na celém světě. U nás mu hrozí až pět let vězení.

21. srpna

Připomínali jsme si výročí sovětské okupace v roce 1968.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012