Stalo se v červnu

1. června
Těsně před příjezdem amerického prezidenta George Bushe do ČR zaútočil ruský prezident Vladimír Putin na případné umístění protiraketového deštníku u nás a v Polsku. Putin označil americkou politiku za imperialistickou a diktátorskou.
2. června
Český autor židovského původu Franz Kafka byl v Polsku vyškrtnut ze seznamu povinné četby na školách. Je prý příliš pesimistický. Neobstál např. ani Geothe a Dostojevský.
3. června
Sociální demokracie vyměnila několik ministrů ve své stínové vládě. Zároveň představila knihu o tzv. Kubiceho zprávě o prorůstání politiky a organizovaného zločinu. Tento dokument loni výrazně ovlivnil předvolební náladu národa.
5. června
Noviny informují nejen o příjezdu prezidenta Bushe a jeho dnešním programu, ale také o písni, kterou pro něj nazpívala ministryně obrany Vlasta Parkanová (kdysi jazzová zpěvačka) a pěvecká country legenda Jan Vyčítal. Vítají v něm radar a odsuzují protiamerické nálady.
6. června
Celosvětově sledovaný zpravodajský kanál CNN přejmenoval našeho premiéra na Klause Topolánka. Reakce pana prezidenta není známa.
7. června
Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř se podivným způsobem dostal na svobodu. Byl zadržen v Jihoafrické republice, ale předčasně propuštěn. Není známo, kde je.
9. června
Nezaměstnanost klesá a ještě chybějí zájemci na místa manažerů a dělnická povolání. České firmy si navíc stěžují, že vysokoškoláci chtějí moc vysoké platy.
11. června
Pietním aktem bylo připomenuto vypálení Lidic před 65 lety. Tento barbarský akt byl pomstou za atentát na R. Heydricha. Hlavním řečníkem v Lidicích byl prezident V. Klaus.
12. června
Nástupu trestu se u nás vyhýbá víc než 6020 zločinců. Nejznámější je podnikatel Tomáš Pitr, který poslal soudci fax, že je nemocný a ve vězení by byl ohrožen jeho život. Policie neví, kde se skrývá.
13. června
Objevily se materiály o sledování Václava Klause po roce 1980. Tenkrát vedl ekonomické semináře, ve kterých StB získala šest agentů. V. Klaus nikdy otevřeně nevystoupil proti režimu.
14. června
Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř se po devíti dnech objevil v jihoafrickém městě Kempton Park a byl zadržen Interpolem.
15. června
Ministerstvo školství navrhuje, aby studium na vysokých školách se platilo formou tzv. odloženého školného. Dluh by absolventi začali splácet po nástupu do zaměstnání.
16. června
Objevila se (také) hledaná Anička-Barbora Škrlová (34). S otcem, právníkem a bývalým policistou - odborníkem na změnu identity se přihlásila na našem velvyslanectví v Dánsku. Vypadá prý na třináct až patnáct let, chová se jako pěti - až osmiletá, ale znalosti má středoškolské.
18. června
Prezident Václav Klaus oslaví své 66. narozeniny jen v kruhu nejbližších. Loni však na pražský Hrad pozval 150 lidí - od politiků po hvězdy showbyznysu.
19. června
Nájemný atentátník Jakov Mošajlav s Izraele, který způsobil výbuch před kasinem v Praze byl nyní odsouzen na 5 let. Granát, který 1. srpna 2004 vybuchl na pražských Příkopech, zranil 17 nevinných lidí. Výbuch měl být výstrahou příslušníkovi nepřátelského obchodního klanu a majiteli kasina Royal Assafu Abutbulovi.
20. června
Evropský parlament vrátil našim výrobcům právo užívat pojmenování "slivovice" pro alkohol z ovoce bez dodatečného přilévání lihu.
21. června
Konec korupce při technických kontrolách vozidel slibuje systém centrální evidence prohlídek. Má také zamezit podvodům s dovozem starých ojetin a zvýšit bezpečnost na silnicích.
22. června
V Tisové ve východních Čechách se na krůtí farmě objevil smrtelný virus ptačí chřipky. Kolem vesnice byla vytvořena desetikilometrové ochranné pásmo.
23. června
Do radikálně levicově orientované Bolívie prodá Aero Vodochody šest až deset bitevních letounů L-159. Prezident E. Morales utvořil v Jižní Americe tzv. antiimperialistický blok (s Venezuelou, Nikaraguou a Kubou).
25. června
Zpěvák Václav Neckář byl od roku 1978 důvěrníkem Státní bezpečnosti. Donášel mj. na svou kolegyni a pronásledovanou signatářku Charty 77 Martu Kubišovou a porevolučního ministra zahraničí Jiřího Dientsbiera.
26. června
Pražský městský soud očistil jméno Jana Antonína Bati. Ten byl v roce 1947 za nepřítomnosti odsouzen k 15 letům vězení za to, že se veřejně nepřihlásil k protinacistickému odboji. Jednání tehdy bylo vedeno s úmyslem zestátnit obuvnické imperium bez náhrady.
27. června
České oběti nacismu dostaly z Německa odškodnění 230 milionů eur a z Rakouska 30 milionů eur. Výplaty nuceně nasazeným a jinak poškozeným lidem byly ukončeny.
28. června
Národní galerie bude mít v příštím roce v rekonstruovaném renesančním Schwarzenberském paláci expozici barokní malby a plastiky.
29. června
Místostarosta brněnské čtvrti Královo Pole René Pelant dal z pomníku Rudé armády vybrousit znak kladiva a srpu jako symbolu autoritativního sovětského státu. Ruské velvyslanectví protestovalo.
30. června
Americká filmová hvězda Renée Zellwegerová předala na zahájení karlovarského filmového festivalu Cenu za dlouhodobý přínos kinematografii režisérovi Břetislavu Bojarovi. Nechala si do USA poslat všechny jeho slavné animované filmy a pochvalně se o nich vyjádřila.
Připravila Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad