Stalo se v květnu

7-8 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. května

Svátek práce se podle informací policie nejbouřlivěji oslavoval v Brně. V ulicích se střetlo pět stovek pravicových radikálů s policisty.

3. května

Prezident Václav Klaus odmítl před studenty Vysoké školy ekonomické v Praze konstatování světové vědy o negativním vlivu člověka na životní prostředí. Opakoval svou ideu, že svoboda podnikaní je důležitější než zabránit globálnímu oteplování.

5. května

Deset let už úředníci připravují pravidla státních maturit. V době jednání vlády jejich začátku se v Praze sešlo asi deset tisíc protestujících studentů. Hodinu a půl šel průvod městem, skončil před budovou Ministerstva školství. Tam někteří již zjevně opilí studenti házeli po ministryni Daně Kuchtové svačiny a jiné potraviny. Jedním vajíčkem se trefili.

6. května

Návrh nové budovy Národní knihovny proti sobě postavil architekta Jana Kaplického a prezidenta Václava Klause. Prezident prohlásil, že bude realizaci projektu bránit vlastním tělem. Nejen porotci se na uskutečnění tohoto slibu těší.

7. května

Uprchlý finančník Viktor Kožený, kterému hrozí za obrovské podvody trestní stíhání v Česku i ve Spojených státech, se chce vrátit domů a stát se politikem. "Jsem pronásledován jako Solženicin, Mandela a Václav Havel" prohlásil.

9. května

V Praze byla otevřena výstava mrtvých těl Bodies. Dvacet preparovaných těl, stažených z kůže, původem z Číny, má údajně poučit širokou veřejnost o anatomii. Slušní lidé ji bojkotují.

10. května

Své účinkování na mistrovství světa v Moskvě zakončili čeští hokejisté už ve čtvrtfinále. Rusové jim nasázeli čtyři branky, naši nedali ani jednu. Je to nejhorší výsledek v historii českého i československého hokeje.

11. května

Ministerstvo obrany chce převést budovu v pražském Karlíně do majetku Pravoslavné církve. Problém je, že v ní sídlí strategická telefonní ústředna (mj. zajišťuje šifrované zpravodajství s NATO). Církev je výrazně orientovaná na Rusko.

12. května

Třicetiletá Klára Mauerová z Kuřimi u Brna byla zadržena v souvislosti s týráním svého sedmiletého syna Ondry. Nahého jej svazovala lepící páskou, jedl ze země jako pes a byl zamykán do tmavé komory. To byl jen začátek nejzamotanějšího kriminálního případu posledních let.

13. května

Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř, stíhaný u nás mj. za daňové podvody a přípravu vraždy, už tři týdny čeká v Jihoafrické republice na vydání do Česka. Státní zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně nyní oznámil policii, že spis o tomto člověku mu byl ukraden z auta (kde jej zapomněl). Spis hledala celá brněnské kriminálka a našla ho u "obyčejného" zloděje.

14. května

Případ týraného Ondry se komplikuje. Z dětského zařízení Klokánek, kam byli převezeni dva bratři a jejich sestra, dívka utekla a není k nalezení.

15. května

Šest milionů korun dala jako sponzorský dar ODS podnikatelka Klára Sovová. Lidové noviny zjistily, že poslankyně ODS E. Dundáčková se jí odvděčuje intervencemi.

16. května

Prezident Václav Klaus představil svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta. Odmítá v ní uznat teze o globálním oteplování. Jako protiakce se na trhu objevila kniha bývalého amerického viceprezidenta Al Gora Nepříjemná pravda.

17. května

Předseda vlády Mirek Topolánek byl na návštěvě u "důchodce z Vysočiny". Bývalého ministerského předsedu požádal o podporu reformy veřejných financí v kruzích opoziční ČSSD. Miloš Zeman tam dosud má značný vliv.

18. května

Předseda českých komunistů Vojtěch Filip vyzval české řidiče, aby nebrali benzin a naftu v Rakousku. Tak by naše sousedy potrestali za protestní blokády hranic (spor o bezpečnost jaderné elektrárny Temelín).

19. května

Exprezident Václav Havel jednal s Národním divadlem v Praze o uvedení své nové hry.

20. května

Kardinál Miloslav Vlk zůstává z rozhodnutí papeže Benedikta XVI. další dva roky ve svém úřadě. Oslavil 75. narozeniny. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) dosáhl vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu. Provázeli jej dva šerpové.

21. května

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil organizátory blokád na česko-rakouských hranicích za "magory". Ve vedení organizace Atomstop jsou až na výjimky vysokoškoláci, žádní trotlové.

22. května

Třináctiletá Anička Mauerová, kterou hledají všichni policisté v Česku, je ve skutečnosti přítelkyně rodiny Barbora Škrlová (34 let). Ani tu však zatím nikdo neobjevil.

23. května

Naši podnikatelé už nebudou potřebovat živnostenský list, nahradí jej výpis ze specializovaného rejstříku. Sníží se také počet činností, na které úřady dohlížejí.

26. května

Zámek v Kolodějích, kde zasedá česká vláda, má být vrácen Vítězslavu Kumperovi. Jeho rodině jej zabavili komunisté kvůli ilegálnímu opuštění republiky.

28. května

Na návštěvu amerického prezidenta George W. Bushe v Praze se chystají odpůrci plánované výstavby radarové základny u nás. Na Václavském náměstí už měli generálku.

29. května

Každý druhý Čech má pocit, že u nás žije příliš mnoho cizinců. Vadí to zejména lidem sociálně slabým, voličům KSČM a lidem s nízkým vzděláním.

30. května

Vyšlo najevo, že dva polistopadoví ministři ze začátku 90. let byli spolupracovníky komunistické tajné policie. Ministr vnitra Richard Sachr řekl, že je mu lhostejné, co se o něm píše. Ministr obrany gen. Miroslav Vacek se cítil ponížen tvrzením, že byl "pouhým" spolupracovníkem.

31. května

Vláda odložila projednání antidiskriminačního zákona, který má zajistit rovný přístup ke vzdělání, zdravotnické péči a sociálním výhodám všem obyvatelům ČR. Ministři měli problémy s definicí zdravotního postižení.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012