Exlibris je projevem vztahu člověka ke knize

První knihy vznikaly v různých částech světa a u různých národů tehdy, když jejich kulturní vývoj pokročil natolik, že už jim k vzájemnému předávání duchovních hodnot nestačilo ústní podání a kdy musely hledat rychlejší prostředky, jak výtvory lidského ducha uchovat. První knihy se nepodobají těm dnešním. Byly jimi bambusové destičky, hedvábné svitky, hliněné tabulky, stromové kůry, palmové listí, zvířecí kůže, kovové nebo dřevěné desky, pergamen a další materiály končící papírem, na který se ručně psalo, opisovalo, rozmnožovalo a po vynalezení tisku tisklo.
Kdopak z lidí by neměl rád knihy, které patří k jeho přátelům nejspolehlivějším, nejmilejším. Mnozí si nechávají od malířů zhotovovat knižní značky, majetnické lístky exlibris, jež si vylepují do knih. Vyjadřují "z mých knih". Je na nich uvedeno jméno, erby, monogramy, obrázky a jiná vyjádření o vztahu majitele ke knize. Tyto ozdobné lístky zhotovují výtvarní umělci, grafici. Knižní značky se staly i předmětem sběratelství. Sbírání a rozmnožování této grafiky malých formátů napomáhá nejen uchovávat kulturní hodnoty tohoto umění, ale sběratele spojuje i vzácná úcta ke knihám. Jsou pořádány mezinárodní výstavy, soutěže, přátelská setkání tvůrců a sběratelů exlibris. V tomto směru u nás významnou propagační činnost provádí Spolek sběratelů a přátel exlibris v Praze. Mekkou českých exlibristů se stala Chrudim, ve které bylo zřízeno Muzeum exlibris. Čeští výtvarní tvůrci exlibris vytvořili vynikající grafická dílka plná fantazie, uměleckého i technického mistrovství.
Josef Poláček
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad