Lída Baarová a ministr Goebbels

Loni zemřelá Lída Baarová (vlastním jménem Babková), bezesporu nejhezčí a nejznámější divadelní a filmová herečka druhé čtvrtiny 20. století. Po svých úspěších v Československu byla získána v roce 1932 pro filmové studio UFA v Berlíně. Svým prvním filmem v tomto studiu -- Barcarole -- dosáhla kolosálního úspěchu, naprosto bez přispění ministra Goebbelse. Film byl dokončen v roce 1934, do kin byl uveden v 1935. Teprve po tomto úspěchu došlo mezi Baarovou a Goebbelsem k intimnímu vztahu.
V předválečném Německu byl, brzy po převzetí moci nacisty, Goeringem založen Výzkumný úřad při Říšském ministerstvu pro vzdušnou dopravu. Úkolem tohoto úřadu bylo monitorovat veškeré telefonické (drátové i bezdrátové) rozhovory důležité pro politické a rozhodovací procesy v Říši. Později ve válce především rozhovory důležité pro vedení bojových operací branné moci. O osobách, které budou odposlouchávány instančně, rozhodoval Hermann Goering. Pra vomoc rozhodovat o odposlouchávání na cistických vůdčích osobností mu byla odepřena.
Lída Baarová byla podezřelá, že je československou špionkou, proto bylo (z hlediska Říše) nutno její rozhovory s říšským ministrem monitorovat. Rozhodnutí o odposlouchávání rozhovorů prominenta Goebbelse mohl učinit jedině Hitler a také jej učinil.
Pro monitorování roz hovorů Baarové a Goebbelse byli vyčleněni tři zaměstnanci Výzkumného úřadu (S. Niekrens, H. Krueger a G. Hoering). Tito pracovníci byli umístěni v oddělené uzavřené místnosti, aby ani náhodná informace se snad nedostala k nepovolaným osobám -- byť také pracovníkům Výzkumného úřadu.
Byl například zaznamenán Goebbelsův telefonát milované herečce: "...u tebe v posteli bych teď byl raději než na této nudné stranické manifestaci..."
Nebo zase Baarová Goebbelsovi:
"...dnes mne sledovala dvě osobní auta, jezdila jsem v ulicích dlouho dokola, abych se jich zbavila..."
Podezření, že by Lída Baarová byla špionkou, se nepotvrdilo. Byla pouze milenkou, která snad měla Goebbelse skutečně ráda. Bylo zachyceno, že plakala do telefonu, když jí Goebbels řekl, že kvůli své osobní společenské situaci v Říši se nemůže nechat rozvést. Nicméně Goebbels přestal bydlet doma s rodinou a užíval své ministerstvo i jako bydliště.
Vztah trval téměř dva roky a krize dospěla tak daleko, že ne Goebbels, ale jeho žena Magda Goebbelsová se už chtěla nechat rozvést. Měla své zkušenosti, Goebbels si ji vzal již jako rozvedenou. Byla prvně vdána v roce 1921 za podnikatele Guenthera Quandta, rozená byla Rischcelová.
Její svatby s Goebbelsem 12. 12. 1931 se účastnil jako svědek Adolf Hitler.
Když se Hitler dozvěděl o hloubce manželské krize a Magdiných úmyslech, ujal se role svědka (tak jak to má správně být). Osobně zavolal jednoho večera Lídě Baarové a velmi rozhodnou formou ji vyzval, aby poměr s Goebbelsem ukončila.
Lída Baarová poslechla.
Zpracováno podle publikace Guenthera W. Gellermanna: "...und lauschten fuer Hitler" (...a naslouchali pro Hitlera). Česky vyšlo pod názvem uvedeným v závorce v nakladatelství Bonus v Brně roku 1995.
Zpracoval ing. Jan Hruška, CSc
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad