Stříbro na Pražském hradě

V uplynulých deseti letech se Správa Pražského hradu -- výstavní oddělení stalo iniciátorem a pořadatelem mnoha význačných projektů, které obohatily kulturní dění celé země. A to v mezinárodním kontextu s participací předních odborníků i institucí celého světa i s mezinárodním renomé.
Připomeňme alespoň výstavy o Josipu Plečnikovi, dále Rudolf II. a Praha a Deset století architektury z menších, neméně významných, tu o Alfonsu Muchovi, Mistru Theodorikovi, Josefu Ladovi, Juliu Mařákovi a mnoho jiných. A kromě těchto zde proběhly desítky výstav fotografických, kreseb a grafiky, uměleckého řemesla i z dalších témat, ve spolupráci s řadou galerií, muzeí, organizací a ústavů i soukromých sběratelů, jak z domova, tak z ;celého světa.
Pro konec roku 2001 a začátek následujícího připravila SPH ve spolupráci s Velvyslanectvím Peru v ;Praze a dalšími partnery obsáhlou výstavu Stříbro z Peru -- s podtitulem "2000 let umělecké tvorby"
(Císařská konírna Pražského hradu -- do 31. 1. 2002).
Expozice je řazena do několika okruhů. Období indiánských kultur ukazuje zrod a prudký růst říše Inků a s ní i rozvoj kultury Chavínské, dále Paracaské, kultury Vicús, Nazca, Mochikské, říše Chimúnů. Místokrálovské období, související s příchodem Španělů a dobytím územních celků, ukazuje hospodářství postavené hlavně na těžbě drahých kovů a jejich zpracovávání do podoby uměleckých předmětů. Období republiky, tj. zpřetrhání svazků se Španělskem, které Peru zásobovalo z ;nerostného bohatství, bylo poznamenáno útlumem těžby a vývozu stříbra; výroba nedosahovala takové úrovně jako dříve. Přesto v ;rámci dané situace vznikaly především šperky ze stříbra a jiných vzácných kovů. S úpadkem přišla změna stylu a vkusu, v 19. století to byl pak neoklasicismus, jemuž se přizpůsobili zlatníci a mistři stříbra. Opouštěli styl barokní. Po letech bojů za nezávislost se přímo v Limě obnovila Důlní rada a vznikla škola, především pro budoucí inženýry a adepty z oboru hornictví. Následný propad -- nebylo jediného potenciálního zákazníka bílého kovu -- znamenal, že rodiny omezovaly a likvidovaly své jmění ve stříbře i předměty z něho a "měnily" je na tzv. vlasteneckou podporu -- odevzdávaly jej na pomoc při obraně státního území. Posledním obdobím na výstavě je "Současné zlatnictví: oživení a umělecká tradice".
Vliv Španělska se dodnes odráží ve vkusu, stylu a zvycích zpracování, navíc mistři slučují tyto vlivy s domorodou tradicí v uměleckých předmětech, které rozlišují odborníci podle ikonografických detailů, designu a způsobu výroby.
Současné peruánské zlatnictví a stříbrnictví se orientuje třemi směry: první sleduje čistě průmyslové aspekty (sériová výroba), druhý ctí tradici řemesla (ruční práce v domácí výrobě), třetí je produkcí umělců a návrhářů (důraz na výtvarný výraz). Nutno říci, že všechna odvětví přispěla k založení podniků, rozvoji vlastní klenotnické výroby i distribuci, a to především stříbrných šperků, tedy přilákala nové investice a mistry svého oboru.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad