MČK - Hovory bez hranic

5-6 2007 MČK česky
obálka čísla

Čas plyne jako voda a protože jsme nyní dvojměsíčník, od minulého vydání časopisu se uskutečnily dvoje Hovory bez hranic v Městské knihovně. Vraťme se tedy v čase zpět a připomeňme těm, kdo se nemohli zúčastnit.

Koncem boezna

se zaplnil „malý sál“ (pro 140 diváků) do posledního místečka těmi, kdo se přišli podívat na komorní divadelní představení hostů z Vídně. Dovezl je a také sám v představení účinkoval náš dlouholetý příznivec, vídeňský výtvarník Jan Brabenec. Jeho druhý ateliér v Praze jsme s klubem také již vícekrát navštívili a ani tentokrát jsme po skončeném představení návštěvu neodmítli. Příjemným a hlavně veselým posezením v ateliéru byl završen báječný večer, který v knihovně začal spíše smutně.

Dojímavý a smutný byl totiž obsah minidivadelní hry, jejímž autorem jsou právě Jan Brabenec a nedávno zemřelý výtvarník Alois Fallada, dříve žijící v Kanadě. Šlo o literárně-dramatické ztvárnění skutečného příběhu manželů Falladových, kteří se vydali do Kanady kvůli tomu, aby paní, vážně nemocná, mohla spatřit ještě naposledy svého syna. Rozhodli se k emigraci ve věku, kdy se lidé spíše vracejí ze světa tam, kde se kdysi narodili….Sen se paní Falladové nesplnil…Sál plný diváků, z nichž někteří seděli i na schodech či stáli, ani nedýchal, sílu zážitku umocnila i hudba Franze Schuberta. Po skončení následoval mohutný potlesk pro herce Vlastimila Janču i Jindřišku Morizovou ze souboru Vlastenecká omladina i pro spoluúčinkujícího Jana Brabence.

(Vlastenecká omladina je ochotnický soubor, který ve Vídni existuje a hraje nepřetržitě přes 120 let. Toto představení vzniklo ve spolupráci s Kunstkollegium Wien).

O již zmíněné veselé zakončení v ateliéru Jan se postaral kromě hostitele hlavně bezprostřední a na kytaru skvěle hrající i zpívající Vlastimil Janča, k němuž se přidávali podle znalosti té které písničky ostatní. Debaty se točily i kolem života vídeňských Čechů, práce v ochotnickém souboru, ale pak vše samozřejmě skončilo u politiky a u žen. To nejlepší ale přišlo nakonec, kdy dorazila vynikající gospelová zpěvačka Zuzana Stirská a jen tak „z fleku“ zazpívala svým nádherným hlasem…

O měsíc později,

30. dubna, řádily večer nad Prahou na kopcích i jinde čarodějnice. V posledních letech obnovený zvyk pálit v tento den v přírodě čarodějné ohně a bavit se s přáteli, stejně jako následující volný 1. květen vyvolával obavy, že na naše poslední předprázdninové hovory nikdo nepřijde. Opak byl pravdou a v Městské knihovně se opět sešel slušný počet příznivců a zájemců. Tématem byla opět po čase hudba.

Host Jiří Hošek, již dobře známý pozorným čtenářům, natočil a sestříhal sám osobně krásný dokumentární film o Nekonvenčním žižkovském podzimu, což je jeho vlastní hudební festival. Podívali jsme se na záznam z ročníku 2005, který obsahoval kolem 20 různorodých koncertů. Principem festivalu je dostat posluchače do míst, kde třeba nikdy předtím nebyli (sály významných hotelů na Žižkově) nebo naopak, která jsou jim dobře známá, ale v úplně jiných souvislostech (hlavní pošta) nebo s kterými interpretovaná hudba nějak souvisí (kostely, kaple). Filmové záběry zdůrazňovaly zajímavou architekturu těchto míst, ale také stovky spokojených posluchačů, kteří oceňují zajímavou dramaturgii festivalu a váží si aktivit patriota J. Hoška, kterými zkulturňuje tuto část Prahy. I po těchto hovorech následovalo, jak je obvyklé, příjemné posezení v hospůdce, kde jsme se dozvěděli i mnoho dalšího o festivalu. Také jsme byli pozváni na ročníkový koncert Dominiky Hoškové, úspěšné dcery J. Hoška, která jde v tatínkových šlépějích a na HAMU, kde je J. Hošek docentem, je i jeho žákyní. Nedávno se vrátila ze studijního pobytu ve Francii a cestovala také do Izraele. Obojí se jistě odrazí i v její další kariéře a ještě o Dominice uslyšíme.

Stránku připravila
Martina Fialková

Další klubové akce:

Divadelní představení Mrchy, na které nás pozvala Dáša Bláhová, výborná herečka, navrátivší se již před lety z Austrálie, se koná 12. 6. v divadelní kavárně Černá labuť. O něm se dočtete příště.

Připravujeme opět bohatý program na podzim 2007, také vás budeme informovat v letním dvojčísle.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012