Matej Mináč České a slovenské děti za II. světové války

5-6 2007 Knihy česky
obálka čísla

Nickyho rodina, Domov pro cizince

Autor knížky je filmový režisér, pocházející ze Slovenska, žijící v Praze. Knížka vypráví příběhy dětí židovského původu, které zachránil Nicholas Winton, nenápadný, 29letý Angličan. V prosinci 1938 se chystal na zimní dovolenou do hor. Žil v Londýně a pracoval na londýnské burze. Zrovna si balil lyžařskou výstroj, když se ozval telefon. Kamarád mu volal z Prahy a pozval ho tam. Hned po příletu ho zavedl do několika uprchlických táborů poblíž Prahy. Winton se dozvěděl, že co nevidět bude okupováno celé Československo a s hrůzou zjistil, že se vůbec nikdo nestará o ohrožené děti. A tak se stalo, že tento nenápadný Angličan zachránil 669 dětských životů před jistou smrtí. Zorganizoval jejich vycestování do Anglie a umístění v náhradních anglických rodinách. Nicholas Winton nikdy o této své aktivitě nikomu neřekl. Přišla na to až jeho žena Grete, když na jaře roku 1988 našla na půdě starý kufr se spoustou dokumentů.

Záchranná akce Sira Nicholase Wintona inspirovala Mateje Mináče k natočení celovečerního filmu Všichni moji blízcí a dokumentu „Nicholas Winton - Síla lidskosti“, který získal kromě jiných cen v roce 2002 cenu International Emmy Award. Na tento úspěšný dokumentární film navazuje vzdělávací projekt Loterie života pro studenty SŠ a žáky 5. až 9. tříd ZŠ doplňující výraznou mezeru ve výuce holocaustu a novodobých dějin České republiky a západní Evropy v období II. světové války s poukázáním na boj proti rasismu ve světě. Zdeněk Tulis, dramaturg a vedoucí vzdělávacího projektu jezdí do škol do velkých i malých měst České republiky a po promítnutí filmu si povídá s diváky o filmu a jeho protagonistech nebo uvádí některé z „Wintonových dětí“.

Příběh záchranné akce stále ještě není dovyprávěn. Díky iniciativě studentů se objevují další „Wintonovy děti“ a s ním také další jedinečné příběhy. Matej Mináč dále pracuje na dokumentárním filmu Nickyho rodina. Dokument ukáže, jak Wintonův příběh i po 65 letech osloví mladé lidi v mnoha zemích.

Knížku vydal W.I.P. s.r.o.,
Spolek Nicholase Wintona,
Spolek přátel slovenského
divadla v roce 2006,
160 stran s fotografiemi

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012