ZOO Praha hlásí: máme „naše“ varany!

Odchov varanů komodských, kterých je na světě v lidské péči jen asi 150, se podařil pražské ZOO. Koncem dubna se vylíhla tři mláďata vzácného ještěra ze snůšky pěti vajec, které nakladla samice z páru dovezeného v roce 2004. Varani tehdy do Prahy přicestovali jako dar prezidenta Indonésie České republice. V Indonésii jsou tato zvířata považována za národní poklad.
Pražská ZOO je první evropskou zahradou, kde se varany podařilo odchovat. Pouze v přírodním výběhu soukromé ZOO na Kanárských ostrovech se vylíhli v roce 2004. V Evropě žije momentálně jen devět samců a dvě samice v reprodukčním věku. Vzhledem k náročnému chovu těchto exotických ještěrů, který provází ještě mnoho neznámých, je úspěšné vylíhnutí mláďat obrovským úspěchem týmu pražských herpetologů
Varan komodský je mýtické zvíře, největší ještěr na světě. Impozantní samci mohou dosáhnout až váhy přes 100 kg a délky více než 3 metry, samice bývají o třetinu menší.
Tito vrcholoví predátoři, loví jeleny, prasata a dokonce i buvoly. Na kořist číhají a zmocňují se jí bleskurychlým výpadem. Krátce ji dokáží i pronásledovat. Po zakousnutí oběť infikují smrtícím koktejlem bakterií dutiny ústní. Varani také dokáží dlouhým rozeklaným jazykem vystopovat mršinu až na vzdálenost 11 km. Jsou to samotářská zvířata, v době rozmnožování velmi agresivní. Spí většinou v norách, kam samice kladou i vejce, jejichž inkubace trvá 7-8 měsíců. Mláďata jsou zcela odlišná od dospělých, štíhlá a pestře zbarvená. Vedou totiž stromový způsob života, kterým unikají nežádoucí pozornosti ze strany rodičů a dalších dospělých varanů. Varani komodští totiž o mláďata nepečují, ale loví je!
Proč jsou tak vzácní? Varan komodský byl popsán teprve v roce 1912. Žije pouze na malém území ostrova Komodo a přilehlých ostrovech v počtu jen asi 5 000 jedinců, z toho samic schopných rozmnožování je asi jen 600. Ohrožuje jej pytláctví a mimo národní park Komodo i přeměna biotopu. Umělý odchov tvoří tedy tzv. pojistnou kolonii a patří k nejnáročnějším úkolům zoologických zahrad.
raduje i z ocenění certifikátem:
Společnost přátelská rodině
V rámci kampaně Sítě mateřských center v ČR jej obdržela za tato pozitiva v přístupu k návštěvníkům: půjčování vozíčků u vchodu, bezvadně vybavené dětské koutky, přehledný a poutavý informační systém, dostatek laviček a odpočívacích koutků, bezbariérový pohyb, tříděný odpad, programy pro děti, povedené webové stránky, pěstování vztahu dětí ke zvířatům.
Poznámka pod čarou:
Po uzávěrce Českého dialogu se v Zoo Praha narodilo další již druhé gorilí mládě. Samice Kijivu i malé miminko se těší dobrému zdraví. I chov goril patří v pražské Zoo k velmi úspěšným a narození dvou mláďat k výjímečným událostem, protože i gorily se v zajetí daří odchovat jen velmi složitě.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad