Slavnosti svobody 2007

5-6 2007 Aktuality česky
obálka čísla

Ve dnech 4. – 6. května 2007 se stala Plzeň opět slavnostni naladěným městem

Do rukou se všem návštěvníkům města dostalo již čtvrté retro vydání výtisku novin Stars and Stripes. Tyto noviny každoročně v květnu přináší ACW Saloon, Coca Cola, Plzeňský Prazdroj a vojáci 2.pěší divize. Jsou vydávány jako vzpomínka na americké vojáky, kteří v květnových dnech roku 1945 na plzeňských ulicích právě tyto noviny četli. Po celou dobu války jim přinášely aktuální zprávy nejen ze Spojených států, ale i z jiných bojišť. V novinách se dočteme vše o 2. pěší divizi, klubu, který se v Plzni aktivně podílí na přípravě Oslav osvobození. Můžete se naučit hodnostní označení U.S. Army. Dozvíte se něco o zbraních amerického vojáka i o tom, jaká příprava předchází všem bojovým ukázkám. Určitě Vás zaujme, jak vypadá vojenský Jeep či jiná technika. Mnozí Američané dodnes vzpomínají na tisícihlavé davy, které se srocovaly na všech náměstích a v ulicích. Mnozí byli vítáni českým pivem a českými buchtami. Když dnes přijíždějí veteráni Osvobození Plzně do našeho města, vždy se na naše pivo těší a po doušku nikdy nezapomenou na svoji větu: „Very fine Pilsen Beer“.

Plzeňské oslavy osvobození města americkou armádou patří právem k největším akcím konce II. světové války v zemi. Slavností se zúčastnil velvyslanec USA v ČR Richard Graber. Primátor města Plzně obdržel jako dar pro město další materiály týkající se osvobození Plzně. Plzeň navštívil vnuk generála George Pattona a syn velitele jednotky, která osvobodila Plzeň, Charlese Nobla. Velkou pozornost si zasloužili čtyři veteráni z Ameriky a čtyři veteráni z Belgie.

V pátek 4. května bylo možné navštívit rozšířenou expozici v muzeu v Památníku americké armády (Patton Memorial Pilsen) www.pattonmemorial.cz. Část expozice připomíná legendárního velitele generála George S. Pattona a generála Ernesta N. Harmona. Také jsou zde umístěny noviny a časopisy z doby totality, kdy režim záměrně zkresloval fakta o osvobození Plzně, prohlédnete si i výstroj vojáků, dokumentární filmy, více než 1000 exponátů a dozvíte se mnoho i o bojových operacích. V uších bude slyšet písen „Škoda lásky...“ mohli jste navštívit také Military bar www.country-military-plzen.cz

V sobotu 5. května se konala řada přednášek, promítání dokumentárních filmů a výstava fotografií. Před budovou Pekla vznikl Camp U.S.Army s celodenní ukázkou života amerických vojáků. A také Camp I.S.A.F. celodenní ukázka života současných amerických vojáků. Na Open scéně vystoupily soubory MHS, Báby Dou, Ticket, Banjo Band Ivana Mládka a jiní. Na náměstí Míru se konal pietní akt u památníku Obětem 2. světové války. Kolem jedné hodiny začaly přijíždět kolony vozidel Jeep Wrangler Clubu a opět byla řada kulturních a hudebních vystoupení a závěrečný Millitary bál.

V neděli 6. května byl opět rozšířený program v Patton Memorial Plzeň a celodenní ukázka táborového života Americké armády 1945. V Husově ulici byly položeny kytice u památníku 16. obrněné divize. Na open scéně se vystřídaly Swing band, Memory jazz band, orchestr M. Novotného a kapela 35. pěšího pluku. Na Chodském náměstí byly položeny kytice u památníku 2. pěší divize. Plzeňáky zaujala i přehlídková jízda kolony amerických historických vojenských vozidel. V Univerzitní galerii proběhla slavnostní vernisáž výstavy prací pedagogů a studentů Birmingham-Southern College (Alabama ,USA) a pak byla velká slavnost na Americké třídě – hlavní vzpomínková akce „Díky ,Ameriko!“ V Dýšiné u Plzně se konal II. Ročník “Bitvy o most“ a na plzeňském Náměstí republiky vystoupila řada folklorních souborů, dudácká muzika Plzeňský Big Band a další.

8. května 2007 v ACW Saloonu vystoupila Melanie Dekker – kanadská hvězda country. Tento koncert byl zároveň tečkou za letošními oslavami osvobození Plzně, které se velmi zdařily.

Dr. Ludmila Mašková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012