Stalo se

5-6 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. března

Prezident Václav Klaus, který chce být prezidentem ještě jedno funkční období, toho podle odborníků mnoho nedokázal. Měl spoustu práce přesvědčovat, že si křeslo na Hradě zaslouží. Posmíval se Václavu Havlovi, že klade věnce a jezdí si pro čestné doktoráty. On sám dělá totéž – jen ty doktoráty nemají takovou prestiž.

2. března

Jan Kavan přišel o místo externího poradce předsedy sněmovny. Radil mu v oblasti mezinárodních vztahů – což mu nebránilo (nechtěně) přiznat, že věděl o úplatcích při nákupů gripenů pro českou armádu.

4. března

Na pražské Letenské pláni by měla stát nová budova Národní knihovny. Nevšední stavba podobná chobotnici vzbudila silné emoce a o kvalitě soutěže se vyjadřují rozporuplně jak lidé z ulice, tak odborníci.

5. března

Česko by se mělo stát méně závislým na zahraniční energetice. Uvažuje se o novém uranovém dole na Českolipsku a obnovení těžby na Vysočině. Ekologové i obyvatelé daných lokalit volají o pomoc.

6. března

České děti nenávidí nejvíc ze všech školních předmětů matematiku. Jsou v tomto postoji první na světě (druzí jsou Maďaři).

7. března

Velmi oblíbený slovenský zpěvák Jožo Ráž si velmi váží Vladimíra Mečiara, Fidela Castra a československého normalizačního prezidenta Gustáva Husáka. Řekl, že to byl světový politik: moudrý, trpělivý a pokorný!

8. března

Na území hlavního města Prahy jsou přes čtyři stovky zemědělských podniků a hospodaří tu čtyři tisíce zemědělců. Pěstují ovoce, pšenici, řepku a osmdesát tisíc slepic.

9. března

Český systém dárcovských SMS je ve světě naprosto ojedinělý. Na charitativní účely se tímto způsobem loni vybralo víc než 38 milionů korun.

10. března

Před budovou Ministerstva životního prostředí zavlála tibetská vlajka a tak poprvé se člen vlády (Martin Bursík) zapojil do podpory Tibetu proti čínské okupaci.

12. března

Zdá se, že znovuzvolení prezidenta Václava Klause nepodpoří sociální demokraté a zelení, lidovci se zatím nerozhodli. Čestný předseda ODS je totiž silně proti EU.

13. března

ČSSD požaduje, aby v budoucím Ústavu paměti národa měli vliv i komunisté. Údajně kvůli nestrannému posuzování našich dějin.

14.března

Pražští radní se rozhodli, že podpoří naši kandidaturu na pořádání letních olympijských her v roce 2016 nebo 2020. Stály by (nejméně) 135 miliard korun a měly by být ziskové.

15. března

Dana Drábová, která vede Státní úřad pro jadernou bezpečnost, zůstává ve funkci. Na její hlavu se snášejí výtky ekologů i demonstrantů na rakousko-českých hranicích ohledně bezpečnosti jaderné elektrárny v Temelíně. Mnozí odborníci jsou však naopak rádi.

19. března

České vysoké školy převádějí skripta do elektronické podoby. Ušetří peníze a studentům naopak ubudou starosti s jejich sháněním.

20. března

Minimálně na jeden rok odjela do afghánského Kábulu česká polní nemocnice. Bude působit na spojenecké základně v prostorách, které Češi vybudují a kompletně vybaví.

21. března

Prezident Václav Klaus prohlásil, že ekologové „rozsévají strach a paniku“ v souvislosti s klimatickými změnami. Zpochybnil tak výsledky světových výzkumů.

22. března

Miloš Zeman, bývalý předseda ČSSD a bývalý předseda vlády, vystoupil ze strany. Tímto gestem odmítl svůj podíl na zoufalém zadlužení sociálních demokratů kvůli špatným smlouvám.

23. března

Milan Švehla, jeden z předních normalizačních redaktorů v Československé televizi, začal ve své funkci ředitele vnějších vztahů ČT připravovat podklady pro Etický panel! Pětičlenná komise hodnotí etické vyznění tohoto veřejnoprávního média.

24. března

Šéf policie Vladislav Husák opustil svou funkci. Podle médií se informačně podílel na maření zásahů v kause výroby biolihu, při které unikly státu miliardové daně.

26. března

Jiří Paroubek neslavně zvítězil: pouhými 60% hlasů obhájil svůj post předsedy sociální demokracie.

27. března

Nejen fotbaloví fanoušci sledovali, jak budou potrestáni čeští reprezentanti. Po prohraném zápase s Německem se pět klíčových hráčů (Rosický, Ujfaluši, Polák, Jiránek a Marek Čech) odreagovávalo na hotelovém pokoji alkoholem a ve společností prostitutek.

28. března

Premiér Mirek Topolánek použil v SMS pro bulvární tisk oblíbený slogan vůdce sudentských nacionalistů Konrada Henleina „Es kommt den Tag…“. Zda premiér použil smutně proslulou větu (vyzývala k připojení Sudet v Německé říši) vědomě nebo z hlouposti, není jasné.

29. března

Česko zahájí vyjednávání s USA o umístění radarové základny na našem území. Rozhodla o tom vláda.

30. března

Deset kreslených postaviček patří do projektu Czech Kid, který má českým dětem přiblížit děti jiných národností. Potkají se např. s Ukrajinkou, Romem, Vietnamkou nebo chlapcem, jehož matka je Češka a otec ze Zimbabwe.

31. března

Místopředseda vlády a šéf křesťanských demokratů Jiří Čunek označil Romy za opálené lidi, kteří dělají binec, rozdělávají na náměstích ohně a pak na politicích chtějí peníze a ochranu.

2. dubna

Policisté dostali brožuru, která obsahuje obrázky symbolů pravicových i levicových extrémistů. Kapesní rádce vyšel v nákladu 15 tisíc výtisků.

3. dubna

Koaliční kabinet Mirka Topolánka schválil klíčovou reformu veřejných financí. Budou sníženy přímé daně, zastaven růst sociálních výdajů a reformován sociální a daňový systém.

4. dubna

Ve věku 90 let zemřel generálmajor Antonín Špaček. Byl jedou z největších osobností československého zahraničního odboje ve II. světové válce.

5. dubna

Čeští šlechtici se cítí perzekuováni stejně jako v padesátých letech. Policie a rozvědka totiž shromažďovaly v roce 2004 proti nim materiály, které by zabránily restitucím jejich zabaveného majetku.

6. dubna

Šestiletá Linda Bandíková dostala od Václava Klause Zlatý záchranářský kříž. Zachránila svou dvouletou kamarádku, která spadla do zahradního bazénku.

7. dubna

Jihočeští Romové navrhli podobu památníku v Letech u Písku, kde byl za války internační tábor pro Romy. Premiér Topolánek s ním souhlasí, pozůstalí po obětech jsou rozhořčeni, protože na dohled by zůstala velkovýkrmna vepřů.

10. dubna

Básník a filosof Egon Bondy zemřel ve věku 77 let. Byl významnou osobností československého disentu a některé jeho texty zhudebnila komunisty pronásledovaná skupina The Plastic People of Universe.

11. dubna

Jen čtyři roky se Kristina Colloredo-Mansfeld těšila z restituce zámku v Opočně na Rychnovsku. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že majetek patří státu.

12. dubna

Vláda počítá s velkou reklamní kampaní k přijetí jednotné evropské měny EUR. Má být zaměřena na mládež, handicapované a důchodce.

13. dubna

Český účetní kanadského velvyslanectví v Praze Karel Truhlář dostal sedm let vězení za to, že okradl svého zaměstnavatele o více než 18 milionů korun.

14.dubna

Čínská pohraniční stráž nepustila pražského primátora Pavla Béma do Tibetu. Bém se chystá pokořit nejvyšší horu světa Mount Everest. Podle jeho slov tím má prospět k propagaci Prahy.

16. dubna

Několik desítek lidí četlo na pražském náměstí Míru po tři hodiny jména obětí systematického vyvražďování Židů za II. světová války. Byla to pietní akce Jom ha-šoa.

17. dubna

Zemřel poslední komunistický předseda vlády Ladislav Adamec. U moci byl jen rok, pak přišel listopad 1989 a on předal vládu do rukou nových demokratických sil.

18. dubna

Umístění radaru na našem území a zrušení víz pro české občany budou hlavními tématy jednání ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga v USA.

20. dubna

V Praze žijí dva tisíce bezdomovců, polovina z nich žije na ulici, ostatní přijímají pomoc humanitárních sdružení.

21. dubna

Mezinárodně hledaný ruský bankéř Ilja Staševskij byl zatčen v uprchlickém táboře na Frýdecko-Místecku. Obral Rusko o 231 milionů dolarů.

22. dubna

Voličský nezájem stačil komunistickému kandidátovi Václavu Homolkovi k získání senátorského křesla. On si myslí, že jej zvolili jeho bývalí učni a lidé, kteří obdivují jeho básně.

23. dubna

Jihoafrická policie zadržela českého miliardáře Radovana Krejčíře, který v létě 2005 bez problémů utekl policii při prohlídce svého domu. Není zcela jasné, proč Krejčíř opustil bezpečné Seychely, kde má dům a ženu se synem.

24. dubna

Obraz slavného ruského malíře Vasilije Kandinského se zřejmě válí někde na skládce. Má cenu 30 milionů korun a odvezl jej z domu v Klatovech nový majitel, když odvážel harampádí. Rus Valerij Damaškan jej údajně zdědil po otci a přivezl do Čech. Obraz byl z bezpečnostních důvodů zabalen do hadrů a uložen za skříní.

26. dubna

Český soud rozhodl, že vydá do USA Oussama Kassira, který byl zadržen na ruzyňském letišti. Je obviněn, že plánoval výcvik teroristů v Kretonu a ti měli bojovat v Afgánistánu.

27. dubna

Český prezident zahájil návštěvu Ruska. Chce ruskému prezidentovi vysvětlit okolnosti výstavby amerického radaru u nás.

28. dubna

„Ruského prezidenta Vladimíra Putina jsem nepřesvědčil“ oznámil Václav Klaus po několikahodinovém jednání s ruským prezidentem. Putin měl desetiminutový monolog o americkém nebezpečí.

29. dubna

Čeští vědci objevili lék, který v injekční formě ničí zhoubné nádory na krku a v břiše. Američané začnou testovat lék na několika tisících pacientů v USA.

30. dubna

Ve věku 89 let zemřel herec Svatopluk Beneš, který byl jedním z nejlepších prvorepublikových filmových herců. Byl mj. nadporučíkem Lukášem ve filmu Dobrý voják Švejk. Z rolí milovníků a světáků se vymanil až ve zralém věku.

Připravila
Venda Šebrlová

Slováci na jevišti i v srdci

Kdyby mezi našimi lidmi nebyla tak silná vzájemná láska, nikdy by se festival Slovenské národní divadlo v Praze nekonal už po dvanácté. Z počátku možná měli pořadatelé obavy, aby se naše společenské a kulturní styky nevytratily. Dnes víme, že zbytečně – ovšem, také zásluhou tradičních pořadatelů: Divadla bez zábradlí, občanského sdružení Adria a hlavního města Prahy. Jejich partnery jsou také Slovenský institut v Praze, obě ministerstva kultury, ministerští předsedové, primátoři Prahy, Karlových Varů a Bratislavy.

Letos jsme viděli sedm divadelních souborů - jedenáct představení (dvě v dalším divadle manželů Heřmánkových v Karlových Varech) a dramaturgie nabídla i koncert Petera Lipy a Milana Lasici.

Viděla jsem lidi, kteří trpělivě stáli před divadlem na zázrak – že někdo bude prodávat lístky. Bylo jen pět minut do začátku představení a oni pořád doufali… Novináři fasovali polštářky a seděli na schodech. Divadlo bylo plné a slovenština kolem nás zurčela, zpívala a já jsem se cítila nejen jako v divadle, ale také jako na koncertě.

Slovenští herci jsou miláčky mojí generace od dob, kdy jsme se dívali na slovenské pondělky v tenkrát ještě československé televizi. Ostatní dny byly sázkou do loterie a díky této „kvalitě“ produkce jsme se na programy nedívali, čekávali fronty na knihy a četli a četli. Slovenské inscenace byly v českých rodinách rodinným svátkem stejně jako sobotní rozhlasová hra ve dvě a nedělní pohádka v jednu hodinu odpoledne.

Díky jim i moje dcery čtou slovensky a rozumějí i takovým slovům, jako čučoriedka nebo klinec. Vůbec nevadí, že Slováci nemluví česky a my slovensky. Máme každý rok možnost se přesvědčit, že naše národy žádné hranice nerozdělí. Ani ty skutečné, ani ty, které (bohužel) mezi nás někdy staví politika.

Venda Šebrlová

Oprava s omluvou

V minulém čísle, v článku o Lucii Svobodové, ředitelce Českého centra ve Stockholmu, bylo chybně uvedeno jméno jejího otce. Známý výtvarník, působící a vystavující jak v Praze tak ve Švédsku, se ve skutečnosti nejmenuje Jan, ale Jaromír Brabenec. Autorka článku M. Fialková se omlouvá jak čtenářům, tak oběma dotyčným.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012