Slovo vydavatelky

Vážení čtenáři, milí přátelé,
časopis Český dialog vstupuje tímto číslem do dvanáctého ročníku existence. Když to bylo na počátku, zcela bez tušení toho, jak se věci budou dále vyvíjet, kdy převažovalo nadšení z konce zločinného komunistického režimu, zdálo se všechno růžové. Vrhla jsem se spolu s dalšími (občas) spolupracovníky do práce a přes mnoho problémů v ní vytrvala až dodnes. A to proto, že kromě mnohých těžkostí, finančního nedostatku a nekonečné dělnicko-redaktorské dřiny, mi tato práce skýtá velikou radost. I když situace v mé republice se už zdaleka nezdá tak růžová, jako tehdy, po roce 1989, neubývá dobrých lidí, kteří mi (občas) rádi pomohou s prací, neubývá čtenářů (spíše naopak), kteří rádi čtou tento časopis, posílají dopisy, příspěvky (a to dokonce kromě písemných i finanční) a jejich morální podpora je tak silná, že mne to zavazuje k velké odpovědnosti a dává i sílu do dalších dní, týdnů, měsíců...
Chtěla bych na tomto místě poděkovat mým redakčním spolupracovnicím. Paní Helence Kováříkové, které bude letos již 80 let a která vždy, když jí zdraví dovolí, přijde pomáhat. Ať je to administrativa, evidence a rozesílání kalendářů či psaní dopisů. A hned druhé Heleně - Karasové. Přišla ze Švýcarska a nabídla se na částečný úvazek. Obě dámy zcela bez nároku na odměnu. Celkem podobné je to i s dalšími externími pomocnicemi -- redaktorkami Marinou Hužvárovou a Ludmilou Konopíkovou, které přispívají svými články, Janou Zeisovou, která rediguje a především s Janou Volfovou. Nesmím zapomenout na Petru Jebavou, která celých těch dvanáct let vede redakční účetnictví, což při mém smyslu-nesmylu pro pořádek je obdivuhodné. Všem patří upřímný dík, jakož i přispěvatelům ze zahraničí, jejichž výčet by byl krásně dlouhý. Ale já jsem dnes chtěla zmínit alespoň ty nejbližší, které se podílejí na již zmíněné redakční dřině. Odměnou nám všem jsou dopisy, ohlasy a návštěvy Vás, čtenářů, kteří nás v naší nelehké snaze podporujete.
Zváštní poděkování pak patří Americké nadaci pro čs. pomoc se sídlem v New Yorku (American Fund for Czechoslovak Relief ), která přispěla finanční částkou pro zabezpečení nejbližších čísel ČD. Další už záleží na množství odběratelů a inzerci. Máte-li možnost a nápad, jak rozšířit nabídku časopisu i tam, kde jej neznají, ozvěte se, prosím.
Přeji Vám všem velmi pěkný rok 2002, zdraví a takovou radost z práce, jakou mám i já.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad