Slovo šéfredaktorky - Nejen vzpomínáme...

Děkuji všem čtenářům Českého dialogu, kteří mi opakovaně vyslovují uznání ze mé úvodníky. Prý se jasně a přímo strefuji do terče politických afér, podvodů a korupcí, nabubřelosti novodobých papalášů atd.
Snad mi prominete, že toto nekončící téma dnes vynechám a napíši něco o jedné velice pozitivní skutečnosti.
Před šesti lety (ach, jak ten čas běží) přišel milý člověk jménem Vašek Židek žijící v Německu s nápadem uspořádat „malé posezení s písničkami” u příležitosti 60. výročí smrti Karla Hašlera.
Jak jistě všichni víte, Karel Hašler byl mimořádnou osobností. Umělec - herec, muzikant, skladatel, který má na kontě stovky písniček, převážně o své milované Praze, český vlastenec, kterého umučili v roce 1941 nacisté v koncentračním táboře Mauthausen.
Vašek Židek je velmi aktivní člověk (psali jsme o něm v čísle...), který umí ku smysluplné činnosti vybudit i další lidi. Prostě a krátce (jinak by to bylo na knihu) - 9. prosince 2001 se konal OBROVSKÝ koncert ve velkém divadle, na kterém zahrála a zazpívala populární skupina Šlapeto, jihočeská skupina Archeus (prázdninový objev Vaška Židka), uváděli Pavlína Filipovská, Jiří Hanák, vystoupil i známý televizní tvůrce Gustav Oplustil, pamětnice a přítelkyně Hašlerovy rodiny Hilda Hojerová-Čiháková (vězněná za komunistů z politických důvodů), vzdělaná a elegantní dáma, která nedávno zemřela ve věku 96 let, a další úžasní lidé včetně potomků a příbuzných Karla Hašlera. Koncert podpořilo Ministerstvo zahraničí ČR i Magistrát hlavního města Prahy. Zdravice přišla i z Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.
Koncert se pro úspěch za dva měsíce opakoval v Městské knihovně a člen skupiny Šlapeto, zpěvák a muzikant Ivo Zelenka dostal úžasný nápad: postavit Karlu Hašlerovi v Praze pomník. Založil občanské sdružení Písničkář a vyhlásil sbírku na postavení pomníku na jeho památku. Kdo někdy něco podobného dělal, ví, že je to jako tlačit Sysifův balvan do kopce... ale Ivo Zelenka se nevzdal a s pomocí dalších dobrovolníků se za ta léta plná obíhání úřadů, psaní žádostí, vyplňování formulářů, vysvětlování a já nevím čeho všeho, dopracoval k výsledku: Pomník je úřady schválen! A dokonce na Zámeckých schodech. Snad všichni znáte tu Hašlerovu písničku Po starých zámeckých schodech...
Takže místo je opravdu patřičné. Už je vypsána i soutěž pro výtvarníky na nejlepší sochu. Je zakoupen i materiál na její zhotovení. Zbývá jen získat zbytek potřebných financí.
Sbírku na pomník finančně zatím podpořili: členové občanského sdružení Písničkář, Konfederace politických vězňů, senátor Petr Bratský, další význační dobří lidé... a hlavně, což chci zdůraznit, Češi a Slováci žijící ve Švédsku, odkud jsem se právě vrátila, přispěli jako první zahraniční Češi a Slováci!
Ivo Zelenka byl jako host letos na každoročním milém setkání v Kyrkekvarnu. Zazpíval a zahrál „Hašlerky”, které si s ním rádi a i s dojetím zazpívali přítomní. A - všichni „jako jeden muž” povstali a vložili svůj finanční příspěvek na zmíněnou sochu.
Mně nyní nezbývá, než hezky česky požádat další našince ve světě, aby dle svého citu, ale i samozřejmě dle svých finančních možností, přispěli na pomník Karla Hašlera, jehož Ta naše písnička česká se stala druhou českou hymnou.
Rádi bychom Vás vyzvali k uspořádání místních sbírek, jejichž výtěžek pak formou daru bude předán občanskému sdružení Písničkář.
Příspěvky lze zaslat našim zástupcům či na účet (viz str. 48) s poznámkou Písničkář. Jména dárců rádi zveřejníme. Jsme rádi, že můžeme alespoň malou snahou pomoci dobré věci.
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad