Společně nejen pro děti

6-7 2001 Kultura česky
obálka čísla

Myšlenka motivovat výtvarnou tvorbu dětí společnými náměty a prezentací se zrodila v polovině 90. let v Brně, kde vzniklo sdružení SPOLEČNĚ-TOGETHER. Usiluje o aktivity zdravých a postižených dětí nejen ze škol brněnských, ale i z celé republiky, a dnes i ze zahraničí. Zapojuje do nich výtvarníky, aranžéry, lékaře a lidi dalších profesí, organizuje a realizuje výstavy a dražby dětských výtvarných prací, jejichž výtěžky jsou věnovány např. Dětské nemocnici v Brně, školám pro postižené děti apod. Dále připravuje hudební a divadelní představení, společné výlety jako inspiraci pro další tvorbu malých umělců. Organizuje kontakty s dětmi amerických krajanů z New Yorku
Výstava, spojená s aukcí dětských tvůrců a uměleckých děl profesionálních výtvarníků tohoto sdružení, bude otevřena letos v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě (od poloviny května do konce června). Zahrnuje kresbu, malbu, keramiku, grafiku, objekty, koláže. Hlavní myšlenkou akce je integrace postižených dětí do zdravé společnosti. V červnové aukci pak budou dražena díla Olbrama Zoubka, Petra Nikla a mnoha dalších.
Expozici v ;Praze předchází výstava v ;Brně (v dubnu 2001).
"Výstava nadaných dětí z brněnských škol bude svým způsobem jedinečná tím, že představíme dětskou malbu dětí věku 3 až 14 let v jejich čistém výrazu. Jednak ab-straktním, jednak expresivním. Svým způsobem bude tato výstava jedinečná, nová a též experimentální. Děti jsou motivovány příklady velkých mistrů, od antiky až po dnešní novou modernu. Tvoří nově a osobitě." (z dopisu adresovaného paní Dagmar Havlové -- březen 2001).
Ojedinělý projekt sdružení Společně-Together, ve spolupráci s Pražským hradem bude ještě doplněn výstavou v Onkologickém ústavu v Brně a kolekcí dětských výtvarných prací v prostorách Divadla Bolka Polívky, která bude spojena s kulturním programem pro zdravé i postižené děti.


Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012