Pozor na dvojí zdanění

3-4 2007 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Vážení, Posílám kopii dopisu zaslaného krajanskému tisku do Kanady. Již půl roku pátrám v Kanadě i u místních úřadů, proč Česká republika používá nejasnou smlouvu o dvojím zdanění mezi Kanadou a ČR na vymáhání a dodaňování jejich důchodů z Kanady, které byly již jednou v Kanadě zdaněny. Je nás celý zástup a celý problém dotazovalo i Kanadské Velvyslanectví u českých ministerstvech, ale bez konkrétních výsledků. Nikdo nemá ponětí, jakého paragrafu se ty které sociální dávky nebo penze týkají. Jejich odpověď je, že není v jejich kompetenci posuzovat charakter dávek a penzí. Finanční úřady požadují dodaňovat tyto kanadské důchody a vyhrožují pokutami a penalizací.

Chtěl bych upozornit všechny Kanaďany - důchodce českého původu, že pokud se vrátí na "stará kolena" zpět do rodné vlasti a stanou se rezidenty České republiky, čeká je doma pořádné překvapení. Podle smlouvy o dvojím zdanění mezi Kanadou a ČR se nevyhnou šikanování ze strany Finančních úřadů v České republice. Kanadská International Tax Service v Ottavě zasílá pravidelná hlášení o výši ročních důchodů do České republiky. Tady podle interpretace místních Finančních úřadů podléhají tyto důchody dalšímu zdanění. Dnešní limit nepodléhající zdanění je 198 tisíc což je zhruba 11 tisíc dolarů za rok!!! Při dnešních cenách v ČR je to tak na přilepšení k žebrání a vybírání popelnic. Ostatní je tvrdě zdaněno a připočítává se to k jakémukoliv výdělku v ČR. Ani na Ministerstvu Financí a ni na Finančním ředitelství vám k tomu neposkytnou žádné informace, ale chtějí jen tvrdě vymáhat podíl z těchto penzí. V podstatě to znamená, že penze zdaněná Kanadou je ještě jednou zdaněná tady v ČR. Takže vás místní komunisti nejen vyhnali, ale ještě vás při návratu pořádně okradou. Přečtou si jen nějakou úmluvu a aniž by tomu rozuměli (interpretaci této smlouvy tady nikdo nerozumí) tak podle toho jedou. Pokud má někdo s tímhle podvodem nějaké zkušenosti, nechť mi dá vědět na email: kasvobod@vol.cz.

Na Kanadské ambasádě o tom sice vědí, ale nemohou nebo nechtějí do této věci zasahovat. Jedná se o postih, který žádný úřad v ČR neřeší, ale pokud někdo nezaplatí, hrozí mu pokuty a penále a soudní výlohy. Mezitím státu unikají miliardy z daňových podvodů, které nikoho nezajímají.

Karel Svoboda
Praha

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012