Paní, nesu Vám psaní - Pocta Josefě Náprstkové

Vojta Náprstek je osobnost, známá u nás i za oceánem. Je však dobře, že Náprstkovo muzeum také připravilo výstavu, která seznamuje se životem jeho manželky Josefy. Ale také s osobnostmi, s kterými se znala a se kterými korespondovala. V archivu knihovny muzea se dochovalo několik tisíc dopisů, z nichž většina je adresována paní "Pepičce". Současníci o ní říkali, že si dopisuje s celým světem. Dívka s nepatrným vzděláním se nakonec vypracovala v ženu schopnou a ochotnou oslovit svým dopisem každého, kdo by nějak pomohl či obohatil Náprstkovo muzeum, ale také ochotou nezištně pomoci, kde je třeba. Aby mohla za Vojtu Náprstka vyřizovat i zahraniční korespondenci, naučil ji anglicky, neboť nerad psal.
Na výstavě jsou dopisy, pohlednice a popsané vizitky vystaveny poprvé, stejně tak jako některé fotografie a grafika. V dopisech jsou připomenuty různé osobnosti jak českého, tak i zahraničního kulturního a politického života, z nichž mnohé známe z učebnic a encyklopedií. Jsou zde i neznámí lidé, kteří se na paní Náprstkovou obraceli se svými problémy a žádostmi. Ke každému vystavenému dopisu je přiřazen autentický přepis celého textu, fotografie pisatele (pokud se dochovala ve fondech Náprstkovy knihovny) a jeho životopisná data. Návštěvník tak uvidí nejen zajímavý rukopis, ale rovněž styl psaní.
Soubor 60 dopisů, pohlednic a vizitek vypovídá nejen o jejích kontaktech, ale nepřímo též o její činnosti. Ze známých pisatelů jsou zde zastoupeni Dr. Emil Holub, Vojtěch Hynais, Antonín Chittussi, Eliška Krásnohorská, Karolína Světlá, Julius Zeyer, Alberto Vojtěch Frič, Charlotta Masaryková a mnozí další. Hojně jsou zde zastoupeni také Češi žijící v zahraničí a české krajanské organizace. Kromě "papírových" exponátů jsou zde vystaveny také předměty trojrozměrné, pocházející z pozůstalosti Josefy Náprstkové. Dokumentují tak vybavení domácnosti druhé poloviny 19. století.
Výstava , která potrvá do 16. září byla uspořádána ke 100. výročí úmrtí Josefy Náprstkové.
Helena KarasováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad