Hommage (pocta) Bohumilu Hrabalovi

3-4 2007 Kultura česky
obálka čísla

Posmutněle šedá severní stěna autobusového nádraží v Praze 8-Libni se změnila pod rukama malířky Taťány Svatošové v nápaditý a citlivě řešený umělecký útvar, kterým Libeň i hlavní město konečně důstojně uctilo památku spisovatele Bohumila Hrabala. Bez nadsázky pravděpodobně nejčtenějšího českého spisovatele současnosti, od jehož náhlé smrti právě uplynulo deset let. Ulice Na Hrázi, kam se spisovatel v roce 1950 přestěhoval do nádvorního domku, a kde se cítil tak šťasten, byla v celé jedné své části, včetně Hrabalova domečku, na jaře 1988 necitlivě zbořena, aby ustoupila stavbě autobusového nádraží, metra a zdi. Dnešní velký neosobní prostor, kvůli němuž byla narušena část idylické staré Libně, téměř osiřel. Nebylo již v našich silách, prohlásil starosta osmé městské části, dům Bohumila Hrabala, kam za spisovatelem chodila literární a umělecká bohéma, a kterou znaly mnohé libeňské a staropražské hospůdky, znovu postavit.

"Ten pokoj Na Hrázi věčnosti č. 24 jsem si zamiloval k zbláznění. Pamatuji se, když jsem jezdil do Nymburka k rodičům a vracel se vrakem do Libně, už z nádraží jsem utíkal, a když jsem zase odemknul a byl jsem ve svém chudičkém pokoji, byl jsem neskonale šťasten. Proto ten můj trvalý, sakrální vztah k Libni, k pokoji, kde jsem žil více než dvacet let?

Podnikal jsem výpravy, kde jsem ještě nikdy nebyl, ulička Na Hrázi, hlavní třída, postranní uličky vedoucí do Židů, ulice Bratrská, ulice Na Žertvách, kudy přijížděly vlaky ještě hnané na páru, Kotlaska a hlavně potok Rokytka, to všechno mne uvádělo v úžas, procházel jsem se i v noci, tak jsem se nemohl nasytit této periferie, nad kterou se na Palmovce tyčil plynojem ve tvaru koule?

Tam kam Na Hráz ústila ulice Bratrská, bývalo malinké náměstíčko, o kterém jsem říkal se smíchem přátelům, až budu slavný, tak tady bude náměstí Bohumila Hrabala."

Hrabalova zeď se skládá ze čtyř tematických částí: na levé čtvrtině zdi jsou reprodukovány variace na umění amerického výtvarníka Jacksona Pollocka, jehož dílo Hrabal obdivoval. Z druhé části si mohou lidé přečíst tituly Hrabalových oblíbených knížek, které jsou umístěny ve stylizované knihovně, i zjistit jména Hrabalových koček. Dalším motivem na zdi je spisovatelův starobylý psací stroj značky "Perkeo". Na poslední části je znázorněn sám spisovatel. Boční lomení zdi obsahuje výstižné citáty z jeho děl.

A tak i vy, občané, při příležitostné návštěvě Libně, nezapomeňte navštívit toto originální místo, které jeví již dnes snahu stát se turistickou atrakcí, postůjte tu v tichém zamyšlení, tak jako já. Od stanice metra Palmovka je to sem pár kroků.

"Tady stojím, Na Hrázi věčnosti, jako starý bernardýn a dívám se do veliké dálky, až do svého dětství?"

A Monument to Hrabal in Prague

If your journey takes you to the Palmovka metro, go and have a look at a wall painting by Taťana Svtošová entitled Homage to Bohumil Hrabal in Na Hrázi street. The painting near where Hrabal´s house once stood, has turned the once dismail grey concrete wall of the side of the metro station into a colourful fresco featuring scenes from Hrabal´s life and works.

Bohumil Hrabal: Moje Libeň
Vladimír Kašák

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012