Zapomenutý Josef Bosáček

3-4 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Pro milovníky umění nabídla Plzeň zajímavou výstavu ke 150. výročí narození Josefa Bosáčka. Tato výstava se mohla uskutečnit zásluhou Jarmily Štogrové a Tomáše Bernhardta, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Plzeň, Památníkem národního písemnictví a Hornickým muzeem v Příbrami. Výstava se konala v Mázhausu plzeňské radnice.

Josef Bosáček se narodil 17. února 1857 v Příbrami. V roce 1884 vstoupil do kláštera Emauzy. V klášteře studoval malířskou školu tzv. beuronského stylu. Podílel se na výzdobě kláštera a navazoval na svého učitele, který byl profesorem malířské akademie v Římě. V roce 1887 byl přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. Byl žákem Seqvense, Lhoty, Mařáka...

Za studií se seznámil s Mikolášem Alšem a roku 1889 s ním začal spolupracovat. Společně realizovali sgrafita. Díla Josefa Bosáčka můžete obdivovat v Praze v Ostrovní ulici č. 1707, na Městském muzeu v Sedlčanech, za prohlédnutí stojí i nástropní malby v kapli sv. Ignáce na Svaté Hoře v Příbrami. Na překrásné lékárně v Kladně najdeme cedulku, že sgrafita znázorňují nejen ornamenty s lékárnickými motivy, ale že sgrafita byla provedena podle návrhů Mikoláše Alše v roce 1891 akademickým malířem Josefem Bosáčkem.

V Plzni působil v letech 1896 -1899, v roce 1900 a od roku 1903 - 1907. Vymaloval fasády domů (ulice Nerudova, Klatovská, Bezručova a Purkyňova). Pracoval pro stavitele a architekta Rudolfa Štecha.

Na výstavě mohli návštěvníci vidět i nikdy nepublikované dokumenty - například dopisy Josefa Bosáčka Mikoláši Alšovi z fondu Literárního archívu Památníku národního písemnictví. Občané i návštěvníci Plzně si ještě na výstavě prohlédli řadu fotografií, plakátů a dokumentů. Tato výstava se konala za podpory Nadace 700 let města Plzně a Nadačního fondu pro kulturní aktivity občanů města Plzně. Koho expozice velice zaujala, mohl si zároveň zakoupit knihu o J. Bosáčkovi /Zapomenutý Josef Bosáček a jeho galerie pod širým nebem/, kterou napsal malířův synovec pan Jiří Egermaier.

Výstava byla ukončena 1. února 2007, ale v srdcích návštěvníků nechala pevný otisk. Až vy budete procházet různými městy, kde malíř J. Bosáček a M. Aleš zanechali svá díla, nezapomeňte se zastavit, zvednout hlavu a prohlédnout si překrásná výtvarná díla těchto velikánů umění.

Dr. Ludmila Mašková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012