Labyrint ženského literárního světa

3-4 2007 Aktuality česky
obálka čísla

Minulý měsíc se konala v Městské knihovně zajímavá konference. Pořádala ji Literární akademie Josefa Škvoreckého, soukromá vysoká škola. Dvoudenní akce měla na programu sérii přednášek, které by jistě zaujaly nejednoho čtenáře, už jen proto, že ti, kdo je přednášeli, a tedy se na konferenci museli důkladně a zodpovědně připravit, byli odborníci na slovo vzatí.

Jména bohemistů nebyla jen česká, někteří hosté přijeli ze zahraničí. Například paní Michaela Swinkels - Nováková, znalkyně literární tvorby manželů Škvoreckých i činnosti jejich nakladatelství 68 Publishers´, stěžejního pro českou literaturu, zdaleka nejen exilovou, přednášela mj. o tvorbě Zdeny Salivarové- Škvorecké. Dalšími zajímavými tématy byly např.: Žena a muž v české středověké literatuře (prof. Černej), Rozdíly ve čtení a čtenářství u žen a mužů (Š. Klumparová), Žena v triviální literatuře 30. let 19. století (M. Špačková), K. Čapek a gendrová psychologie (O. Malevič) nebo Hrabalova "Pipsi" (J. Schneider) a mnoho dalších.

Lze jen litovat, že konference nebyla určena širší veřejnosti a dokonce ani studenti Literární akademie, tedy pořádající instituce, nebyli přednáškám účastni. A tak si přednášející své zajímavosti sdělovali spíše jen mezi sebou navzájem, ač téma ženy ve společnosti (a tím samozřejmě i v literatuře) je a bude stále aktuální pro všechny čtenáře.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012