Ženy "velkých" mužů

3-4 2007 Aktuality česky
obálka čísla

Lincoln, Roosevelt, Bush, Masaryk, Beneš - tato jména bezpečně známe z dějepisu. Jedni pobývali v Bílém domě, ti druzí zase na Pražském hradě. Jen v krátkosti si připomeňme jejich "polovičky" - manželky, které dodávaly lesk, krásu na poli politickém a byly oporou svým manželům.

Stavba prezidentského paláce ve Washingtonu, zvaného Bílý dům, začala v roce 1792 a trvala celých 8 let. Mary Todd Lincolnová (1861-1865) neměla život po boku svého muže lehký, její muž byl pět dní po kapitulaci Jihu zavražděn a ona sama se obávala o svůj život.

Grace Coolidgeová (1923 - 1929) vládla Bílému domu v druhé polovině 20. let. Byla krásná, elegantní. Velkou zásluhu na zvolení Calvina prezidentem měla sama Grace, která se zapojila do volebního boje.

Eleanor Rooseveltová (1933 - 1945) svému choti porodila 6 dětí. Byla známá svou obětavostí a svými charitativními činnostmi.

Rosalynn Carterová (1977 - 1981) vyrůstala na farmě, ale život jí zasvětit nehodlala. Manželství s Jimmym jí otevřelo cestu až do Bílého domu, byla energická, cílevědomá.

Jacqueline Kennedyová (1961 - 1963), snad nejznámější žena v Bílém domě, která prožila své. Teprve pár let po atentátu na JFK se svět dozvěděl, že jejich manželství nebylo tak ideální, jak se zdálo. Odmítla úděl státní vdovy a provdala se za rejdaře Onassise.

Nancy Reaganová (1981 - 1989), bývalá herečka, se role první dámy zhostila dokonale. Hollywoodské manýry byly na ní patrné, ale její charakter byl ryzí, neboť se víc než obětavě starala o svého muže, když byl nemocen.

Barbara Bushová (1989 - 1993), svérázná žena, nebarví si vlasy, nedrží diety a přiznává, se ke své konfekční velikosti č. 46. Vystupuje jako mateřský typ a rodina je pro ni vším.

Hillary Clintonová (1992 - 2000) - vystudovala práva na prestižní univerzitě v Yale. Zde se seznámila se svým mužem. Z ošklivého káčátka se stala pohledná inteligentní žena.

Charlotta Garrigue Masaryková - žena prvního československého prezidenta svému choti porodila 5 dětí - Alici, Herberta, Jana, Olgu a Hanu.

Hana Benešová - stála v dobrém i zlém věrně po boku svého muže. Potkali se ve Francii, kde studovala. Zásnuby proběhly v Paříži a ona si změnila křestní jméno z Anny na Hanu.

Olga Havlová - první manželka Václava Havla, život se s ní nijak nemazlil, ale přesto stála pevně nohama na zemi. Lidé ji upřímné milovali.

Dagmar Havlová - vzala si Václava Havla v r. 1997, lidé ji stále srovnávali s Olgou. Jako populární herečka neměla začátky první dámy vůbec lehké, ale se svým údělem se dokázala vyrovnat. Založili spolu s manželem nadaci Vize 97.

Alena Bartošíková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012