Letos bude líp

Bezdomovci jsou pro historickou Prahu velkým problémem a velkou ostudou. My, co je vídáme každý den, vůči nim pociťujeme odpor. Vídáme totiž především smrdící opilce, kteří se povalují u stanic tramvají nebo metra. Letos v zimě jsem nebyla ani na jedné pozdněvečerní kulturní akci, protože je problémem dostat se domů. Jak se setmí, tramvaje obsadí houmlesáci (česká verse původního "homeless"). Jsou uřvaní nebo naopak tvrdě chrápou, roztažení do uliček a pod nimi se roztékají loužičky...
Mám před začátkem turistické sezóny dvě dobré zprávy, které se však ještě víc než našich zahraničních hostů týkají trvalých obyvatel města.
V nočních tramvajích (to jsou ty s modrobílým označením) pojedou kromě řidičů také strážníci. Bude jich sloužit třicet a mají nás ochránit před případným napadením. Hlídat budou také na významných křižovatkách, kde se čeká na přestup. Snad ještě víc než my, divadla a koncerty milující Pražané, uvítají jejich společnost v tramvajích řidiči! Ti se dokonce už báli vyhodit spící bezdomovce na konečné stanici - riskovali tím totiž, že se na ně vrhne horda většinou silně opilých chlapů. Jeden takový chudák musel opilce s nožem zavřít v tramvaji a z chodníku zavolat na pomoc policajty.
Druhá dobrá zpráva: zachovalá vlečná loď byla přestavena na noclehárnu pro bezdomovce. Stálo to 23 milionů korun. Bude kotvit u Štefánikova mostu proti Letenskému tunelu a nocleh přijde na dvacet korun, což je cena krabice mizerného vína. Na tu bezdomovci vždycky seženou - i když nevím, kde. V Praze jich je totiž na šest tisíc a většina jich je závislá na alkoholu a tabáku. Neznám nikoho, kdo by jim dal peníze. Zato si mnozí kupujeme časopis Nový prostor, jehož prodejem si regulérně vydělávají na živobytí.
Praha bude letos bezpečnějším městem. Pro nás i naše hosty. Takže se nemusíme bát zdržet se třeba v Národním divadle, dát si kávu ve Slávii a jet v klidu domů. Třeba tou tramvají č. 22 se špatnou pověstí.
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad