Letos bude líp

3-4 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

Bezdomovci jsou pro historickou Prahu velkým problémem a velkou ostudou. My, co je vídáme každý den, vůči nim pociťujeme odpor. Vídáme totiž především smrdící opilce, kteří se povalují u stanic tramvají nebo metra. Letos v zimě jsem nebyla ani na jedné pozdněvečerní kulturní akci, protože je problémem dostat se domů. Jak se setmí, tramvaje obsadí houmlesáci (česká verse původního "homeless"). Jsou uřvaní nebo naopak tvrdě chrápou, roztažení do uliček a pod nimi se roztékají loužičky...

Mám před začátkem turistické sezóny dvě dobré zprávy, které se však ještě víc než našich zahraničních hostů týkají trvalých obyvatel města.

V nočních tramvajích (to jsou ty s modrobílým označením) pojedou kromě řidičů také strážníci. Bude jich sloužit třicet a mají nás ochránit před případným napadením. Hlídat budou také na významných křižovatkách, kde se čeká na přestup. Snad ještě víc než my, divadla a koncerty milující Pražané, uvítají jejich společnost v tramvajích řidiči! Ti se dokonce už báli vyhodit spící bezdomovce na konečné stanici - riskovali tím totiž, že se na ně vrhne horda většinou silně opilých chlapů. Jeden takový chudák musel opilce s nožem zavřít v tramvaji a z chodníku zavolat na pomoc policajty.

Druhá dobrá zpráva: zachovalá vlečná loď byla přestavena na noclehárnu pro bezdomovce. Stálo to 23 milionů korun. Bude kotvit u Štefánikova mostu proti Letenskému tunelu a nocleh přijde na dvacet korun, což je cena krabice mizerného vína. Na tu bezdomovci vždycky seženou - i když nevím, kde. V Praze jich je totiž na šest tisíc a většina jich je závislá na alkoholu a tabáku. Neznám nikoho, kdo by jim dal peníze. Zato si mnozí kupujeme časopis Nový prostor, jehož prodejem si regulérně vydělávají na živobytí.

Praha bude letos bezpečnějším městem. Pro nás i naše hosty. Takže se nemusíme bát zdržet se třeba v Národním divadle, dát si kávu ve Slávii a jet v klidu domů. Třeba tou tramvají č. 22 se špatnou pověstí.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012