Stalo se v únoru

3-4 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. února

Německý europoslanec Jo Lejnem prohlásil, že náš prezident V. Klaus svým euroskepticismem žene Česko do izolace. Prezidentská kancelář to komentovala příkrým sdělením: "Panu poslanci Leinenovi se asi stýská po protektorátu". Ohlas byl veliký...

Největší zájem zahraničních novinářů patří ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Renomovaný britský list Economist jej označil za hvězdu naší vlády.

3. února

Nudné parlamentní zasedání oživil premiér Mirek Topolánek, když od předsednického pultu ukázal komunistům vztyčený prostředníček. Vulgární gesto je vyprovokovalo k hysterii a hrozbám disciplinárním řízením.

4. února

Potomek českého šlechtického rodu František Oldřich Kinský je podle rozsudku Městského soudu v Praze českým občanem. Kinský žije v Argentině a u nás žádá o restituci obrovského majetku.

5. února

V Jincích na Příbramsku se sešlo ani 300 lidí a protestovalo proti stavbě radarové základny. Mj. tam byly i transparenty "Ne imperialismu", což zpochybňuje politickou neutralitu demonstrujících.

6. února

Kontraverzní Jan Kavan z ČSSD (v StB registrován jako Kato, přesto bývalý ministr zahraničí v soc.-demokratické vládě) přestal být "asistentem" poslance Miloše Melčáka. Melčák je jeden ze dvou poslanců, kteří umožnili získat důvěru vládě Mirka Topolánka (ODS). Důvodů je prý víc, než jen tento čin.

7. února

Majitel fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka byl propuštěn z vazby na kauci osm milionů korun. Je podezřelý z únosu a vraždy otce dalšího podivného podnikatele, uprchlého Radovana Krejčíře.

8. února

Za prodej snímků mrtvého Karla Svobody, které se ocitly v redakci bulváru Blesk, jsou obviněni dva policisté. Patří ke skupině, která byla na místě sebevraždy jako první.

10. února

Československá vojenská kontrarozvědka, součást Státní bezpečnosti, připravovala od roku 1972 supertajné komando. Bylo cvičeno v únosech, zabíjení a k sabotážím na území tehdejšího Západního Německa. Agentů byly stovky a jejich jména se nikdy nedozvíme.

11. února

V současnosti jeden z nejhranějších folkových zpěváků Jaromír Nohavica byl spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Udal lidi, podporující Václava Havla a také donášel na svého kolegu zpěváka Karla Kryla (v té době v emigraci).

13. února

Prominentní osoba nedávné minulosti, bývalý guvernér České národní banky a náš premiér v roce 1998 Josef Tošovský také spolupracoval s StB. Údajně jen s její ekonomickou částí, což podle jeho názoru není nic proti nikomu...

14. února

Koncem března se chystá pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém do Himálaje. Chce si splnit klukovský sen a vylézt na nejvyšší horu světa Mount Everest. Část ODS, která drží s premiérem Topolánkem, se podivuje jeho případné dvouměsíční nepřítomnosti. Asi prý zase nebude tak důležitý, když Praha bude žít i bez něj!

15. února

Letiště v pražské Ruzyni bylo obsazeno policisty se samopaly a v neprůstřelných vestách. Poplach způsobila senzibilka, která měla tušení a proto varovala před útoky na letadla!

16. února

Prezident Václav Klaus jezdil na státní návštěvě po Japonsku vlakem. Porouchal se totiž vládní speciál. Sovětská letadla Tu-154 už způsobila českým politikům hodně ostudy a budou vyměněna.

17. února

Jen pět měsíců se katolická církev radovala z toho, že jí soudy přiřkly jako majetek katedrálu Sv. Víta na Pražském hradě. Nejvyšší soud ji vrátil do Správy Pražského hradu, tedy státu. To však neznamená, že soudům je konec.

18. února

ČSSD má na krku nůž - advokát, který pro ni vysoudil velice lukrativní dům v Hybernské ulici v Praze 1, po ní chce 19 miliard korun! Nedostal totiž před sedmi lety slíbený honorář 176 milionů korun a úroky a penále rostly a rostly? Bývalý premiér Miloš Zeman to komentoval tak, že vlastně nevěřil v úspěch a proto Zdeňku Altnerovi slíbil tolik peněz!!

19. února

Trvalá protikuřácká kampaň a neustálé zdražování cigaret mají paradoxní účinek: stále více lidí si vlastnoručně balí cigarety. Samozřejmě, že jsou bez filtru.

21. února

Premiér Mirek Topolánek na státní návštěvě v Polsku prohlásil, že svatovítská katedrála je památka, která by měla patřit církvi. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek prohlásil, že Topolánek je asi z jiného světa než on.

22. února

Rada veřejnoprávní televize (ČT) podpořila bývalého milicionáře Františka Lamberta. Ten dosud zastával funkci vrchního a programového ředitele. Bude sice "jen" finančním ředitelem, ale ve vrcholné funkci tedy setrvává. Také ředitel ČT Jiří Janeček má máslo na hlavě - byl členem KSČ (1981-1989).

23. února

Bývalý bachař a současný poslanec českého parlamentu za KSČM Josef Vondruška prohlašuje, že disidenty nikdy nebil ani netýral. Řekl, že jen plnil rozkazy stejně jako nyní vojáci na americké základně Quantanamo. Naopak znechuceně odmítl srovnávání komunistických bachařů s bachaři v nacistickém Německu.

24. února

Jedna z největších lidských bestií Jack Rozparovač se dočkal slávy. O jeho příběhu byl složen muzikál. Čeští autoři se hájí tím, že především chtějí divákům přiblížit atmosféru Londýna koncem 19. století.

25. února

Komunisté v Holešově na Domažlicku mají na svých internetových stránkách oznámení, že nikdo z členů jejich místní organizace "nikdy nikoho nezabil ani neokradl". Členům buňky je v průměru 68 let a věří, že jejich děti se dočkají návratu socialismu do Česka. Mj. obhajují okupaci v roce 1968, protože "jinak by ten listopad 1989 přišel už tehdy"!!!

26. února

V projevu k 59. výročí bolševického převratu v roce 1948 prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip, že postupy Klementa Gottwalda byly po celou jeho kariéru "čistě ústavní a to si zaslouží minimálně uznání". Vyzval také k návratu k idejím V. I. Lenina (komunisté mají být nejrevolučnější, nejpokrokovější a nejmasovější, navíc také nejinternacionálnější)!

27. února

Odboráři České televize vyzvali generálního ředitele Jiřího Janečka, aby odstoupil kvůli tomu, že zamlčel důležitou skutečnost ve svém životě - členství v KSČ, které ukončil až po listopadu 1989.

28. února

Exministr Jan Kavan se opět dostal na titulní stránky novin: popisoval totiž redaktorům švédské televize korupci ve vládě premiéra Zemana v souvislosti s nákupem letounů grippen. Dokonce připustil, že by možná mohl ovlivnit současné vyšetřování. Následně si však v ČT stěžoval, že jeho slova byla špatně přeložena.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012