Stalo se v lednu

3-4 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

15.ledna

V Otrokovicích u Zlína se sešly dvě stovky pravicových radikálů. Protože jim úřady povolily demonstraci, létaly ulicemi lahve od piva a petardy. Tak totiž na jejich fašizující výkřiky reagovala přibližně stejně velká skupina anarchistů. O bezpečnost ve městě se starala pěší i jízdní policie a situaci monitoroval vrtulník. Policisté měli dost práce.

16. ledna

Radnice Prahy 6 chce postavit pomník bývalému americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi. Bude odhalen v roce 2010 jako projev díků muži, který pomáhal porazit komunismus.

18. ledna

Tak zvané šumavské rezonanční smrky jsou čím dál vzácnější. Budou chybět výrobcům strunných nástrojů a fortepian z celé Evropy.

19. ledna

Už můžeme klidně spát! Po 230 dnech konečně máme vládu, která získala důvěru ve sněmovně. Projevy jejích příznivců i nepřátel trvaly devět hodin.

Vládě pomohli na svět dva přeběhlíci z opoziční ČSSD.

21. ledna

Čtyři mrtvé a mnohamiliardové škody má na svědomí řádění orkánu v Česku. V Praze byla naměřena jeho rychlost 162 km/hod. Lesníci odhadují, že na zemi leží několik milionů metrů krychlových dřeva.

22. ledna

Americká vláda oficiálně požádala o zahájení rozhovorů kvůli umístění radarové stanice v Česku. Rakety budou umístěny v Polsku.

23. ledna

Podivné chování prezidenta Václava Klause během nekonečného vyjednávání o nové vládě naštvalo mimo jiné i některé vlivné členy ODS. Takže není jisté, zda by byl případně zvolen na další pětileté funkční období.

24. ledna

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek má problémy. Nemůže si vzpomenout, kde se v jeho peněžence vzalo před pěti lety půl milionu korun. Prý je dnes má kdekdo...

25. ledna

Po třech (!) pracovních dnech v nové (schválené) vládě rezignovala ministryně kultury Helena Třeštíková. Filmová dokumentaristka odmítla respektovat nátlak ODS na výběr jejího náměstka. V křesle ji vystřídá lidovecký senátor Václav Jehlička.

26. ledna

USA požádaly o umístění radaru v Jincích ve Vojenském újezdu Brdy. Jednání by mělo trvat rok.

27. ledna

Německá kancléřka Angela Merkelová nepochodila v Praze se snahou oživit jednání o evropské ústavě. Premiér Mirek Topolánek ani prezident Václav Klaus nepovažují tento dokument za potřebný.

29. ledna

Celá země žije senzacemi kolem sebevraždy hudebního skladatele Karla Svobody. Autor mj. mnoha hitů Karla Gotta a hudby k filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku se zdánlivě bezdůvodně zastřelil na zahradě svého domu.

30. ledna

Češi považují za největší hrozbu ve svém životě mezinárodní organizovaný zločin (69% respondentů).

31. ledna

Funkcionalistická vila Tugendhat bude vrácena původním majitelům. Dědicové o dům, zapsaný v seznamu UNESCO, původně neměli zájem, protože nežijí v Česku. Protože však nechtějí nechat chátrající budovu spadnout, postarají se o její nákladnou rekonstrukci.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012