Vyšel nový Křesadlo !

1-2 2007 Kultura česky
obálka čísla

Nedávno založené nakladatelství Tartaros se dalo do vydávání titulů tohoto pozapomenutého literáta, výtvarníka, hudebního skladatele a především klinického psychologa Jana Pinkavy, alias KŘESADLO. Po sbírce povídek Slepá bohyně vychází nyní:

Rusticalia

Nejprve vysvětlivka: Rusticalia je latinské slovo v množném čísle a znamená náležitosti venkovské. Skloňuj: 1. rusticalia, 2. rusticalií, 3. rusticaliím, 4. rusticalia/ e, 5. rusticalia/e!, 6. rusticaliích, 7. rusticaliemi.

Příběh, který parodizuje žánr idylického vesnického románu, se odehrává v tzv. podtuřínském kraji, s nímž byl čtenář poprvé obeznámen v románu Obětina (viz níže).

Jak už bývá v Křesadlových románech zvykem, proplétá se tu mnoho rovin. Příběh klokotá bujně vpřed jako horská říčka a strhujícím způsobem nás vede přes úskalí a zákruty lingvisticko-národopisné, básnicko-hudební, politicko-nekorektně polemické, erudovaně-vzdělanecké, a již tradičně, sexuálně-bizarně-metaforické.

A stejně jako brouzdání křišťálově ledovou vodou, toto osvěžující čtení od nás vyžaduje odvážné pohroužení, otužilost až otrlost, hravost. Na oplátku nabízí očistu, oproštění se od zatuchlosti konvenčních pohledů a povrchního rozumbradování:

Živá voda, která dokáže rozproudit životadárné tekutiny tělesné i duševní.

Více informací na www.tartaros.cz nebo www.kresadlo.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012