Fenomén komiksu zasáhl už i české čtenáře

1-2 2007 Kultura česky
obálka čísla

Mírně opovrhovaný žánr, který se donedávna zdál vhodný pro barevné zkratkovité příběhy velmi různé úrovně určené především dětem, zasáhl už i dospělé. Nebylo to u nás zvykem, tradice velí českému čtenáři považovat za hodnotnou literaturu něco úplně jiného. Ale globalizaci a módní trendy nezastavíme. A tak když už k nám komiks pro dospělé pronikl, proč jej neuchopit po svém a neudělat něco opravdu originálního a českého. (Byť se děj odehrává v Sudetech.) To si řekli dva autoři z generace, která ještě zažila léta budování socialismu na vlastní kůži, ale po jeho konci se nechala rychle strhnout průzkumem všeho nového, co socialismus nenabízel nebo se nenosilo. Přitom však nezahodili minulost, naopak ji dokážou výstižně reflektovat ze současného úhlu pohledu.

A tak stvořili nádražáka Aloise Nebela a jeho souputníky.

Obálka knihy praví: ?V sugestivních černobílých obrazech vypráví hlavní hrdina příběhy, které i po několika generacích ovlivňují zapomenuté události... příběhy zdánlivě obyčejných lidí na okraji společnosti. Po kolejích se dostanete všude, do Lisabonu i do Osvětimi, do vlastní minulosti i do pochybností, které ve vás zanechali rodiče, příbuzná a přátelé. Příběh ze století, o němž si myslíme, že už je dávno za námi.

V hlavní roli železničního blues vystupuje Alois Nebel. Narozen ve znamení Vah roku 1948 ve Frývaldově, dříve Freiwaldau, nyní Jeseník. Celý život u dráhy, stejně jako jeho příbuzní. Sbírá jízdní řády, pije pivo, kouří a občas vidí v mlze to, co jiní nevidí. Naposledy pracoval jako výpravčí v Bílém Potoce. Pak mu vlaky, projíždějící stanicí napříč celým stoletím, zatemnily mysl?

Maf

Pár slov o autorech:

Jaroslav Rudiš (*1972)

námět a scénář

(podle komiksu vzniká i celovečerní film Bílý Potok) Spisovatel a scénárista, píše divadelní hry, sbírá staré jízdní řády a železniční mapy. Za knihu rockových příběhu z berlínského metra Nebe pod Berlínem obdržel Ortenovu cenu. S kapelou U-Bahn natáčí debutové album Nebe pod Berlínem. V roce 2005 vydal nový román Grandhotel, podle nějž běží nyní v českých kinech i film.

Jaromír 99 (*1963)

námět a ilustrace

Zpěvák a textař jesenické rockové skupiny Priessnitz, s níž vydal několik alb, člen hudebního projektu Umakart, výtvarník, autor kreslených storyboardů k filmům Samotáři, Jedna ruka netleská, Děti Duny, Grandhotel.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012