Deník Leošky K.

1-2 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Úspěšná hra Blanky Kubešové, naší milé členky MČK

V polovině prosince jsme měli možnost shlédnout v Praze premiéru divadelní hry Blanky Kubešové "Deník Leošky K.", uvedené v Divadle 90, ul. Karoliny Světlé. Jak premiéra tak i prvá repríza o týden později byly již dlouho předem vyprodány. Blanku Kubešovou, naši luzernskou významnou spisovatelku a publicistku, známou dnes nejen v exilu, ale dokonce více v republice, nemusíme ve Zpravodaji příliš představovat, protože za ni mluví zřetelně její plodná tvorba posledních čtyřiceti let. (Od knížky "Romance pro Žoržínu", vydané v r. 1985 nakladatelstvím Konfrontace a redigované dr. Jaroslavem Strnadem až po současný, velmi úspěšný román "Vltavěnka" je to značný počet titulů.

Podkladem pro inscenaci výše uvedené činohry v Divadle 90 byl román B. Kubešové "Deník Leošky Kutheilové", vydaný poprvé v Publishers Toronto 1968, v němž si mladá Leoška píše svůj deník z pohledu osmi až devítileté dívenky (částečná autobiografie). A byly to právě roky 1951-1953, kdy nebylo o zajímavé události nouze: zákaz "protisovětské" literatury, seznamy zakázaných knih (například T. G. M., E. Beneš aj.), mamutí soudní proces s vedením spikleneckého centra (R. Slánský s dvanácti soudruhy), úmrtí praporečníka míru a koryfeje vědy J. V. Stalina a jeho nohsleda Klementa Gottwalda ("Když se kácí les, lítají třísky"), další procesy, měnová reforma 1953 i jiné zajímavosti. Ve hře vystupuje sedm vesměs mladých herců, kteří se neustále střídají ve čtyřech různých scénách a přibližují nám tak kolorit i tragiku těchto pohnutých let. Scény jsou proloženy vhodnými budovatelskými komunistickými písněmi z tehdejší doby, které pamatují všichni starší návštěvníci v obecenstvu. A Leoška všechny tyto události glosuje a komentuje ve svém deníku. Z nich vyznívá ironické posuzování a jasně protikomunistický postoj, který B. Kubešová vždy zastávala. Parodie non plus ultra.

Premiéra se setkala u návštěvníků s ohromným úspěchem a jak autorka Blanka Kubešová tak i režisér Akram Staněk se spolu s herci neubránili po skončení představení mnohonásobným ovacím publika. Protože tato hra bude na programu nejméně dvakrát měsíčně, doporučuji naším krajanům návštěv Divadla 90.

Jiří Kraus
Švýcarsko

Pozn. redakce:

Přetiskli jsme tuto recenzi ze spřáteleného časopisu Zpravodaj a zcela s ní souhlasíme. Představení se nám velmi líbilo, zvláště výkon mladé Lenky Novotné která ztvárnila roli Leošky.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012