Nenechte si ujít

1-2 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Jak již víte, pořádáme v Českém centru (Rytířská ul. 31) dne 14. 2. 07 od 18 hodin setkání s naší autorkou Michaelou Swinkels- Novákovou.

Bude vám vyprávět o díle a životě svých přátel J. Škvoreckého a Z. SalivarovéŠkvorecké. Čtenáři J. Škvoreckého se například dozvědí, kdo psal co v 60. letech v detektivní trilogii Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou a Vražda v zastoupení, proč trilogie vyšla jen pod jménem Jana Zábrany, a jaké byly potíže s vydáním komunistickým režimem zakazované knihy amerického spisovatele W. Millera Prezydent krokadýlů, kde (když konečně vyšla v omezeném nákladu a jen pro studijní účely) byl jako překladatel uveden opět jen Jan Zábrana.

Kromě toho se bude Michaela Swinkels-Nováková zabývat i serpentýnami jazyků, čili ukázkami z češtiny, angličtiny a holandštiny, které v tomto případě reprezentuje dívka Blběnka ze Škvoreckého Inženýra lidských duší. (Stejné téma bylo šířeji zpracováno ve dvanáctidílném seriálu Čeština v zahraničí, vysílaném Českým rozhlasem 7 a publikovaném v Českém dialogu a Novém Polygonu.)

Dozvíte se i co znamená formule 14 + 17 + 18 + 12 = 61 = 6 + 1 = 7

A jak to bylo s vydavatelstvím Sixty-Eight Publishers v Torontu, jehož spiritus agens byla Zdena Salivarová-Škvorecká? O životě lidí v emigraci napsala, na základě svých zkušeností s přáteli a autory dopisů, epistolární román Hnůj země. Z dopisů bude citováno a přednáška bude ilustrována videotechnikou. Těšíme se na shledanou.

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012