Vyrovnání se s totalitní minulostí Srovnání situace v Německu a v České republice po roce 1989

Účastníci konference se shodují, že:
Vyrovnání se s totalitní minulostí není jednorázovou, uzavřenou záležitostí, ale kontinuálním celospolečenským procesem, odmítají teorii tzv. tlusté čáry za minulostí
Veřejné povědomí o zločinech spáchaných ve jménu komunistické ideologie je nejlepší prevence před opakováním podobných zločinů, připomenutí a úctu si zaslouží nejen oběti těchto zločinů, ale nepochybně i lidé, kteří se dokázali totalitnímu režimu vzepřít. Zvláště významnou roli hraje postoj mladé generace, nezatížené vlastní zkušeností s totalitou/komunistickým režimem, události, které se staly v období do konce druhé světové války do roku 1989 musí být pevnou součástí učebních osnov v rámci všeobecného vzdělání.
Archivy represivních a mocenských složek bývalého režimu jsou primárním zdrojem informací a jako takové musí být přístupné odborné i laické veřejnosti. Svobodný přístup do státních archivů je občanským právem. Poznání minulosti není pouze akademickým problémem, ale i věcí veřejnou.
Vyrovnání se s totalitní minulostí není možné bez objasnění a potrestání spáchaných zločinů a bez reformy justice, mocenských složek a veřejné správy.
Legálnost právních norem před rokem 1989 je možné uznat tam, kde nebyly v rozporu s již tehdy platnými normami mezinárodního práva (Všeobecná deklarace lidských práv OSN, Statut Rady Evropy, Úmluva o lidských právech), které jsou nadřazené normám národním.
Oceňujeme a podporujeme snahy, které se této oblasti snaží nalézt společnou řeč, např. Rezoluci 1481 "Nutnost mezinárodního odsouzení zločinů totalitních komunistických režimů", kterou Parlamentní shromáždění Rady Evropy přijalo dne 25. ledna 2006.
V Berlíně, dne 18. ledna 2007Dr. Jiří Liška, senátor
Jaromír Štětina, senátor
Rainer Eppelmann, Nadace
"Stiftung zur Aufarbeitung der
SED Diktaur."
Marcus Meckel, poslanec
Bundestagu
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad