Nové knížky z LA

1-2 2007 Knihy česky
obálka čísla

Nové knížky z LALiterární akademie, soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého vydává každoročně práce žáků, vzniklé v semináři tvůrčího psaní. Za rok 2006 jsou to:

Vojtěch Staněk - Střechy

Na 72 stránkách vypráví mladý autor mimo jiné o tom, jak je těžké být cizincem, zvláště pak tam, kde se stále cítíte být doma, a jak silné takové pouto může být. Dalším z motivů meditativně laděné prózy je neschopnost smířit se s neustálým plynutím času.

Marie Pleskotová Karamelky

52 s. V povídkách, nazvaných Žlutá, Fotomontáž, Summer in California, Pan paštika, Věci, projevila smysl pro zkratku a stylovou osobitost.

Petr Vaněk - Pražská Groteska

60 s. ...zakotvila v bezčasí jedné studentské hospody, jež je asi tak stejnou fikcí, jako dům stojící u poslední lucerny v Meyrinkově Golemovi. Kaleidoskop miniaturních, rozmanitých a přece všedních příběhů se odráží ve světě malátnosti a pasivity jejích obyvatel. Leitmotiv permanentního dospívání překračuje obvyklé generační vrstvení. Ve světě této povídky narazíte nejen na Amélii z Montmartru nebo svérázně punkovou kapelu Znouzectnost, ale také na rytíře, který pevně svírá otěže idejí v rozpínajícím se světě bezbřehosti.

Barbora Dřevíkovská - Hnízda na Čertovce

52 s. ...jsou autorčinou diplomovou prací. Zahajují tak výjimečnou řadu Literární akademie pro mimořádné práce, edici Druhotiny.

Hnízda na Čertovce, to je veliký dům s mnoha byty a lidé tam žijící jsou si podobni jako ptáci na velkém stromě. Ti kolem nás proletí, aniž si toho můžeme všimnout. Bydlíme s nimi, žijeme s nimi, a možná ani nevíme, kdo jsou. Osudy nejrůznějších postaviček, přicházejících a odcházejících, spojuje, někdy jen na chvíli, jediné místo - pavlačový dům na Čertovce a jeden člověk, který s nimi žil a díval se.

Kat Mydlářová - Zběsilé říkám kurva...

80 s. ...je poměrně drsně, občas ale i s nádechem ironie a černého humoru vytvořená próza, prokládaná stejně laděnou poezií. Hlavní hrdinka vzpomíná na své bolestné dětství a dospívání, z jehož stínu se ne a ne vymanit, což nakonec nevyčítá jen svému "zkurvenému" okolí, ale i sama sobě. A tak zběsile říká kurva všem, kdo prošli jejím životem...

Příznačné je motto knížky: V domě chromého staneš se kulhavým (Plútarchos)

-helkav-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012