Jaroslav Kříženecký Všechno je jenom jednou - životní příběh Václava Neckáře

1-2 2007 Knihy česky
obálka čísla

Když Jaroslav Kříženecký v e-mailu žádal Václava Neckáře o spolupráci, nebo alespoň o konzultaci nad připravovanou knihou, omluvil se mu Václav Neckář větou "Jsem ještě mladý na vzpomínání". Zrodil se tedy neautorizovaný životopis - z informací z tak zvaných volných zdrojů.

Absence protagonisty u jeho vzniku je sice pro autora jistým informačním handicapem, ale zároveň i nepopiratelnou výhodou. "Bude to kniha o tom, jak Vaška vidíte vy, a ne jak by se chtěl vidět on sám", řekl mi jeho přítel Zdeněk Rytíř a měl velký kus pravdy.

"Proč jsem o Václavu Neckáři chtěl psát a proč právě teď? Především proto, že tento malý velký muž patří mezi pět, nanejvýš deset nejoriginálnějších zpěváckých osobností, které kdy měla tato země.. Nezaměnitelný hlasem, projevem, chováním i repertoárem - jakkoliv občas rozmanitým. Monografie objektivně mapující jeho osudy i kariéru tu doposud chyběla. Byl nejvyšší čas tento dluh splatit.

A proč právě nyní? Nastala pravá chvíle, kdy se uzavírá velký dramatický oblouk zpěvákova příběhu posledních téměř deseti let: osobní i pracovní krize - zdravotní kolaps - boj o návrat do života a na pódium - znovuzrození zpěváka - výborné novinkové album Oči koní - aktuální turné s novým programem?"

Kniha obsahuje též kapitolu jak Václava Neckáře vidí známé osobnosti, např. Jiří Menzel, Gustav Oplustil, Jana Koubková, Marta Kubišová a mnoho dalších.

Helena Karasová

Knihu vydalo Nakladatelství
XYZ v Praze roku 2006
312 stran, s fotografiemi

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012