Renata Fučíková

1-2 2007 Knihy česky
obálka čísla

Tomáš Garrigue Masaryk

Už v listopadu loňského roku se na knižním trhu objevila výjimečná publikace určená dětem a mládeži. Představuje osobnost prvního prezidenta samostatného Československa na 40 velkých barevných stránkách útlé, ale obsahem hutné knihy. A to nečekanou formou - komiksem. Však také nakladatelství Práh oznamovalo vydání knihy slovy Nevšedně zpracovaný příběh nevšedního muže.

Ten, kdo se ptá, zda forma komiksu nemůže legendě TGM uškodit, dostane při prvním nahlédnutí do knihy zápornou odpověď. Naopak - efekt spojení kultivovaných, ale přitom i pro dnešního - náctiletého čtenáře přitažlivých ilustrací s krátkým, ale výstižně a živě formulovaným textem je účinný. Text je částečně zasazen do komiksových bublin, ale částečně dovysvětluje situace i pod obrázky. Autorkou obého je zkušená ilustrátorka Renata Fučíková, která účinek zkoušela průběžně na své vlastní ratolesti.

Život TGM je představen v dobovém kontextu, důležitým bodům (seznámení s Američankou Charlottou, budoucí ženou, Masarykovy bitvy o vzdělanost národa - hilsneriáda či spor o rukopisy atd?) je vždy věnována strana nebo dvojstrana. Výjimečně působivá je část knihy informující o první světové válce a Masarykově cestě na Sibiř za českými legionáři.

Pročítáme-li si stránky se svými dětmi, zjišťujeme často, jak sami mnohé potřebujeme v paměti osvěžit a jak překvapivě účinně působí spojení textu s dobrou ilustrací.

Autorka vycházela pochopitelně z řady titulů odborné literatury, z nichž dokázala využít to podstatné a ještě svoji knihu učinit přitažlivou pro dnešní mladou generaci vtipným, ale vkusným provedením. Velký důraz je položen i na Masarykovo rodinné zázemí, běžné starosti s dětmi, ale i radosti rodinného života. Tyto pasáže TGM zlidšťují a přibližují dětským čtenářům.

Vydání knížky (samozřejmě odborně redigované) je záslužným počinem, stejně jako úmysl nakladatele pokračovat v podobném duchu a představit tak mládeži přitažlivou formou další velké Čechy. Vloni začalo nakladatelství obrazovým titulem s krátkými texty Karel IV. (autorkou textů však byla Alena Ježková). Další na řadu by měl přijít Jan Ámos Komenský.

Celá edice Největší Češi ponese rukopis ilustrátorky Renáty Fučíkové, která byla již za své dílo oceněna řadou prestižních cen doma i v zahraničí, naposledy právě za titul o Karlu IV..

Nakladatel při křtu knížky vyjádřil také potěšení, že větší počet titulů zakoupilo Ministerstvo zahraničí a rozešle je některým krajanským spolkům a zejména českým školám. Takže se s příběhy TGM a první Československé republiky budou moci seznámit i potomci českých krajanů.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012