A zase ta strašidla

1-2 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Praha byla opět plná strašidel - a to v sobotu 13. ledna. Přestože je tahle akce, tedy tradiční skautský závod zvaný Praha plná strašidel již minulostí, alespoň krátce se k ní vracíme. Jde totiž o jedinečnou soutěž organizovanou Junákem, který letos slaví 100 let existence a stal se v nové historii naší republiky největší organizací pro děti a mládež.

Závod není určen pouze skautům, pro které a v režii kterých už před 24 roky vznikl. Zúčastnit se může v posledních letech i veřejnost, tedy například děti s rodiči. Smyslem zábavného, ale i náročného závodu je bystřit mozek, pocvičit se v orientaci ve městě a dokázat spolupracovat s kamarády. Skauti i ostatní rozdělení do několika věkových kategorií a do 2 - 5 členných hlídek, mají za úkol vyluštit zašifrované zprávy, ukryté na tajemných místech a hlídané pražskými strašidly. Podle vzkazů pak probíhají ztemnělou starou Prahou. Kdo se nebojí, neztratí, všechno vyluští a ještě je rychlý, může mimo jiné ceny vyhrát především typické černé tričko potištěné strašidly a letopočtem závodu. Jsou tací skauti, kteří se pyšní vítěznými tričky z pěti - šesti za sebou jdoucích ročníků.

V tom letošním, už 24. ročníku závodu se zúčastnilo 198 hlídek ve třech kategoriích, celkem 551 dětí ze 63 dětských oddílů (61 skautských, 2 ČTÚ). Nejdále to v roce 2007 měly děti z Chodova u Karlových Varů. Závodu veřejnosti se v 98 hlídkách zúčastnilo 329 osob. Děti i strašidla to měla letos docela jednoduché. Nemrzlo, nesněžilo, nepršelo, což všechno už minulé ročníky závodu pamatují - přesto ale všichni zažili mnoho vzrušení, legrace a napětí. A právě pro tohle všechno - i v kombinaci s možnými rozmary zimního počasí, je večerní strašidelný závod mezi skauty tolik oblíben, že se jej neváhají zúčastnit v extra kategoriích i ti, kteří již z dětských oddílů vyrostli, a chodí si na "Strašidla" nostalgicky zavzpomínat.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012