Český výtvarník z Canberry

1-2 2007 Naši ve světě česky
obálka čísla

Bohuslav Kalivoda je rodákem z českého Strážova. Po druhé světové válce odešel do Austrálie a usadil se v hlavním městě - Canbeře. Stal se podnikatelem, což rozhodně nebylo snadné a ve volných chvílích se věnoval své zálibě - kreslení a malbě. Vypracoval se nejen jako úspěšný podnikatel, ale i jako uznávaný výtvarník a člen významné umělecké komunity v Austrálii.

Představitelé hlavního australského města uspořádali panu Kalivodovi výstavu u příležitosti jeho nedávných 80. narozenin s názvem Endless Targets. Tato bilanční výstava nebyla zdaleka první, byla v řadě již mnohá a také řadu prestižních ocenění má Bohuslav Kalvoda na svém kontě. Tato výstava, instalována v prostorách Nejvyššího soudu, byla zahájena za účasti zástupců českého velvyslanectví i australské poslankyně Bronwyn Bishop, která je předsedkyní australsko-české skupiny přátelství. Výstava představila umělcovu čtyřicetiletou tvorbu, a to jak raně abstraktní, tak krajinářskou malbu zahrnující evropské i australské motivy.

Bohuslav Kalivoda byl i v čele aktivistů, kteří před léty založili československo-australské sdružení Beseda. Hlavní činností sdružení bylo nejprve pomáhat nově příchozím se zabydlením, s orientací v cizím prostředí, s hledáním zaměstnání a všeobecně jim pomáhat ve styku s úřady. Dnes klub pořádá především kulturní, společenské a sportovní akce, ve kterých se snaží udržovat a oživovat jazyk, kulturní dědictví a tradice národů staré vlasti. Vydává i svůj vlastní časopis Beseda, jehož obálky tradičně zdobí kresby pana Kalvody. Pravidelnou akcí je mimo jiné barbecue na Kalivodově farmě Ingelara, kde Bohuslav se svou ženou Traudy žije.

Měla jsem to štěstí se také jednoho barbecue poblíž Canberry s panem Kalvodou, kterému jsem směla říkat Bobe, s jeho ženou Traudy a dalšími lidmi z klubu před lety zúčastnit. Bylo to moc krásné. Pak jsem u nich doma byla hostem a Traudy mne na noc uložila do pokojíčku tak provoněného bylinkami, že na to nikdy nezapomenu. Stejně tak na jejich přátelské přijetí.

Vlastně dnes, když se podívám do svého článku v Českém dialogu z roku 1997, mohu číst:

"?zrovna ten den, co jsem přijela, dostal Bob cenu od vlády za aktivitu v české komunitě? Bob je také význačný aktivista v českém klubu a jeho sponzor, dále člověk elegantně vysoký, nápaditý a plný tvůrčí energie v letech, kdy mnozí usedají do ušáků na zbytek svého života?"

Pro klub Beseda je ještě velice vhodné připsat, že na rozdíl od mnoha krajanských klubů v různých místech světa, kteřé mají mnoho členů, se rozhodli v Canbeře koupit či vystavět svůj klub při pouhých 150ti členech. A za pár let se to povedlo! Díky mnoha obětavým lidem z klubu, ale také díky Bohuslavu Kalivodovi.

Takže Bobe, drž se, hodně zdraví do dalších let tobě i Traudy!

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012