Český výtvarník z Canberry

Bohuslav Kalivoda je rodákem z českého Strážova. Po druhé světové válce odešel do Austrálie a usadil se v hlavním městě - Canbeře. Stal se podnikatelem, což rozhodně nebylo snadné a ve volných chvílích se věnoval své zálibě - kreslení a malbě. Vypracoval se nejen jako úspěšný podnikatel, ale i jako uznávaný výtvarník a člen významné umělecké komunity v Austrálii.
Představitelé hlavního australského města uspořádali panu Kalivodovi výstavu u příležitosti jeho nedávných 80. narozenin s názvem Endless Targets. Tato bilanční výstava nebyla zdaleka první, byla v řadě již mnohá a také řadu prestižních ocenění má Bohuslav Kalvoda na svém kontě. Tato výstava, instalována v prostorách Nejvyššího soudu, byla zahájena za účasti zástupců českého velvyslanectví i australské poslankyně Bronwyn Bishop, která je předsedkyní australsko-české skupiny přátelství. Výstava představila umělcovu čtyřicetiletou tvorbu, a to jak raně abstraktní, tak krajinářskou malbu zahrnující evropské i australské motivy.
Bohuslav Kalivoda byl i v čele aktivistů, kteří před léty založili československo-australské sdružení Beseda. Hlavní činností sdružení bylo nejprve pomáhat nově příchozím se zabydlením, s orientací v cizím prostředí, s hledáním zaměstnání a všeobecně jim pomáhat ve styku s úřady. Dnes klub pořádá především kulturní, společenské a sportovní akce, ve kterých se snaží udržovat a oživovat jazyk, kulturní dědictví a tradice národů staré vlasti. Vydává i svůj vlastní časopis Beseda, jehož obálky tradičně zdobí kresby pana Kalvody. Pravidelnou akcí je mimo jiné barbecue na Kalivodově farmě Ingelara, kde Bohuslav se svou ženou Traudy žije.
Měla jsem to štěstí se také jednoho barbecue poblíž Canberry s panem Kalvodou, kterému jsem směla říkat Bobe, s jeho ženou Traudy a dalšími lidmi z klubu před lety zúčastnit. Bylo to moc krásné. Pak jsem u nich doma byla hostem a Traudy mne na noc uložila do pokojíčku tak provoněného bylinkami, že na to nikdy nezapomenu. Stejně tak na jejich přátelské přijetí.
Vlastně dnes, když se podívám do svého článku v Českém dialogu z roku 1997, mohu číst:
"?zrovna ten den, co jsem přijela, dostal Bob cenu od vlády za aktivitu v české komunitě? Bob je také význačný aktivista v českém klubu a jeho sponzor, dále člověk elegantně vysoký, nápaditý a plný tvůrčí energie v letech, kdy mnozí usedají do ušáků na zbytek svého života?"
Pro klub Beseda je ještě velice vhodné připsat, že na rozdíl od mnoha krajanských klubů v různých místech světa, kteřé mají mnoho členů, se rozhodli v Canbeře koupit či vystavět svůj klub při pouhých 150ti členech. A za pár let se to povedlo! Díky mnoha obětavým lidem z klubu, ale také díky Bohuslavu Kalivodovi.
Takže Bobe, drž se, hodně zdraví do dalších let tobě i Traudy!
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad