Krátce z hudebního světa

1-2 2007 Kultura česky
obálka čísla

Rudolfinum Jazz Orchestra

Z iniciativy trumpetisty České filharmonie Zdeňka Šedivého, několika dalších členů tohoto orchestru a hudebního skladatele, aranžéra a dirigenta Milana Svobody vznikla myšlenka založit na půdě této renomované instituce velký jazzový orchestr, který by obohacoval klasickou hudební scénu o další žánr - jazz.

Moderní soudobý jazz se v současné době stále více objevuje v programech koncertů a festivalů vážné hudby. Na dnes již klasická "cross over" díla reprezentovaná jmény Gershwin, Stravinskij, Bernstein navazují další skladatelé, kteří již přicházejí z "druhého" břehu a svou pozoruhodnou tvorbou významnou měrou přispívají k bohatství soudobé hudby.

Například: Chick Corea, Joe Zawinul, Winton Marsalis, Carla Blay, Maria Schneider, Wayne Shorter a mnoho dalších.

Rudolfinum Jazz Orchestra svým obsazením vychází z klasického big bandu. Základ tvoří hráči dechové sekce České filharmonie a doplňují je přední sólisté české jazzové scény. Obsazení může být příležitostně rozšiřováno o další nástroje. Repertoár orchestru budou tvořit kompozice a aranžmá našich předních autorů soudobé jazzové hudby Karla Růžičky, Emila Viklického, Milana Svobody a dalších. Orchestr dále počítá se spoluprácí se zahraničními autory a sólisty a také chce připomínat významné osobnosti hudební historie.

Program zahajovacího koncertu k činnosti orchestru ve Dvořákově síni Rudolfina v prosinci 2006 byl věnován odkazu Jaroslava Ježka u příležitosti 100. výročí jeho narození v podobě nových kompozic a aranžmá inspirovaných jeho tvorbou.

-r-

Nové CD ženského sboru

rŽenský sbor Českého spolku na Slovensku pracuje v Košicích od roku 1998 pod uměleckým vedením Mgr. Olgy Varínské a klavíristky Jany Dorčákové. Zpívá skladby klasické i moderní písňové tvorby i lidové písně v umělých úpravách. Součástí sboru je také pěvecké trio - Katarina Heumannová, Marie Haberlandová a Mária Petrócziová.

Soubor účinkuje v početných kulturních a společenských programech po celém Slovensku i v České republice. Je jediným pěveckým tělesem české národnostní menšiny na Slovensku. Vydal již dvě CD nahrávky. První obsahuje výběr z repertoáru sboru z dob jeho začátků, druhá prezentuje českou vánoční tvorbu pod názvem České vánoce v Košicích. Při této nahrávce a také na některých koncertech se sborem hraje i košický komorní orchestr Camerata Laetitiae a vystupují i sólisté Státního divadla v Košicích.

Karel Černoch - CD

Producentské centrum Františka Rychtaříka uspořádalo před vánoci křest nového alba zpěváka Karla Černocha s názvem Popelky a Tichá noc. Obsahuje romantické skladby a balady jako například Popelky, Píseň pro tvé dítě, Já ti kdysi hrál, Živá láska, kde si s ním zazpívala Jana Brejchová.

- r -

Kytara napříč žánry

Hlavní hvězdou 9. ročníku mezinárodního hudebního kytarového festivalu, který se konal v říjnu a v listopadu, byl fenomenální australský kytarista Tommy Emmanuel. (Začátkem nového roku byl mj. pozván do populárního pořadu Marka Ebena Na plovárně, který vysílala Čt 2. Bylo úžasné i na obrazovce sledovat, jak si dovede s nástrojem "povídat" i vyjádřit své hudební představy). Je mnohými považován v současné době za nejlepšího kytaristu planety, například Eric Clapton o něm prohlásil, že neexistoval a asi dlouho nebude existovat kytarista jako on. Zahájení festivalu však patřilo kvartetu belgického kytaristy Karima Baggiliho s netradičním nástrojovým obsazením a hudbou inspirovanou hudbou flamenco, jazzem, latinskoamerickými rytmy i hudbou orientální. Celkem v rámci festivalu proběhlo sedmnáct koncertů v Praze, na dalších místech České republiky a v Německu. Představilo se např. německé kytarové duo Nassler & Schneider, Jiří Jirmal Trio, skupiny Njorek, Malbrook, kytaristé Tim Sparks, Peter Binder, Norbi Kovácz, Pavel Steidl a na úplný závěr pak španělská flamencová tanečnice Natalia Meirino se svojí skupinou doplněná o česko-íránskou Peňu Flamencu.

Pořadatelům nevšedního festivalu patří uznání.

-es-

Hlavní hvězdou 9. ročníku byl fenomenální australský kytarista Tommy Emmanuel

V Texasu všichni tančí polku 22nd Annual Polka Fest

February 24, 2007 Corpus Christi, Moravian Hall - 5501 Kostohryz.

Czech Fun, Food and Dancing. Playing: Texas Stars, Leo Majek Orchestra. Meals prepared and served by Knights od Columbus of St. Thomas Catholic Church.

- r -

kultura

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012