30. výročí Charty 77 více než aktuální

Sdělovací prostředky nepřehlédly 30. výročí vzniku občanské iniciativy Charta ´77, které připadlo právě na tento víkend a připomněly ho vzpomínkami pamětníků barvitě líčících policejní přepady signatářů, jejich sledování na každém kroku, odposlechy, zatýkání, věznění, přepad tanečníků na plese, no prostě - mocenskou zvůli totalitního režimu všeho druhu.
K oslavám tohoto výročí zcela osobitým a svérázným způsobem přispěla i dnešní - údajně 17 let demokratická - česká policie. Zorganizovala nedělní přepad mluvčího našeho sdružení, známého občanského aktivisty, pana Ing. Jiřího Fialy.
Ačkoliv lidé se vyměnili, metody beze zbytku zůstaly - a tak sametově demokratičtí policisté přelezli - a to právě v den 30. výročí vzniku Charty ´77 plot soukromého pozemku pana Fialy a začali mu kopat do dveří s tím, že mají povolení je rozkopat úplně, vniknout všemi způsoby do domu a ničit jeho zařízení, pokud by pan Fiala nevyšel ven a nehodlal s nimi odjet ke zcela bezpředmětnému výslechu jednoho z dalších zjevně vykonstruovaných "trestních stíhání ". Připomeňme, že zatímco trestní stíhání pana Fialy se stala již tradičním, pět let dokola se opakujícím policejním folklorem, končícím osvobozujícími rozsudky, které jsou soudci nuceni přes zaťaté zuby přece jen vynášet nemajíce jiná rozhodnutí zjevně o co opřít, pan Fiala naopak v ruce má nejen tyto osvobozující rozsudky, ale především rozhodnutí štrasburského soudu o hrubém a dlouholetém porušování jeho práv českou justicí a policií. A právě toto rozhodnutí vede údajné "muže zákona" - ať už v uniformách či v talárech - ke zjevné nepříčetnosti hraničící s posedlostí, ve které už zjevně začínají ztrácet nejen cit (ten ostatně nikdy neměli), ale i rozum. A tak rozhodnou o přepadnutí představitele občanského sdružení, které má dnes stejné postavení jako měla ve své době právě Charta ´77 - totiž důvodně a pravdivě kritizuje současné mocenské struktury, především justici a policii, čímž je přivádí - jak právě uplynulá neděle prokázala - do stavu zuřivé nepříčetnosti. Již staří Římané dobře věděli, že "příklady táhnou". Příklad pana Fialy táhne dvojnásob, neboť ukázal, že občanská práva si zaslouží jen ten, kdo si je umí také obhájit. A pokud tento příklad přitáhne všechny, které naše zcela neschopná, nadutá a zkostnatělá justice kdy poškodila, k následování, bude to mít jediný efekt : Stát se na odškodném prostě nedoplatí - a pak snad přijde na to, že než královsky platit zjevný společenský odpad, který dnes v justici a policii převážně působí, a ještě za něj záplatovat nesčetné škody, bude snad lépe tyto složky rozpustit a začít úplně znova. A jinak. Rozhodně ne s dnešním osazenstvem soudů a policejních služeben.
Právě taková občanská statečnost a angažovanost, jejichž vlna se po prvních zprávách o přepadu našeho mluvčího v nezvyklé míře zvedla, způsobily, že náš mluvčí je již opět na svobodě a z policejného přepadení se tak stala směšná fraška hodná svých strůjců.
Ing. Jiří Krám a Ing. Jiří ŠtefekV Praze a Hradci Králové,
v neděli dne 7. ledna 2007
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad