30. výročí Charty 77 více než aktuální

1-2 2007 Aktuality česky
obálka čísla

Sdělovací prostředky nepřehlédly 30. výročí vzniku občanské iniciativy Charta ´77, které připadlo právě na tento víkend a připomněly ho vzpomínkami pamětníků barvitě líčících policejní přepady signatářů, jejich sledování na každém kroku, odposlechy, zatýkání, věznění, přepad tanečníků na plese, no prostě - mocenskou zvůli totalitního režimu všeho druhu.

K oslavám tohoto výročí zcela osobitým a svérázným způsobem přispěla i dnešní - údajně 17 let demokratická - česká policie. Zorganizovala nedělní přepad mluvčího našeho sdružení, známého občanského aktivisty, pana Ing. Jiřího Fialy.

Ačkoliv lidé se vyměnili, metody beze zbytku zůstaly - a tak sametově demokratičtí policisté přelezli - a to právě v den 30. výročí vzniku Charty ´77 plot soukromého pozemku pana Fialy a začali mu kopat do dveří s tím, že mají povolení je rozkopat úplně, vniknout všemi způsoby do domu a ničit jeho zařízení, pokud by pan Fiala nevyšel ven a nehodlal s nimi odjet ke zcela bezpředmětnému výslechu jednoho z dalších zjevně vykonstruovaných "trestních stíhání ". Připomeňme, že zatímco trestní stíhání pana Fialy se stala již tradičním, pět let dokola se opakujícím policejním folklorem, končícím osvobozujícími rozsudky, které jsou soudci nuceni přes zaťaté zuby přece jen vynášet nemajíce jiná rozhodnutí zjevně o co opřít, pan Fiala naopak v ruce má nejen tyto osvobozující rozsudky, ale především rozhodnutí štrasburského soudu o hrubém a dlouholetém porušování jeho práv českou justicí a policií. A právě toto rozhodnutí vede údajné "muže zákona" - ať už v uniformách či v talárech - ke zjevné nepříčetnosti hraničící s posedlostí, ve které už zjevně začínají ztrácet nejen cit (ten ostatně nikdy neměli), ale i rozum. A tak rozhodnou o přepadnutí představitele občanského sdružení, které má dnes stejné postavení jako měla ve své době právě Charta ´77 - totiž důvodně a pravdivě kritizuje současné mocenské struktury, především justici a policii, čímž je přivádí - jak právě uplynulá neděle prokázala - do stavu zuřivé nepříčetnosti. Již staří Římané dobře věděli, že "příklady táhnou". Příklad pana Fialy táhne dvojnásob, neboť ukázal, že občanská práva si zaslouží jen ten, kdo si je umí také obhájit. A pokud tento příklad přitáhne všechny, které naše zcela neschopná, nadutá a zkostnatělá justice kdy poškodila, k následování, bude to mít jediný efekt : Stát se na odškodném prostě nedoplatí - a pak snad přijde na to, že než královsky platit zjevný společenský odpad, který dnes v justici a policii převážně působí, a ještě za něj záplatovat nesčetné škody, bude snad lépe tyto složky rozpustit a začít úplně znova. A jinak. Rozhodně ne s dnešním osazenstvem soudů a policejních služeben.

Právě taková občanská statečnost a angažovanost, jejichž vlna se po prvních zprávách o přepadu našeho mluvčího v nezvyklé míře zvedla, způsobily, že náš mluvčí je již opět na svobodě a z policejného přepadení se tak stala směšná fraška hodná svých strůjců.

Ing. Jiří Krám a Ing. Jiří Štefek
V Praze a Hradci Králové,
v neděli dne 7. ledna 2007

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012