Ještě k "rakušáctví" Karla Schwarzenberga

1-2 2007 Aktuality česky
obálka čísla

28. prosince 2006 - reakce na článek v LN 22. 12.: Klaus vyhlásil ODS válku

Prezident V. Klaus není hloupý a lidí, kteří mu mohou radit má taky dost a dost, navíc určitě dovede používat internet. Kdyby chtěl, věděl by, že větev Schwarzenbergů, do které patří "ten" Karel, který žije zde a má barák v Dřevíči, byla za Protektorátu pronásledována právě proto, že to byli vlastenci. Dokonce ani v Praze nesměli bydlet ve svém domě ve Voršilské ulici, ale jen v Čimelicích. Když náhodou se již nestačili vrátit, museli přespat v hotelu. Praha byla jim zakázána, část majetku zabavena již Hitlerem.

Karel Schwarzenberg, tedy ten "současný", k nám jezdil a pomáhal nám jako prezident Mezinárodní Helsinské Federace pro lidská práva, kterou vedl od 1984 -1991. StB ho sice sledovala, ale perlustrovat ho, si nedovolila. I proto mohl Karel Schwarzenberg vyvézt odtud řadu textů a prohlášení o pronásledovaných a zavřených lidech a informovat světové agentury o situaci zde i v tehdejším SSSR, kam ho také museli pustit.

Když jeho rodiče i jeho samotného donutila KSČ opustit bez jakéhokoliv majetku naši zemi v r. l948, začal studovat ve Vídni, dostával i kapesné od strýčka, protože jejich rodina byla relativně chudá. Byl ale tak dobrým studentem i hospodářem, že si ho další členové jejich rodu, žijícího v Rakousku, zvolili za správce majetku. Této funkce se vzdal, všechno předal synovi, aby se u nás mohl věnovat funkci senátora. Svůj senátorský plat - a to já vím - většinou rozdává na podporu lidských práv, především na podporu uprchlíků a imigrantů. Třeba i proto, že sám ví, jaké je to utíkat před totalitním režimem.

Bude-li opravdu jmenován ministrem zahraničí, bude to další znamení, že jsme se vrátili tam, kam naše země patří, tedy do Evropy.

A že je politicky nečitelný? Pánové, kdo jiný z našich politiků zastává tolik desítek let stejné morální principy a prosazuje základní lidské hodnoty, než Karel Schwarzenberg? Čitelný je, ale je nezkorumpovatelný a nebude dělat kompromisy. A to asi na něm panu prezidentovi a některým dalším lidem vadí.

Jiřina Šiklová, Praha

Klaus na Schwarzenberga nemá, proto se ho bojí

Výstižný článek s tímto titulkem napsal pro MFDnes režisér Jan Hřebejk. Píše v něm mj.: "?Jistěže prezident protestuje proti člověku, který jej převyšuje - nejen v mých očích - prostě ve všem. Snad s výjimkou výslovnosti?" Senátora Schwarzenberga nelze se sebevzhlíživou figurou našeho současného prezidenta vůbec srovnávat. Počínaje jeho vzděláním a výchovou na Západě, výší jeho renomé v mezinárodní politice, konexemi nejenom z dob Havlova prezidentování, konče jeho rodinným majetkem a nadhledem nad vlastní osobou...

Prezident mohl argumentovat již dříve vyřčeným požadavkem na vládu, která se nebude opírat o přeběhlíky. Řečmi o křehkých vztazích s Rakouskem a pokleslých bradách svého bratrstva jen opět dal najevo, komu chce aktuálně "foukat na pytlík": ¨komunistickou výchovou zpitomělým, neinformovaným lidem. Nepochybně bude široce citován našimi bolšány, až se bude znovu volit Nejkrásnější prezident.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012