Obraz sv. Anežky

V listopadu 1999 byl v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava slavnostně odhalen deskový obraz sv. Anežky České. Autorem díla je Makarius Tauc, umělec, který v roce 1989 namaloval též kanonizační obraz svaté Anežky.
Deskový obraz (236 x 114 cm) je namalován technikou vaječné tempery na křídovém podkladě vyzlaceném dvaadvacetikarátovým zlatem. Světice v životní velikosti drží v levé ruce model klášterního kostela, který založila, pravou rukou žehná. Oděna je do tradičního františkánského hábitu 13. století. Beránek u jejích nohou patří k nejstarším křesťanským symbolům, poukazuje však také na etymologický původ Anežčina jména -- agnus = beránek. Odložená císařská koruna spočívající na brokátovém polštáři, upomíná na Anežčino zřeknutí se světské moci a slávy. Po pravé ruce je do kruhu vkomponována postava sv. Františka z Assisi spolu se sv. Václavem. V kruhu po levé Anežčině ruce je sv. Klára, zakladatelka ženské větve františkánského řádu a za ní další patroni sv. Vít a sv. Vojtěch. Nad obloukem je vyobrazeno šest andělů shlížejících v úctě ke světici. Centrálně zobrazení andělé drží Anežčinu nebeskou korunu s 57 polodrahokamy zasazenými do stříbra. Dva andělé drží rozvinuté svitky, na jednom je latinský nápis "Pojď, snoubenko Kristova, přijmi korunu, kterou ti Pán připravil na věčnosti", na druhém "Anežka, českého krále Přemysla Otakara I. dcera". Na dolní části obrazu je latinsky uvedeno jméno tvůrce: "Namaloval mě Makarius Tauc z Prahy, L. P. 1999". V nejspodnější části obrazu oddělené profilovaným rámem je latinsky a česky napsáno: "Svatá Anežko Česká, oroduj za svůj lid a rodnou zemi". Mezi nápisy je český znak, po stranách znak řehole sv. Františka a znak řádu křižovníků s červenou hvězdou, který sv. Anežka založila.
K. Taucová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad