Emila Medková

Výstižný název retrospektivní výstavy připravené Galerií hlavního města Prahy (Dům U Kamenného zvonu -- do 6. ledna 2002), která představuje jednu z nejvýznamnějších fotografek 2. poloviny 20. století. Již při studiu na Státní grafické škole -- obor fotografie u předního českého fotografa Josefa Ehma -- se objevil její zájem o věcnost, kvalitu povrchů a materiálů, o přímý nezkreslený autentický záznam. Začala objevovat svůj svět dvěma stěžejními uměleckými přístupy: surrealismu a Skupiny 42 -- ten měl významné představitele ve Štýrském a v Miroslavu Hákovi a Medková reagovala svým pohledem na tytéž motivy. Přístup k městskému prostředí přerušila u ní silná fascinace inscenovanou fotografií, částečně pod vlivem setkání s nastávajícím mužem, malířem Mikulášem Medkem, s nímž koncem 40. let vytvořila více nezapomenutelných cyklů. Zároveň se seznámila se skupinou autorů kolem Karla Teiga: s Vratislavem Effenbergerem, Josefem Istlerem, Liborem Fárou, Karlem Hynkem aj., kteří jsou na výstavě pro srovnání zastoupeni svými díly. Přátelství trvalo do konce života. Hlavně Effenberger -- po smrti Teigově -- rozvíjel jeho mnohé podněty a patřil k předním interpretům a zastáncům tvorby Medkové. Tak se objevila v samizdatových sbornících Znamení zvěrokruhu (od r. 1951), např. "Lev" prezentoval její tvorbu obsáhlým průřezem aktuálních fotografií, z nichž příkladně Vodopád vlasů, Černoch, Stínohry Torzo ad. projevují silný základ a zájem o výtvarné umění, že nacházela v realitě volné souvislosti s malířským dílem Dalího, Toyen a Margitta, že objevovala analogii tělesných fragmentů -- obrysů hlav a očí -- ve vnější realitě. Tyto cykly vrcholící v četných Stínohrách náhle končí a od r. 1951 jsou nahrazeny zájmem o město-periferii. Jsou syrovější a méně poetické: zlomovou fotografií je Zeď jako ustálený způsob pohledu, nic nezkreslující. Po širších sériích se stále více Medková zajímala o detail, samostatný a žijící svým životem. Vnější realitu se snaží identifikovat co nejtěsněji se svým vnitřním motivem. Rozvíjí tři základní cykly: Záznamy, Zavřeno a Zdi, později připojuje Znaky, Oči a Škvíry bez pevných hranic. Prezentuje se v dalších sbornících "Objekt", pro něž navrhuje obálky se svými fotografiemi. Přelom padesátých a šedesátých let přinesl Medkové výrazný zájem o znak (souvisel s tehdejší oblibou Franze Kafky), o labyrint. Konečně na zač. 60. let probíhá několik samostatných výstav autorky a vznikají zralé snímky se smyslem pro detail i černý humor. Motivy hraničí až s ;abstrakcí, v realitě se v lidské tváři zdůrazňují oči (Oči, Maska) jako prohlubně ve zdi. Zaslouženě Medková proto vystavuje v Miami Museum of Modern Art (1963) a vychází o ní prvá monografie od Jana Kříže, který připravil více jejích samostatných výstav v Čechách, ale začaly i příprav ypro expozice v zahraničí.
Medková, od padesátých let fotografka Prahy, koncem let 60. začala hledat možnosti navrácení se k širšímu celku: impulzy jí poskytly zahraniční cesty -- do Paříže (vznikl cyklus Paříž nesoucí stále prvky znakosloví) do Itálie (v Kulisách se zaměřila na architektonické celky). Vratkost reality a zpochybnění samotného způsobu vnímání reality jsou hlavními motivy, jako by se chtěla dostat až za ono prázdno, vůči němuž jsou snímky vymezeny, a to vyvolalo protipól: prohlubující se možnosti viděného. Důležitý je proto "Na zámku La Coste", volně evokující známý obraz Toyen, neboť ta byla vizuálně velice blízká Medkové, jejímž celým dílem prolíná stále. Vyhrocené kompozice a zároveň zájem o mizející a zanikající realitu jsou charakteristické pro poslední tvůrčí období fotografky, která se k nim vrátila po několikaleté přestávce, kdy pečovala o těžce nemocného muže, který v roce 1974 předčasně zemřel.
Celoživotní dílo Emily Medkové vystavené v Praze představuje její pozoruhodnou energii a zároveň připomíná dobové paralely s ;malbou, kresbou, grafikou, plastikou i filmem.
V nově otevřené prodejně GHMP (v Domě U Kamenného zvonu) je možné zakoupit i portfolio (21 kusů -- 6 autorských a 15 k volnému prodeji každé sestávající z 10 snímků E. Medkové).
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad