Poezie už hodně dávná

Vládne nám nyní současná móda nejrůznějších podob někdejšího tradičního betlému, miniaturních jesliček s malým Ježíškem, svatou rodinou, třemi králi a přehršlí pastýřů, oveček a koledníků nejfantastičtějších profesí. Betlémy chrámové jsou povětšinou dokonalého řezbářského provedení a mnohdy opravdu velké historické ceny. Oproti tomu ty lidové, malé a o to poetičtější, bývají jen drobným výřezem ze světa krásné tradice o narození spasitele lidstva Ježíše.
Kdysi, už hodně dávno ve středověku, to začalo ve skalním klášteře v Grecciu v Itálii, kde svatý František z Assisi vytvořil první podobu dnešních jesliček - tenkrát z živých zvířat v malé klášterní kobce. Dodnes je tato tradice oblíbenou zábavou dětí i dospělých, předmětem sběratelství, obdivu i studijního zájmu. Variant této scény narození Krista a jeho adorace je bezpočet. Děj bývá zasazen do autentického prostředí středomořského Orientu, nebo často v našich zemích je naopak situován do typicky české krajiny v zimní náladě plné sněhu a vánoční poezie. Tomu pak odpovídá doplňující architektura povětšinou barokizujících domečků a lidových oděvů. Také profese koledníků je shodná s místními řemeslníky. Proto jsou zde kominíci, myslivci, dudáci či ponocní, zhusta je k vidění početná skupina venkovských muzikantů.
Od skutečně uměleckých velkých řezbářských děl je dlouhá cesta k malým až přímo miniaturním betlémům s pouhým výjevem svaté rodiny. Také způsob provedení je variabilní, od trojrozměrných plně dekorativních postav přes poloplastické až k plošným, tradičně z tiskového archu vystříhaným figurkám. Ty jsou často díly významných kreslířů a jsou tedy jakousi osobní zpovědí a připomínkou dětských představ umělcových. Pro příklad se můžeme zmínit o Mikoláši Alšovi, jehož papírový betlémek zdobí mnohou domácnost svou mile romantickou atmosférou.
V současné době se s oblibou sestavují kolekce variant betlémů jako výstavní soubor, soustřeďující nejrůznější typy tohoto malého a pestrého umění. Tady jsou pak vedle sebe prezentovány naprosto odlišné typy figurkářského kumštu, a proto působí tak bizarně a mile. Právě ta konfrontace odlišných typů a pojetí je ve své pestrosti lákavá. Procházka výstavním sálem je pak zdrojem obdivné pohody a povznesené nálady.
Jedna z výstav těchto drobných artefaktů bude jako již tradičně i letos v kostele Panny Marie ustavičné pomoci "U Kajetánů" v Praze 1, v Nerudově ulici v době od 15. prosince do 7. ledna 2007. Chrámový prostor ještě navíc umocní dojem jakési soukromé posvátnosti tohoto mimořádného tématu. Kostel byl vždy bezpochyby jedním ze stánků, kde se ono Kristovo narození prezentovalo i ve své dekorativní podobě.
I tady okolní prostředí navozuje mimořádnou atmosféru, která vánočním betlémům přináleží.
Právě ve vánočním čase by měl každý z nás najít v sobě osobní vztah k tomuto dávnému dětskému poetismu, který je i nyní nutný pro duševní osvobození. Podívaná na takový soubor roztomilostí v nejrůznějším provedení může v chaotickém každodenním shonu uvolnit ty přepjaté struny a nechat jim zaznít volněji a poetičtěji. Ty malé kousky lidového kumštu, ty světy a životy betlémů a jejich oživovatelů stojí za nakouknutí do světa dětskosti, pokory a třeba i naivity. Srdce opravdu pookřeje, duše trochu zjihne a duch se vyrovná. Ty malé betlémy opravdu stojí za zhlédnutí a zamyšlení.
V duchu pak dáme za pravdu slovům krásné staré písně, že "Narodil se Kristus Pán". A tak tedy - veselme se.
Vladimír PecharJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad