Stalo se v říjnu

2. října
Český národ slaví, protože poprvé v naší historii se stala Češka nejkrásnější dívkou světa. Miss World byla zvolena osmnáctiletá studentka z východních Čech Taťána Kuchařová. V polské Varšavě za sebou nechala přes stovku dalších krasavic.
3. října
Dvě třetiny Čechů je hrubě nespokojeno se současnou politickou situací. Souvisí to s povolebním "jednáním" o nové vládě.
4. října
Vláda šéfa Občanské demokratické strany Mirka Topolánka nedostala v Poslanecké sněmovně důvěru. Je to smutné prvenství v dějinách naší republiky.
5. října
Stovky přátel přišly blahopřát bývalému prezidentovi Václavu Havlovi k jeho sedmdesátinám. Jak prohlásil světoznámý astronom Jiří Grygar, "Všichni se snažili s Václavem Havlem promluvit a výsledkem byl krásný neorganizovaný chaos!".
6. října
Český fotograf Oldřich Karásek zahynul při nehodě v Ugandě. Proslul svými portréty světových celebrit, např. Beatles, manželů Onasisových a amerických astronautů.
7. října
Veteráni britské RAF a pozemního vojska z doby boje proti nacismu se setkali v Prostějově, kde navštívili vojenské učiliště.
9. října
Václav a Livie Klausovi pozvali do zámku v Lánech Václava a Dagmar Havlovy. Chtěli exprezidentovi popřát v sedmdesátinám. K obědu se podávala tradiční česká svíčková s brusinkami.
10. října
V Praze pracuje nezjistitelné množství bývalých občanů SSSR, Vykonávají ty nejtěžší fyzické práce až 11 hodin denně za minimální mzdu. Mnoho z nich má vysokoškolské vzdělání.
11. října
Blízký spolupracovník bývalých premiérů Grosse a Paroubka Zdeněk Doležal byl zatčen kvůli podezření z vydírání a podvodů při čerpání peněz z Evropského fondu.
12. října
Izraelský plukovník Norim Harel byl vyznamenán českým Záslužným křížem 3. stupně za hrdinství během 2. světové války. Je také významným spojovacím článkem mezi českými a izraelskými historiky po roce 1989.
13. října
Čeští psychologové a psychiatři se ohrazují proti slovníku politiků, kteří se navzájem posílají do blázince a označují se psychotiky. Opravdu nemocní lidé totiž nebývají podvodníky, defraudanty ani řediteli kabinetů premiérů.
14. října
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda se konečně dočkalo: v Praze 10 byl položen základní kámen nové budovy. Bude to moderní kubus s mimořádnými bezpečnostními opatřeními.
16. října
Fotbaloví fanoušci zatrnuli, protože při zápasu anglické ligy byl zraněn gólman Petr Čech. Soupeř mu prokopnul lebku. Vážné zranění však bylo s úspěchem vyléčeno a pacient se rychle zotavuje.
16. října
Ministerstvo zemědělství počítá se stavbou 201 (!) nových přehrad. Přestěhovat by se musely desítky tisíc lidí. Plán připomíná neslavná léta megalomanského socialismu.
17. října
Evropská unie se původně vůbec nechtěla vyjadřovat ke krizi vztahů mezi Ruskem a Gruzií. Česko však s pomocí nových zemí, Německa, Británie a Finska prosadilo toto téma k jednání. Výsledkem je podpora Gruzie.
18. října
Pražská zoologická zahrada v Tróji přivítá letošního miliontého návštěvníka, který se mj. sveze na slonu.
19. října
Ministerstvo vnitra rozpustilo Komunistický svaz mládeže, jehož programové prohlášení v některých bodech odporuje ústavě (např. nahrazení soukromého vlastnictví vlastnictvím společným).
20. října
Na tiskové konferenci na pražském Hradě napomenul šéf Strany zelených Martin Bursík prezidenta Klause, že plýtvá elektřinou. Slíbil mu příště přinést úspornější zářivky, které vypadají stejně jako klasické žárovky. Prezidentovi se to nelíbilo.
21. října
V pátek se otevřely volební místnosti a vybírali jsme své zástupce do obecních úřadů a třetiny Senátu. Voličů přišlo málo, tradičně byl nezájem o Senát. V severomoravském Havířově byla hospoda, kde nabízeli pohoštění odměnou za to, že lidé budou volit podle přání "hostitele".
23. října
ODS byla nejúspěšnější stranou a oproti minulým volbám si polepšila o 11% mandátů. V Praze dokonce může vládnout bez koaličních partnerů!
24. října
Jen 29% učitelů angličtiny má na výuku tohoto jazyka příslušné vzdělání. Angličtinu sice na vysokých školách studuje pětkrát víc lidí než před deseti lety, odcházejí však do soukromých firem za mnohem vyšším výdělkem.
25. října
Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek vyvolal bouři nevole výrokem, že neúspěšní komunální politici by si měli hledat místo v odborech.
26. října
Ve Sněmovně neprošel návrh komunistů, aby se konalo referendum o umístění vojenské základny USA v Česku.
27. října
V pražské Libuši byl překonán teplotní rekord: 26. října bylo teplo 21,6 stupňů Celsia. Na ulicích bylo vidět letně oblečené (a nadšené) lidi.
28. října
Bylo vybráno dvaadvacet lidí, kteří od prezidenta Klause dostanou vyznamenání k výročí založení republiky. Politolog Jan Kubáček konstatoval, že výběr byl ovlivněn momentální politickou situací. Viděli jsme slavnostní ceremoniál na Hradě. Opět se nedostalo na bratry Mašíny, Jana Šrámka z Jaroměře (který mj. schovával uprchlíky z koncentračního tábora) a vězně z komunistických lágrů Milo Komínka (ten byl navržený už čtyřikrát!). Byla však vyznamenána předsedkyně Konfederace politických vězńů Naděžda Kavalírová, mj. i malíř Jiří Anderle, herečky Iva Janžurová a Jiřina Jirásková, romský aktivista Milan Horvát a lyžařka Kateřina Neumannová.
1. listopadu
Hradní stráž by měla odložit své modré stejnokroje, které navrhl výtvarník Theodor Pištěk a vrátit se k prvorepublikovým uniformám. Takže budeme potkávat vojáky v zeleném s červenými výložkami a zlacenými opasky.
2. listopadu
Vsetínský starosta Jiří Čunek vystěhoval mimo město dvě početné romské rodiny. Romové si stěžují, že domy jsou vlhké a nevyhovují jim.
3. listopadu
V navenek neprůstřelném vedení ČSSD se hádá současný a minulý předseda. Zeman označil Paroubka za hysterika a ten mu oplatil připomenutím, že jeho nejbližším spolupracovníkem byl bolševický funkcionář Šlouf.
4. listopadu
České židovské organizace požádaly ministra vnitra Ivana Langra (ODS) o důkaz, že Praze skutečně hrozil teroristický útok. Je totiž pravděpodobné, že šlo pouze o snahu odvést pozornost od politických hádek.
6. listopadu
Výrok soudu nad bývalým iráckým diktátorem Husajnem označil náš ministr zahraničí Alexandr Vondra za spravedlivý mezník. Česko na rozdíl od Evropské unie souhlasí s rozsudkem smrti.
7. listopadu
President Václav Klaus oznámil, že i na druhý pokus chce premiérem jmenovat šéfa ODS Mirka Topolánka. Resignoval tak na naději, že pomůže zrodu nové vlády.
8. listopadu
Česko bude mít svůj Ústav paměti národa, do kterého se sloučí archívy z let 1945 až 1990. Tam budou k nahlédnutí i kontroverzní seznamy spolupracovníků StB.
8. listopadu
Historiky Petr Kovařík objevil neznámé povídky, básně a fejetony Jaroslava Haška.
9. listopadu
České úřady rozhodly, že děti musejí mít vlastní pas - navíc i novorozeně musí mít na pasové fotografii "neutrální výraz".
10. listopadu
Česká hokejová superhvězda Jaromír Jágr dostal do zubů a přišel o tři zuby. Tuto důležitou událost otiskla MFDnes na první straně.
11. listopadu
Už pět měsíců a sedm dní jednají politici o nové vládě. President Klaus měl na Hradě 22 schůzek a jednání. Bezvýsledných.
13. listopadu
Václav Klaus má pocit, že by měl kandidovat v roce 2008 znovu na funkci presidenta. Není prý tolik zestárlý, zešedivělý, ztrouchnivělý a bezmocný do té míry, že měl pěstovat kytičky na chalupě.
14. listopadu
Do lotyšské Rigy odjelo 27 českých armádních chemiků, kteří budou zajišťovat bezpečnost při nastávajícím summitu NATO.
16. listopadu
Český politička Milada Horáková, popravená komunisty v roce 1950 dostala prestižní Medaili svobody, kterou uděluje Nadace Amerického Kongresu. Ocenění převzala na české ambasádě její dcera Jana Kánská.
18. listopadu
Student Jan Opletal nebyl jedinou obětí protiněmecké demonstrace 28. října 1939. V noci z 16. na 17. listopadu bylo 9 studentů bez soudu popraveno a přes 1200 dalších deportováno do koncentračního tábora Sachsenhausen.
20. listopadu
V Dražicích na Táborsku se sešlo přes dvě stě příznivců neonacistických kapel. Dohlíželo na ně sto padesát policistů - ti však nezasáhli. Zdá se, že nacismus je v našem státě povolen.
21. listopadu
Studenti pražského soukromého gymnázia Josefa Škvoreckého protestují proti kamerovému systému, které má sledovat dění na chodbách i ve třídách. Také rodiče tento monitoring označili za omezování osobní svobody svých dětí.
22. listopadu
Kamery z učeben zmizely a gymnázium J. Škvoreckého je podle názoru dětí opět svobodné.
23. listopadu
Budova bývalého Federálního shromáždění, kde také sídlila Svobodná Evropa, připadne Národnímu muzeu. V historické budově na Václavském náměstí je vystaveno pouze osm procent exponátů, ostatní musejí být v depozitářích.
24. listopadu
V užívání marihuany se Češi dostali na absolutní špičku v rámci EU. Takřka polovina patnáctiletých dětí už ví, jak joint chutná.
25. listopadu
Dlouholetý ředitel pražské ZOO prof. Zdeněk Veselovský zemřel ve věku 78 let. Z provinční zahrady vybudoval významnou evropskou a světovou instituci, a byl velkým milovníkem zvířat.
27. listopadu
Česká lékařská komora prožívá krizi. Organizace, kde je povinně 40 tisíc členů, neví, zda má být jen reprezentantem anebo také hájit ekonomické zájmy svých členů.
28. listopadu
Britské velvyslanectví v Praze varuje návštěvníky hlavního města před zloději. Věci totiž mizejí nejen z kapes a kabelek, ale také z hotelových sejfů!
29. listopadu
Přímo u Hlavního nádraží v Praze rostou jedlé houby. Letošní zimě se vskutku nevede.
30. listopadu
Luděk Kostka, který vlastní majetek v ceně dvou miliard korun, bude zřejmě obžalován z nabízení úplatku v souvislosti s veřejnými zakázkami v Kutné Hoře.
1. prosince
Exministryně školství Petra Buzková se vzdala účasti v pražském zastupitelstvu. Zřejmě byla jen reklamní tváří ČSSD.
2. prosince
Pravnučka zavražděného Františka Ferdinanda Habsburského požádala o vrácení státního zámku Konopiště u Benešova. Podle některých právníků se na ni nevztahuje konfiskace majetku Habsburků.
4. prosince
Největší případ sériových vražd v Česku byl odhalen v Havlíčkově Brodě. Zdravotník Petr Zelenka zabil osm pacientů a mnoho dalších ohrozil na životě podáváním léku proti srážlivosti krve.
5. prosince
Česká diplomacie vyjádřila znepokojení nad novými blokádami česko-rakouského hraničního přechodu kvůli Temelínu.
6. prosince
O půlnoci na 1. ledna 2008 se Česko přičlení k schengenskému prostoru, který ruší kontroly mezi státy Unie. Zmizí tak rozdíly mezi občany první a druhé kategorie v evropských zemích.
7. prosince
Semilský filatelista Ludvík Pytlíček vystavoval v Monte Carlu unikátní telegram z roku 1918 o příjezdu prezidenta T. G. Masaryka do Československa. Dostal za něj zlatou medaili.
Stránky připravila Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad