Stalo se v říjnu

11-12 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. října

Český národ slaví, protože poprvé v naší historii se stala Češka nejkrásnější dívkou světa. Miss World byla zvolena osmnáctiletá studentka z východních Čech Taťána Kuchařová. V polské Varšavě za sebou nechala přes stovku dalších krasavic.

3. října

Dvě třetiny Čechů je hrubě nespokojeno se současnou politickou situací. Souvisí to s povolebním "jednáním" o nové vládě.

4. října

Vláda šéfa Občanské demokratické strany Mirka Topolánka nedostala v Poslanecké sněmovně důvěru. Je to smutné prvenství v dějinách naší republiky.

5. října

Stovky přátel přišly blahopřát bývalému prezidentovi Václavu Havlovi k jeho sedmdesátinám. Jak prohlásil světoznámý astronom Jiří Grygar, "Všichni se snažili s Václavem Havlem promluvit a výsledkem byl krásný neorganizovaný chaos!".

6. října

Český fotograf Oldřich Karásek zahynul při nehodě v Ugandě. Proslul svými portréty světových celebrit, např. Beatles, manželů Onasisových a amerických astronautů.

7. října

Veteráni britské RAF a pozemního vojska z doby boje proti nacismu se setkali v Prostějově, kde navštívili vojenské učiliště.

9. října

Václav a Livie Klausovi pozvali do zámku v Lánech Václava a Dagmar Havlovy. Chtěli exprezidentovi popřát v sedmdesátinám. K obědu se podávala tradiční česká svíčková s brusinkami.

10. října

V Praze pracuje nezjistitelné množství bývalých občanů SSSR, Vykonávají ty nejtěžší fyzické práce až 11 hodin denně za minimální mzdu. Mnoho z nich má vysokoškolské vzdělání.

11. října

Blízký spolupracovník bývalých premiérů Grosse a Paroubka Zdeněk Doležal byl zatčen kvůli podezření z vydírání a podvodů při čerpání peněz z Evropského fondu.

12. října

Izraelský plukovník Norim Harel byl vyznamenán českým Záslužným křížem 3. stupně za hrdinství během 2. světové války. Je také významným spojovacím článkem mezi českými a izraelskými historiky po roce 1989.

13. října

Čeští psychologové a psychiatři se ohrazují proti slovníku politiků, kteří se navzájem posílají do blázince a označují se psychotiky. Opravdu nemocní lidé totiž nebývají podvodníky, defraudanty ani řediteli kabinetů premiérů.

14. října

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda se konečně dočkalo: v Praze 10 byl položen základní kámen nové budovy. Bude to moderní kubus s mimořádnými bezpečnostními opatřeními.

16. října

Fotbaloví fanoušci zatrnuli, protože při zápasu anglické ligy byl zraněn gólman Petr Čech. Soupeř mu prokopnul lebku. Vážné zranění však bylo s úspěchem vyléčeno a pacient se rychle zotavuje.

16. října

Ministerstvo zemědělství počítá se stavbou 201 (!) nových přehrad. Přestěhovat by se musely desítky tisíc lidí. Plán připomíná neslavná léta megalomanského socialismu.

17. října

Evropská unie se původně vůbec nechtěla vyjadřovat ke krizi vztahů mezi Ruskem a Gruzií. Česko však s pomocí nových zemí, Německa, Británie a Finska prosadilo toto téma k jednání. Výsledkem je podpora Gruzie.

18. října

Pražská zoologická zahrada v Tróji přivítá letošního miliontého návštěvníka, který se mj. sveze na slonu.

19. října

Ministerstvo vnitra rozpustilo Komunistický svaz mládeže, jehož programové prohlášení v některých bodech odporuje ústavě (např. nahrazení soukromého vlastnictví vlastnictvím společným).

20. října

Na tiskové konferenci na pražském Hradě napomenul šéf Strany zelených Martin Bursík prezidenta Klause, že plýtvá elektřinou. Slíbil mu příště přinést úspornější zářivky, které vypadají stejně jako klasické žárovky. Prezidentovi se to nelíbilo.

21. října

V pátek se otevřely volební místnosti a vybírali jsme své zástupce do obecních úřadů a třetiny Senátu. Voličů přišlo málo, tradičně byl nezájem o Senát. V severomoravském Havířově byla hospoda, kde nabízeli pohoštění odměnou za to, že lidé budou volit podle přání "hostitele".

23. října

ODS byla nejúspěšnější stranou a oproti minulým volbám si polepšila o 11% mandátů. V Praze dokonce může vládnout bez koaličních partnerů!

24. října

Jen 29% učitelů angličtiny má na výuku tohoto jazyka příslušné vzdělání. Angličtinu sice na vysokých školách studuje pětkrát víc lidí než před deseti lety, odcházejí však do soukromých firem za mnohem vyšším výdělkem.

25. října

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek vyvolal bouři nevole výrokem, že neúspěšní komunální politici by si měli hledat místo v odborech.

26. října

Ve Sněmovně neprošel návrh komunistů, aby se konalo referendum o umístění vojenské základny USA v Česku.

27. října

V pražské Libuši byl překonán teplotní rekord: 26. října bylo teplo 21,6 stupňů Celsia. Na ulicích bylo vidět letně oblečené (a nadšené) lidi.

28. října

Bylo vybráno dvaadvacet lidí, kteří od prezidenta Klause dostanou vyznamenání k výročí založení republiky. Politolog Jan Kubáček konstatoval, že výběr byl ovlivněn momentální politickou situací. Viděli jsme slavnostní ceremoniál na Hradě. Opět se nedostalo na bratry Mašíny, Jana Šrámka z Jaroměře (který mj. schovával uprchlíky z koncentračního tábora) a vězně z komunistických lágrů Milo Komínka (ten byl navržený už čtyřikrát!). Byla však vyznamenána předsedkyně Konfederace politických vězńů Naděžda Kavalírová, mj. i malíř Jiří Anderle, herečky Iva Janžurová a Jiřina Jirásková, romský aktivista Milan Horvát a lyžařka Kateřina Neumannová.

1. listopadu

Hradní stráž by měla odložit své modré stejnokroje, které navrhl výtvarník Theodor Pištěk a vrátit se k prvorepublikovým uniformám. Takže budeme potkávat vojáky v zeleném s červenými výložkami a zlacenými opasky.

2. listopadu

Vsetínský starosta Jiří Čunek vystěhoval mimo město dvě početné romské rodiny. Romové si stěžují, že domy jsou vlhké a nevyhovují jim.

3. listopadu

V navenek neprůstřelném vedení ČSSD se hádá současný a minulý předseda. Zeman označil Paroubka za hysterika a ten mu oplatil připomenutím, že jeho nejbližším spolupracovníkem byl bolševický funkcionář Šlouf.

4. listopadu

České židovské organizace požádaly ministra vnitra Ivana Langra (ODS) o důkaz, že Praze skutečně hrozil teroristický útok. Je totiž pravděpodobné, že šlo pouze o snahu odvést pozornost od politických hádek.

6. listopadu

Výrok soudu nad bývalým iráckým diktátorem Husajnem označil náš ministr zahraničí Alexandr Vondra za spravedlivý mezník. Česko na rozdíl od Evropské unie souhlasí s rozsudkem smrti.

7. listopadu

President Václav Klaus oznámil, že i na druhý pokus chce premiérem jmenovat šéfa ODS Mirka Topolánka. Resignoval tak na naději, že pomůže zrodu nové vlády.

8. listopadu

Česko bude mít svůj Ústav paměti národa, do kterého se sloučí archívy z let 1945 až 1990. Tam budou k nahlédnutí i kontroverzní seznamy spolupracovníků StB.

8. listopadu

Historiky Petr Kovařík objevil neznámé povídky, básně a fejetony Jaroslava Haška.

9. listopadu

České úřady rozhodly, že děti musejí mít vlastní pas - navíc i novorozeně musí mít na pasové fotografii "neutrální výraz".

10. listopadu

Česká hokejová superhvězda Jaromír Jágr dostal do zubů a přišel o tři zuby. Tuto důležitou událost otiskla MFDnes na první straně.

11. listopadu

Už pět měsíců a sedm dní jednají politici o nové vládě. President Klaus měl na Hradě 22 schůzek a jednání. Bezvýsledných.

13. listopadu

Václav Klaus má pocit, že by měl kandidovat v roce 2008 znovu na funkci presidenta. Není prý tolik zestárlý, zešedivělý, ztrouchnivělý a bezmocný do té míry, že měl pěstovat kytičky na chalupě.

14. listopadu

Do lotyšské Rigy odjelo 27 českých armádních chemiků, kteří budou zajišťovat bezpečnost při nastávajícím summitu NATO.

16. listopadu

Český politička Milada Horáková, popravená komunisty v roce 1950 dostala prestižní Medaili svobody, kterou uděluje Nadace Amerického Kongresu. Ocenění převzala na české ambasádě její dcera Jana Kánská.

18. listopadu

Student Jan Opletal nebyl jedinou obětí protiněmecké demonstrace 28. října 1939. V noci z 16. na 17. listopadu bylo 9 studentů bez soudu popraveno a přes 1200 dalších deportováno do koncentračního tábora Sachsenhausen.

20. listopadu

V Dražicích na Táborsku se sešlo přes dvě stě příznivců neonacistických kapel. Dohlíželo na ně sto padesát policistů - ti však nezasáhli. Zdá se, že nacismus je v našem státě povolen.

21. listopadu

Studenti pražského soukromého gymnázia Josefa Škvoreckého protestují proti kamerovému systému, které má sledovat dění na chodbách i ve třídách. Také rodiče tento monitoring označili za omezování osobní svobody svých dětí.

22. listopadu

Kamery z učeben zmizely a gymnázium J. Škvoreckého je podle názoru dětí opět svobodné.

23. listopadu

Budova bývalého Federálního shromáždění, kde také sídlila Svobodná Evropa, připadne Národnímu muzeu. V historické budově na Václavském náměstí je vystaveno pouze osm procent exponátů, ostatní musejí být v depozitářích.

24. listopadu

V užívání marihuany se Češi dostali na absolutní špičku v rámci EU. Takřka polovina patnáctiletých dětí už ví, jak joint chutná.

25. listopadu

Dlouholetý ředitel pražské ZOO prof. Zdeněk Veselovský zemřel ve věku 78 let. Z provinční zahrady vybudoval významnou evropskou a světovou instituci, a byl velkým milovníkem zvířat.

27. listopadu

Česká lékařská komora prožívá krizi. Organizace, kde je povinně 40 tisíc členů, neví, zda má být jen reprezentantem anebo také hájit ekonomické zájmy svých členů.

28. listopadu

Britské velvyslanectví v Praze varuje návštěvníky hlavního města před zloději. Věci totiž mizejí nejen z kapes a kabelek, ale také z hotelových sejfů!

29. listopadu

Přímo u Hlavního nádraží v Praze rostou jedlé houby. Letošní zimě se vskutku nevede.

30. listopadu

Luděk Kostka, který vlastní majetek v ceně dvou miliard korun, bude zřejmě obžalován z nabízení úplatku v souvislosti s veřejnými zakázkami v Kutné Hoře.

1. prosince

Exministryně školství Petra Buzková se vzdala účasti v pražském zastupitelstvu. Zřejmě byla jen reklamní tváří ČSSD.

2. prosince

Pravnučka zavražděného Františka Ferdinanda Habsburského požádala o vrácení státního zámku Konopiště u Benešova. Podle některých právníků se na ni nevztahuje konfiskace majetku Habsburků.

4. prosince

Největší případ sériových vražd v Česku byl odhalen v Havlíčkově Brodě. Zdravotník Petr Zelenka zabil osm pacientů a mnoho dalších ohrozil na životě podáváním léku proti srážlivosti krve.

5. prosince

Česká diplomacie vyjádřila znepokojení nad novými blokádami česko-rakouského hraničního přechodu kvůli Temelínu.

6. prosince

O půlnoci na 1. ledna 2008 se Česko přičlení k schengenskému prostoru, který ruší kontroly mezi státy Unie. Zmizí tak rozdíly mezi občany první a druhé kategorie v evropských zemích.

7. prosince

Semilský filatelista Ludvík Pytlíček vystavoval v Monte Carlu unikátní telegram z roku 1918 o příjezdu prezidenta T. G. Masaryka do Československa. Dostal za něj zlatou medaili.

Stránky připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012